Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Nicola Giolito nowym trenerem przygotowania motorycznego w Jastrzębskim Węglu

Nicola Giolito nowym trenerem przygotowania motorycznego w Jastrzębskim Węglu

fot. Katarzyna Antczak

Nowym trenerem przygotowania motorycznego w Jastrzębskim Węglu został Nicola Giolito. 42-letni Włoch zastąpił na tym stanowisku Wojciecha Bańbułę, a jego kontrakt będzie obowiązywać przez najbliższe dwa sezony.

Urodzony w Rimini nowy członek sztabu szkoleniowego Jastrzębskiego Węgla w przeszłości czynnie uprawiał siatkówkę, ale zarzucił karierę zawodniczą z powodu kontuzji kolana. Grał głównie w klubach z niższych lig we Włoszech, takich jak: Pallavolo Viserba, Rimini, Dinamo Pall. Bellaria Igea Marina, Sangrem Morciano, Polazzo Vicenza czy Nuncas Chieri. W sezonie 2006-2007 zadebiutował nawet jako zawodnik w Serie A1, reprezentując Acqua Paradiso Gabeca Montichiari. Będąc już wówczas asystentem i trenerem przygotowania motorycznego w sztabie słynnego Julio Velasco, przez pół sezonu z konieczności zastępował na rozegraniu kontuzjowanego Amerykanina Donalda Suxho.Po jednym sezonie spędzonym u boku argentyńskiego „maga” trenerskiego Nicola skierował swoją karierę na Wschód. Za namową rodaka Angelo Frigoniego trafił do rosyjskiej Ufy Ural. W klubie ze stolicy Baszkortostanu spędził dwa sezony, a następnie przeniósł się do Lokomotiwu Nowosybirsk, gdzie odpowiadał za przygotowanie motoryczne podopiecznych trenera Andrieja Woronkowa. Kiedy w 2013 roku trenerem kadry Finlandii został wybrany Toumas Sammelvuo, zaprosił on do współpracy w swoim sztabie Giolito. Jak się później okazało, ważnym wydarzeniem w jego karierze był kurs trenerski, podczas którego poznał Ferdinando de Giorgiego. „Fefe”, który był wykładowcą na wspomnianym kursie, otrzymał ofertę pracy w rosyjskim klubie Fakieł Nowy Urengoj. „Profesor” przypomniał sobie o jednym ze swoich zdolnych kursantów, kompletując swój nowy sztab szkoleniowy. Jako że potrzebował asystenta, który znał rosyjskie realia, wybór padł właśnie na Giolito.

Kiedy misja „Fefe” w Rosji dobiegła końca, obecny trener Jastrzębskiego Węgla powrócił na Półwysep Apeniński, natomiast Nicola otrzymał od Lorenzo Bernardiego propozycję współpracy w tureckim Halkbanku Ankara. Po sezonie w Turcji przeniósł się do Finlandii, gdzie piastował funkcję pierwszego szkoleniowca w klubie Hurrikaani Loimaa. W 2016 roku Sammelvuo został trenerem rosyjskiego klubu Kuzbass Kemerowo i mianował swoim asystentem oraz trenerem przygotowania motorycznego kompana z kadry narodowej Finlandii, Giolito. W trakcie minionych rozgrywek Nicola rozstał się z klubem z Kemerowa i przyjechał do Polski, by wesprzeć w pracy Ferdinando de Giorgiego.

Od przyszłego sezonu będzie oficjalnie jego asystentem i trenerem przygotowania motorycznego w Jastrzębskim Węglu. – Nicola jest ważnym ogniwem w moim sztabie. Bardzo dobrze się rozumiemy. To świetny fachowiec w dziedzinie przygotowania motorycznego, ale i strategii, przygotowania do meczu, analizy przeciwnika. Cieszę się, że jest z nami – podkreśla „Fefe” De Giorgi. – Na pewno będzie mi łatwiej ze względu na to, że od stycznia byłem przy zespole. Mam za sobą praktycznie całą rundę rewanżową w lidze. W tym czasie poznałem zawodników, zespoły przeciwne, poszczególnych graczy. To znacznie ułatwi mi pracę analityczną. Mam już też za sobą pierwszy kontakt z klubem. Jastrzębski Węgiel poznał moje oczekiwania i ja także wiem, na co mogę liczyć ze strony klubu w codziennej pracy. Mogę powiedzieć, że Jastrzębski Węgiel jest klubem dobrze zorganizowanym, z infrastrukturą sportową na najwyższym poziomie, gdzie wszystko jest na miejscu i zawsze dostępne. Naprawdę dobrze się tutaj pracuje – zachwala Jastrzębski Węgiel Nicola Giolito.

Zobacz również:
Karuzela transferowa w PlusLidze

źródło: jastrzebskiwegiel.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-05-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved