Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > Na kogo Heynen postawi w Pucharze Świata?

Na kogo Heynen postawi w Pucharze Świata?

fot. Klaudia Piwowarczyk

Najbardziej wymagająca i najtrudniejsza do rozegrania impreza w siatkarskim kalendarzu została w tym sezonie pozbawiona prestiżu. Ponieważ w Kraju Kwitnącej Wiśni za rok odbędą się igrzyska, w Pucharze Świata w Japonii nie można w tym roku wywalczyć olimpijskiej kwalifikacji. Co jest zatem stawką turnieju? Punkty rankingowe i pieniądze dla zawodników za poszczególne mecze. Na szali jest także zdrowie zawodników, którzy sezon zakończą dopiero 15 października. Jaki plan ma na ten turniej Vital Heynen?

Tegoroczny Puchar Świata rozpoczyna się dwa dni po finale mistrzostw Europy i organizatorzy postanowili pójść na rękę uczestniczącym w nim drużynom ze Starego Kontynentu (poza Polakami w Japonii zagrają jeszcze Rosjanie i Włosi). Na szerokiej liście każdy trener może umieścić aż 25 nazwisk, a dobę przed meczem z tego składu trzeba wybrać czternastkę zawodników. Tak też zrobił Vital Heynen.W szerokim składzie z grona zawodników rywalizujących obecnie w mistrzostwach Europy nie znaleźli się tylko Piotr Nowakowski i Dawid Konarski. Przed sezonem selekcjoner przedstawił plan każdemu z zawodników, dając im wolną rękę przy podjęciu decyzji czy chcą lecieć do Japonii. – Trener powiedział, że mamy pełną dowolność przy wyborze. Po rozmowie z nim i własnych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że kolejny turniej w tym sezonie to będzie dla mnie za dużo. Fizycznie nie czuję się jakoś monstrualnie mocny, by kilka dni po powrocie z Japonii z marszu dźwignąć trudy pierwszych meczów w lidze. A tak podreperuję zdrowie i będę gotów do gry. Konsultowałem to również z trenerem klubowym. W Japonii Vital zapewne będzie rotował i na pewno nie rozegra całego turnieju tym samym składem. Mimo to sam wyjazd do Tokio, a potem nawet stanie w kwadracie może być męczący – tłumaczy powody swojej absencji atakujący reprezentacji Polski Dawid Konarski. W jego miejsce w Japonii będzie mógł wystąpić powracający do zdrowia Bartosz Kurek, który teraz przebywa w Monzie na treningach z nową klubową drużyną.

Jeśli biało-czerwoni awansują do strefy medalowej mistrzostw Europy, polecą do Japonii prosto z Paryża. W poniedziałek, dzień po finale wsiądą w bezpośredni samolot do Fukuoki, gdzie rozegrają pierwsze spotkania. Kilka dni wcześniej – w piątek – z Warszawy do Japonii wyruszy dwunastu pozostałych zawodników z listy. Wśród nich będzie m.in. Grzegorz Łomacz czy Łukasz Kaczmarek. Oni rozegrają pierwsze dwa mecze z Tunezją i Japonią i w większości wrócą do Polski. Od trzeciego spotkania ten skład zastąpi dwunastka, która przyleci z Francji, uzupełniona o kilku wybranych graczy, na przykład o Kurka. – Do Japonii mamy dotrzeć w środku nocy, więc musiałem wysłać innych siatkarzy wcześniej. Niemożliwe byłoby rozgrywać mecz kilka godzin po przylocie do kraju – tłumaczy selekcjoner Polaków Vital Heynen.

Z Francji do Polski wróci trójka zawodników. Poza Konarskim i Nowakowskim, którzy zrezygnowali z udziału w Pucharze Świata, również Michał Kubiak. Kapitan polskiej kadry musi bowiem zabrać bagaże na najbliższe kilka miesięcy w Japonii, gdzie spędzi swój piąty sezon w barwach Panasonic Panthers. Dołączy do niego również rodzina.

Autor: Edyta Kowalczyk – więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Puchar Świata, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-09-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved