Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Niemcy: Remis zarówno w finale ligi męskiej, jak i żeńskiej

Niemcy: Remis zarówno w finale ligi męskiej, jak i żeńskiej

W Niemczech trwa rywalizacja finałowa zarówno w lidze męskiej, jak i żeńskiej.  W drugim finałowym meczu siatkarzy Berlin Recycling Volleys po długim i zaciętym boju pokonało VfB Friedrichshafen i wyrównało stan rywalizacji. Kolejny dobry występ zanotował Bartłomiej Bołądź zdobywając  wyróżnienie tzw. „silber MVP”. Remis jest także w finale ligi pań, gdzie grają zespoły ze Schwerina i Stuttgartu.

Podopieczni trenerów Vitala Heynena i Adama Swaczyny bardzo dobrze weszli w czwartkowe spotkanie.  Bardzo dobra postawa  zwłaszcza w ataku pozwoliła VfB szybko wypracować sobie przewagę (8:4). Gospodarze nie potrafili już nawiązać walki w tej części meczu (9:16, 13:21, 17:25). W drugim secie ekipa Cedrica Enarda i Tomasza Wasilkowskiego zaprezentowała się już zdecydowanie lepiej, z kolei w szeregach gości drastycznie spadła skuteczność ataku (z 60% do 37%), dodatkowo znakomicie pracował berliński blok. Obrońcy tytułu prowadzili 8:4, 16:12, 21:17 i nie oddali tej przewagi już do samego końca. Lepiej weszli także w seta trzeciego (8:5), ale VfB  Friedrichshafen doprowadziło do remisu, a nawet nieznacznie prowadziło (21:20). Ostatecznie jednak doszło do walki na przewagi, w której lepsi okazali się siatkarze Berlin Recycling Volleys.

Postawieni pod ścianą siatkarze Vitala Heynena z dużym animuszem weszli w czwartego seta, skuteczniej od przeciwników grali w ataku, objęli prowadzenie 8:5 i kilkupunktowy zapas utrzymywali przez dłuższy czas (16:11). Obrońcy mistrzowskiego tytułu jednak nie rezygnowali, odrobili straty, ale końcówka należała już do gości i tym samym o losach meczu zadecydował tie-break. W nim od początku trwała wyrównana walka, gospodarze co prawda nieznacznie prowadzili, ale VfB Friedrichshafen szybko wyrównało i do samego końca zespoły walczyły niemalże punkt za punkt. W końcówce nieznacznie lepsi okazali się siatkarze ze stolicy i wyrównali tym samym stan rywalizacji finałowej.

W bloku i zagrywce lepsi byli gospodarze. W bloku było 13:10, zaś w asach serwisowych 4:0, podopieczni Vitala Heynena zaś zanotowali większą skuteczność ataku (50% przy 43% przeciwnika). Kolejny dobry mecz w barwach VfB rozegrał Bartłomiej Bołądź. Zdobył on 21 punktów atakiem przy 57% skuteczności i o tego dołożył punktowy blok.  Po drugiej stronie siatki z kolei Benjamina Patcha dobrze zastąpi Kyle Russell.  Były gracz MKS-u Będzin zdobył 24 punkty atakiem i po jednym blokiem i zagrywką. MVP został jednak wybrany Francuz Samuele Tuia, zdobywca 17 punktów.

W lidze kobiet podobnie jak w ostatnim sezonie o złoto walczą Allianz Stuttgart i Palmberg Schwerin.  Po porażce w pierwszym meczu obrończynie tytułu wyrównały stan rywalizacji wygrywając drugi mecz. Po znakomitym początku  i wygranej dzięki głównie zagrywce pierwszej partii podopieczne Felixa Koslowskiego zupełnie oddały inicjatywę rywalkom i gładko przegrały kolejnego seta. Ekipa ze Schwerina szybko jednak wróciła do swojej gry i w kolejnej części meczu zanotowała wysoką skuteczność ataku, co w dużej mierze pozwoliło jej objąć prowadzenie 2:1. Gospodynie wysoko prowadziły także w secie czwartym i wydawało się, że szybko zakończą spotkanie, ale rywalki wyrównały wynik w tej odsłonie. O jej losach zadecydowała gra na przewagi, gdzie Palmberg Schwerin zachował więcej zimnej krwi i mógł cieszyć się z sukcesu.

Był to zespół lepszy w ataku, gdzie zanotował 44% skuteczności przy 34% rywalek oraz zagrywce (10:6 ) w asach serwisowych. W bloku było z kolei 9:5 dla przyjezdnych. McKenzie Adams zdobyła dla zwyciężczyń 18 punktów, zaś  dla gości 12 razy zapunktowała Grace McCage Mallory.