Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Niemcy: Pierwsza wygrana Netzhoppers, znakomity powrót VSG Coburg/Grub

Niemcy: Pierwsza wygrana Netzhoppers, znakomity powrót VSG Coburg/Grub

Kolejne mecze mają za sobą już Polacy występujący na parkietach Bundesligi. W „polskim” meczu lepsi od CV Mitteldeutschland okazali się siatkarze Netzhoppers, notując tym samym pierwszą wygraną w rozgrywkach. Wspaniały powrót ze stanu 0:2 w setach zanotowało VSG Coburg/Grub, w którym występuje Wojciech Kwiecień.

VSG Coburg/Grub powoli wyrasta na rewelację rozgrywek. Podopieczni trenera Itamara Steina przegrali jak dotąd tylko na inaugurację z VfB Friedrichshafen. Niedzielny mecz z TSV Herrsching początkowo także nie układał się po myśli ekipy z polskim rozgrywającym w składzie. Miejscowi początkowo nie byli w stanie przeciwstawić się dobrze grającej drużynie Maximiliana Hausera. VSG miało ogromne kłopoty ze skończeniem ataku, a także z przyjęciem dobrej zagrywki rywali i po dwóch szybkich setach przegrywali 0:2. Sytuacja zmieniła się jednak w trzeciej partii, podopieczni Itamara Steina szybko odskoczyli na 8:6 i z piłki na piłkę poprawiali swoją grę, na drugiej przerwie technicznej prowadzili już 16:13, a kilka minut później 21:17. Przyjezdni jednak nie poddawali się i w końcówce niemalże wyrównali stan seta, ostatecznie jednak VSG zdołało rozstrzygnąć losy seta na swoją korzyść. Czwarta partia była równie zacięta. TSV Herrsching prowadziło już 8:6, ale wkrótce to gospodarze wysunęli się na czoło (16:15, 21:20). W końcówce okazali się już zdecydowanie lepsi i tym samym doprowadzili do tie-breaka.

W nim wyrównaną walkę można było obserwować jedynie na początku, potem jednak ton boiskowym wydarzeniom nadawali już tylko gracze VSG. Podopieczni Itamara Steina prowadzili 10:7 i 12:9 i takiej przewagi już nie roztrwonili, wychodząc tym samym ze sporych opresji i notując kolejne ligowe zwycięstwo. Wojciech Kwiecień wszedł na zmianę w pierwszym i czwartym secie, liderem zespołu natomiast okazał się Lubos Kostolani, który zdobył 22 punkty. TSV Herrsching nie pomógł tym razem Daniel Malescha, młody atakujący już od kilku sezonów prezentuje wysoki poziom i jest jednym z najlepiej punktujących zawodników w lidze. W niedzielę zdobył 19 punktów, o jeden mniej zanotował Julius Höfer. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że w tym pojedynku można było obserwować braterski pojedynek na pozycji libero. W ekipie gości grał znany z PGE Skry Bełchatów Ferdinand Tille, natomiast po stronie VSG można było oglądać jego młodszego brata, 20-letniego Leonharda.

VSG Coburg/Grub – TSV Herrsching 3:2
(19:25, 14:25, 25:23, 25:22, 15:9)

W „polskim” meczu w sobotę spotkały się z kolei Netzhoppers KW Bestensee Kamila Ratajczaka i CV Mitteldeutschland z siedmioma Polakami w składzie. Pierwszy set był bardzo zacięty, niemal od początku do końca zespoły grały punkt za punkt. Gospodarze odskoczyli na 21:19, ale ostatecznie wygrali dopiero po grze na przewagi. W drugim secie początkowo podopieczni Mirko Culicia dzielili i rządzili na boisku, „Piraci” nie mieli absolutnie żadnych argumentów na to, aby przeciwstawić się rywalom. Przegrywali 3:8 i 7:16. Po drugiej przerwie technicznej rzucili się jednak do odrabiania strat, ale ostatecznie stać ich było jedynie na zredukowanie strat i przegrali tę partię różnicą jedynie trzech punktów. Podopieczni Ulfa Quella znakomicie rozpoczęli trzecią odsłonę, wygrywali 8:2, jednak szybko swoje prowadzenie stracili. Netzhoppers KW Bestensee odrobiło straty, a nawet na kolejnej przerwie technicznej prowadziło 16:14. Na boisku toczyła się wyrównana walka, ale już do końca seta i tym samym meczu gospodarze utrzymali niewielkie prowadzenie.

Kamil Ratajczak, polski libero Netzhoppers, przyjął 11 zagrywek, ale nie może być zadowolony z poziomu swojego odbioru, zanotował 45% przyjęcia pozytywnego i 9% perfekcyjnego, popełnił dwa błędy. Zdecydowanie najjaśniejszym ogniwem okazał się Matthias Böhme, przy 52-procentowej skuteczności ataku zdobył 14 punktów, w tym dwa zagrywką. W ekipie ze Spergau dobre zawody rozegrał Jarosław Lech, przy blisko 50-procentowej efektywności ataku zapunktował 16 razy. W wyjściowym składze grali także Janusz Górski (4 punkty), Marcin Brzeziński (4), Łukasz Szablewski (2), Artur Augustyn (6) oraz oczywiście Bartosz Sufa na libero. Zanotował on 40% odbioru pozytywnego i 30% perfekcyjnego, przyjął dziesięć zagrywek, popełniając dwa błędy. Maciej Polański wszedł na zmianę za Brzezińskiego, zdobywając dwa punkty. Z boiska w trzecim secie zszedł także Łukasz Szablewski, zmienił go Ugo Buzzelii.

Było to pierwsze zwycięstwo Netzhoppers KW Bestensee w sezonie, co pozwoliło drużynie Kamila Ratajczaka opuścić ostatnie miejsce w tabeli na rzecz… CV Mitteldeutschland. Obie ekipy mają na koncie tylko jedno zwycięstwo. Rewelacyjnie się spisujące VSG zajmuje miejsce czwarte, liderem jest niepokonany wicemistrz kraju – Berlin Recycling Volleys.

Netzhoppers KW Bestensee – CV Mitteldeutschland 3:0
(27:25, 25:22, 25:23)