Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Niemcy M: O tytule mistrzowskim zadecyduje piąty mecz

Niemcy M: O tytule mistrzowskim zadecyduje piąty mecz

W finale ligi niemieckiej jak dotąd zwyciężają gospodarze. W środę będący pod ścianą Berlin Recycling Volleys pokonał w Max Schmelling Halle VfB Friedrichshafen 3:1przed blisko 8500 publicznością. Oznacza to, iż w rywalizacji jest remis 2:2 i o tym, kto zostanie mistrzem kraju zadecyduje niedzielny mecz we Friedrichshafen.

Początek meczu był wyrównany, walka toczyła się punkt za punkt (8:8). Gospodarze w pewnym momencie odskoczyli na 13:11, a wkrótce powiększyli przewagę do trzech oczek (16:13). Podopieczni Vitala Heynena jednak wyrównali na 19:19. Sprawa wyniku w tym secie decydowała się do samego końca. Ostatecznie lepsi w grze na przewagi lepsi okazali się siatkarze Berlin Recycling Volleys.

Podopieczni Cedrica Enarda i Tomasza Wasilkowskiego odskoczyli w drugim secie na cztery oczka (9:5), ale przyjezdni rzucili się do odrabiania strat i różnica stopniała do jednego punktu. Walczący o doprowadzenie do piątego meczu siatkarze ze stolicy Niemiec ponownie jednak wypracowali sobie przewagę (16:11). Obrońcy tytułu byli w tej fazie meczu zespołem lepszym w każdym elemencie siatkarskiej sztuki I kontrolowali boiskowe wydarzenia (20:15, 22:17). Ostatecznie w meczu wkrótce było już 2:0.

W trzecim secie Vfb Friedrichshafen objęło czteropunktowe prowadzenie (5:1). Dobry blok i atak w aut rywali dały przyjezdnym wynik 14:9, a na drugiej przerwie technicznej było 16:10. Blok pozwolił im jeszcze powiększyć prowadzenie (19:11). Gospodarze starali się odrabiać straty, świetnie zagrywką pracował Sebastian Kühner, ale końcówka należała już do skutecznych w tej partii w ataku (62%) siatkarzy znad Jeziora Bodeńskiego.

Podopieczni Vitala Heynena lepiej weszli także w seta czwartego (2:0). Na 3:3 atakiem wyrównał jednak Samuele Tuia, a świetnie działający blok pozwolił ekipie z Berlina przeważać 6:4. Utrzymała ona prowadzenie na przerwie technicznej. Po niej powiększyli je do trzech oczek, a po udanej zagrywce obrońcy tytułu mieli już cztery punkty zapasu (14:10). Przy zagrywce Bartłomieja Bołądzia goście zbliżyli się na 15:17. Inicjatywa cały czas była jednak po stronie rywali, chociaż w pewnym momencie różnica wynosiła tylko jeden punkt, to przede wszystkim lepsza efektywność w ataku pozwoliła podopiecznym Cedrica Enarda i Tomasza Wasilkowskiego doprowadzić do piątego meczu.

Poza trzecim setem sporym problemem VfB w tym pojedynku była skuteczność ataku. Średnia skuteczność w tym elemencie ekipy prowadzonej przez Vitala Heynena i Adama Swaczynę wyniosła zaledwie 38%, po stronie rywali wskaźnik ten wyniósł 48%. Spore problemy przyjezdni mieli zwłaszcza w kontrataku, gdzie wykorzystali tylko 27% szans, Berlin Recycling Volleys 45%. W bloku było 10:6 dla gospodarzy, zaś obie ekipy zanotowały po 5 asów serwisowych.

Słabszy dzień miał Bartłomiej Bołądź, który na 13 prób ataku udanie skończył tylko dwie (15%). Do tego dołożył asa serwisowego. Zmienił go Daniel Malescha, reprezentant Niemiec zdobył 14 punktów. Dwa punkty więcej dołożył David Sossenheimer. W zwycięskiej ekipie z kolei prym wiódł duet Moritz Reichert/Samuele Tuia. Pierwszy z nich zdobył 20, drugi 18 punktów. MVP wybrano jednak rozgrywającego Siergieja Grankina, a w zespole pokonanym wyróżniono Daniela Maleschę.

Berlin Recycling Volleys – VfB Friedrichshafen 3:1
( 28:26, 25:21, 15:25, 25:21)

Stan rywalizacji play-off: 2:2

BRV: Jendryk II (10), Reichert (20), Grankin (4), Klein (8), Tuia (18), Patch (11), Rossard (libero) oraz Russell, Bogachev (2), Weber, Kühner (1)
VfB: Bołądź (3), Takvam (3), Sossenheimer (16), Protopsaltis (14), Collin (8), Redwitz, Steuerwald (libero) oraz Späth-Westerholt, Janouch, Malescha (14), Günthör (2), Petras