Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Najpopularniejsze rodzaje sportu w Polsce

Najpopularniejsze rodzaje sportu w Polsce

fot. terespol.net

Według badania MultiSport Index z 2018 roku, 62% Polaków jest aktywnych fizycznie, a aż 48% uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu i liczba ta nieustannie rośnie. W obecnych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na konieczność dbania o zdrowie i kupuje karnet na siłownię, zapisuje się na zajęcia z różnych dyscyplin lub ćwiczy w domowym zaciszu. Jakie są więc nasze ulubione sporty oprócz tych wirtualnych gier hazardowych, w które gramy w ggbet? Przedstawimy Wam listę najpopularniejszych w Polsce rodzajów sportu. Mamy nadzieję, że zainspiruje Was ona do rozpoczęcia aktywności fizycznej!

  

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze zdecydowanie króluje wśród dyscyplin sportowych wybieranych przez Polaków, jak podaje portal wirtualnemedia. Rower cieszy się popularnością zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Cóż, nie można zaprzeczyć przyjemności i satysfakcji płynącej z jazdy na rowerze. Do głównych zalet tego sportu należą: przebywanie na świeżym powietrzu, możliwość wybierania się na wycieczki krajoznawcze, relaks oraz poprawa pracy serca i oddziaływanie na różne partie mięśni. Rower to świetna aktywność dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i nie są w najlepszej formie.

Decydując się na rozpoczęcie tej aktywności i ewentualne kupno roweru, warto zastanowić się, jaki styl jazdy wybierzemy. Możemy wyróżnić rowery miejskie, górskie, przełajowe, wyścigowe i wiele innych. Wielu rodziców decyduje się na zamontowanie na rowerze fotelika dla dziecka i zabieranie go na wycieczki ze sobą. To może być też świetny sposób na pielęgnowanie więzi rodzinnych.

Bieganie

Innym popularnym sportem jest bieganie. Prostota tej aktywności i przyjemność z jej płynąca sprawia, że z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na poranny jogging. Do biegania nie trzeba mieć super sprzętu ani umiejętności, można też dostosować intensywność biegu do swojej formy. Zwolennicy biegania przyznają też, że pomaga im ono uporządkować myśli, poprawić humor, a także zwiększa zdolność koncentracji i korzystnie wpływa na jakość snu. Jogging z pewnością zajmuje mniej czasu niż wyprawa rowerowa, więc jest to świetne rozwiązanie dla zabieganych.

Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z bieganiem, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości, amortyzujące buty sportowe oraz przewiewny strój sportowy. Być może na samym początku nie będziemy pewni, jak długo powinniśmy biec i jakie wybrać tempo. Tu przychodzą nam z pomocą rozliczne strony internetowe, blogi i aplikacje, które są kopalnią wiedzy na temat techniki biegania. Bardzo ważne jest rozgrzanie mięśni i stawów przed joggingiem, a także rozciąganie po nim w celu uniknięcia kontuzji.

Siłownia

Trening na siłowni to popularny rodzaj aktywności fizycznej, w szczególności wśród młodszych pokoleń, które chcą dbać nie tylko o zdrowie, ale również o wygląd. Trening na siłowni pozwala na koncentrowanie się na poszczególnych partiach mięśni i szybsze osiąganie efektów. Nie można mu też odmówić różnorodności. W przerwach pomiędzy seriami ćwiczeń możemy zaś zagrać na telefonie w ggbet kasyno.

Dodatkowym plusem jest fakt, że na siłowniach często odbywają się zajęcia grupowe pod okiem instruktora, który pomoże nam ułożyć plan ćwiczeń. Siłownia jest jednak wyborem nieco droższym niż jazda na rowerze czy bieganie, gdyż należy wziąć pod uwagę cenę karnetu, a czasem także dojazdu. Oczywiście w dobie koronawirusa korzystanie z usług siłowni może okazać się utrudnione. Osoby, które mają w domu trochę wolnej przestrzeni mogą jednak zastanowić się nad kupnem sprzętu i stworzeniem swojej własnej siłowni.

Pływanie

Za co kochamy pływanie? Za to, że zbawiennie wpływa na kręgosłup, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób, które pracują za biurkiem. Jest ono również niezwykle odprężające. Ponadto, na basen można chodzić przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. Pływanie to jedna z aktywności, które najchętniej wybierają seniorzy. Uczęszczanie na basen wymaga jednak większych nakładów finansowych. Oprócz tego, baseny z chlorem mogą wywoływać reakcję alergiczną lub podrażniać drogi oddechowe. Baseny ozonowane są zdecydowanie zdrowszym wyborem.

Siatkówka

Bardzo popularny sport grupowy, w szczególności wśród młodszych grup wiekowych. W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej aktywności, granie w siatkówkę wprowadza element rywalizacji oraz konieczność działania w drużynie. Uprawianie siatkówki jest więc nie tylko aktywnością sportową, ale również towarzyską. Minusem jest oczywiście konieczność zorganizowania drużyn. Nasz poziom zaawansowania musi być również dopasowany do reszty zespołu. Jeśli gramy w gronie przyjaciół, to taka aktywność może być super pomysłem na wspólne spędzanie czasu i zapominanie o pracy. Oczywiście wspólny wypad na piwo po treningu też nikomu nie zaszkodzi!

Piłka nożna

Piłka nożna to sport, który cieszy się największą popularnością na całym świecie, jeśli chodzi o oglądalność. Od dekad dostarcza ona widzom nieopisanych emocji, a gwiazdy tego sportu mają miliony fanów. W Polsce działa ok. 6000 klubów piłkarskich na dziewięciu poziomach ligowych. Osoby niezrzeszone w klubach również chętnie grają na poziomie amatorskim. Piłka nożna uczy dyscypliny, sportowej rywalizacji i pracy zespołowej, czyli przysłowiowego grania do jednej bramki. Jest to bardzo popularne zajęcie nie tylko wśród dorosłych, ale także wśród dzieci.

Karate

Pierwszy na liście sport walki. Zaletą uprawiania go jest z pewnością nauka samoobrony, która może być potencjalnie przydatna w życiu codziennym. Oprócz tego przyswojenie podstawowych elementów walki nie stwarza problemów niezależnie od wieku i kondycji. Karate uczy samodyscypliny, refleksu, wartości etycznych i czystej walki. Wpływa nie tylko na rozwijanie sprawności fizycznej, ale także na kształtowanie charakteru. Z tego powodu na zajęciach z karate często tworzone są grupy dla dzieci. Ten sport ma pozytywny wpływ ich wychowanie.

Joga

Trwa dyskusja, czy joga jest sportem, czy nie, jednak umieściliśmy ją na tej liście, gdyż, jak mało która aktywność, cieszy się ona dynamicznie rosnącą popularnością. Ideom jogi daleko jest do klasycznej sportowej rywalizacji, wyścigu i pokonywania swoich słabości. Skupia się ona za to na połączeniu ducha z ciałem, poprawnym oddychaniu oraz niwelowaniu napięć. Takie założenia padają na bardzo podatny grunt w świecie, w którym jesteśmy wciąż zabiegani, zestresowani i nie mamy czasu dla siebie. Trening jogi pozwala nam skupić się wyłącznie na sobie i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Joga nie jest fizycznie wycieńczająca, dlatego można ją z powodzeniem uprawiać o dowolnej porze dnia, a nawet kilka razy dziennie.

Inne sporty

Istnieje cały szereg sportów, które cieszą się popularnością w Polsce i których tu nie wymieniliśmy. Są to zarówno sporty indywidualne, jak i zespołowe, wiele rodzajów sztuk walki, różne odmiany fitnessu oraz rozliczne style taneczne. Na wzmiankę zasługują:

 • fitness i crossfit,
 • nordic walking,
 • taekwondo,
 • krav maga,
 • boks,
 • tenis ziemny i stołowy,
 • taniec towarzyski,
 • pole dance,
 • koszykówka,
 • piłka ręczna i
 • lekkoatletyka.

Oferta centrów sportowych nieustannie się powiększa. Coraz częściej mamy również możliwość trenowania w domu razem filmami instruktorów. Liderami branży domowego fitnessu są Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska. Obie kobiety skupiają wokół siebie ogromne grono fanek i nieustannie motywują do ćwiczeń na swoich kanałach społecznościowych.

Podsumowanie

Do najpopularniejszych w Polsce sportów należą jazda na rowerze, bieganie, siłownia, pływanie, siatkówka, piłka nożna, karate i joga. Wybór uprawianej dyscypliny zależy od wieku oraz miejsca zamieszkania. Niezależnie od tego, jaką wybieramy aktywność, sport ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Trening ulubionego sportu to czas na zrelaksowanie się, skupienie na własnym ciele, poprawienie krążenia i wydolności oddechowej. Warto zdecydować się na aktywność fizyczną. Być może któraś dyscyplina stanie się naszą nową pasją?

źródło: materiał partnera

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Więcej artykułów z dnia :
2021-01-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved