Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Niemcy: VfB Friedrichshafen i Allianz Stuttgart prowadzą w finałach

Niemcy: VfB Friedrichshafen i Allianz Stuttgart prowadzą w finałach

W Niemczech o krok od tytułu mistrzowskiego jest zespół VfB Friedrichshafen. Prowadzona przez trenera Vitala Heynena drużyna po raz drugi pokonała Berlin Recycling Volley i prowadzi w rywalizacji do trzech wygranych 2-1. W żeńskiej Bundeslidze Allianz Stuttgart wygrał 3:2 z Palmbergiem Schwerin i również jedno zwycięstwo dzieli ten zespół od zdobycia mistrzostwa kraju.

W finale niemieckiej Bundesligi siatkarzy w dwóch pierwszych meczach triumfowali gospodarze i do trzeciego spotkania zespoły VfB Friedrichshafen i Berlin Recycling Volley przystępowały przy stanie rywalizacji 1-1. O tym, że również trzeci mecz będzie zacięty, kibice w ZF Arena we Friedrichshafen przekonali się już w pierwszym secie.

Od początku niewielką przewagę mieli przyjezdni, którzy w końcówce odskoczyli rywalom nawet na pięć punktów (16:21). Gospodarze jednak odrobili tę stratę dzięki wprowadzonemu na boisko Rafaelowi Redwitzowi i doprowadzili do gry na przewagi. W ostatnich piłkach lepsi okazali się podopieczni trenerów Vitala Heynena i Adama Swaczyny, którzy wygrali po zaciętej walce 31:29. W drugiej odsłonie VfB miało bardzo wyraźną przewagę, w pewnym momencie gospodarze prowadzili już ośmioma punktami (21:13). Nie pomógł zryw berlińczyków w końcówce seta – zespół z Friedrichshafen wygrał 25:21 i prowadził już w całym meczu 2:0.

Zespół trenerów Cedrica Enarda i Tomasza Wasilkowskiego przebudził się w trzecim secie spotkania. Berlińczycy grali jak z nut, a ich przewaga rosła w tempie geometrycznym. Goście prowadzili 16:6, 21:9, a w ich szeregach doskonale spisywał się Kyle Russell (17 pkt.) oraz środkowy Jeffrey Jendryk Il (11 pkt.), który zaliczył w tym meczu pięć punktowych bloków. Ostatecznie przyjezdni wygrali tę partię do 13. W czwartym secie wszystko jednak wróciło do normy. VfB od początku kontrolował wydarzenia na parkiecie i utrzymywał bezpieczną przewagę. Ostatecznie zespół znad jeziora Bodeńskiego wygrał do 19 i cały mecz 3:1, obejmując ponownie prowadzenie w finałowej rywalizacji.

Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobył w tym meczu David Sossenheimer (15), ale statuetkę dla MVP spotkania odebrał Andreas Takvam, którzy osiągnął 64% skuteczności w ataku i zdobył dla swojej drużyny 11 punktów. Również 11 razy punktował w meczu Bartłomiej Bołądź, który skończył 8 ataków przy 47% skuteczności i dołożył do tego trzy punktowe bloki.

VfB Friedrichshafen – Berlin RV 3:1
(31:29, 25:21, 13:25, 25:19)

stan rywalizacji: 2:1 dla VfB

VfB: Bołądź (11), Takvam (11), Sossenheimer (15), Protopsaltis (12), Janouch, Collin (9), Steuerwald (libero) oraz Späth-Westerholt, Malescha (5), Günthör (1), Petras i Redwitz (1)
Berlin RV: Jendryk Il (11), Reichert (14), Grankin (2), Klein (10), Tuia (5), Russell (17), Rossard (libero) oraz Kühner (1), White (3) i Weber (7)

Również trzecie spotkanie finałowe rozegrano w żeńskiej Bundeslidze. Tu także po dwóch meczach pomiędzy Allianz Stuttgart i Palmbergiem Schwerin był remis 1-1. Trzeci mecz w Stuttgarcie świetnie rozpoczęły siatkarki ze Schwerina, które już po chwili prowadziły 8:2. Potem ich przewaga stopniała, ostatecznie jednak nie dały się wyprzedzić i wygrały do 22. W drugiej partii zespół ze Stuttgartu miał niewielką przewagę i kontrolował sytuację na boisku. W końcówce przyjezdne doprowadziły jednak do emocjonującej końcówki, ale przegrały ją do 23 i w meczu był remis.

Po wyrównanym początku trzeciego seta przewagę znów uzyskały podopieczne trenera Felixa Koslowskiego. Świetnie spisywały się Mckenzie Adams (18 pkt.) oraz Beta Dumancic (11 pkt.), punktowała również Kimberly Drewniok (15 pkt.) chociaż jej zdarzało się równie często mylić. W pewnym momencie Palmberg prowadził 21:14 i ostatecznie wygrał seta do 19, ponownie obejmując prowadzenie w meczu. Gospodynie jednak nie zamierzały rezygnować. Od stanu 5:8 w kolejnym secie odrobiły straty i w końcówce wyszły na kilkupunktową przewagę. Utrzymały ją do końca, wygrały 25:20 i znów doprowadziły do wyrównania.

W piątej, decydującej partii zespół ze Stuttgartu prowadził od początku do końca. Allianz wygrał 15:9, całe spotkanie 3:2 i już tylko jedno zwycięstwo dzieli zespół prowadzony przez trenera Giannisa Athanasopoulosa od tytułu mistrzowskiego. 22 punkty w tym meczu dla swojego zespołu zdobyła Sarah Wilhite, 19 punktów zaś 24-letnia amerykańska środkowa Paige Tapp.

Allianz Stuttgart – Palmberg Schwerin 3:2
(22:25, 25:23, 19:25, 25:20, 15:9)

stan rywalizacji: 2:1 dla Allianz Stuttgart

Allianz: Wilhite (22), McCage (14), Poll (5), Kastner, Rivers (8), Tapp (19), Koskelo (libero) oraz Bugg (4), Cesar (libero), Sandor (4), Schaefer i van Daelen (10)
Palmberg: Geerties (9), Drewniok (15), Hanke (2), Dumancic (11), Barfield (11), Adams (18), Pogany (libero) oraz Szakmary (9) i Bongaerts (5)