Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-19 M: Na początek porażka. Brazylia zbyt mocna

MŚ U-19 M: Na początek porażka. Brazylia zbyt mocna

W sobotę zmagania w mistrzostwach świata kadetów rozpoczęli podopieczni trenera Macieja Zendeła. W Bahrajnie Polacy mierzyli się z Brazylią i triumfowali w pierwszym secie. Były to jednak jedynie miłe złego początki, bowiem w kolejnych odsłonach przewaga brazylijskiego teamu była niepodważalna, choć w czwartej partii biało-czerwoni walczyli do końca o przedłużenie losów spotkania. Ostatecznie jednak to zespół z Ameryki Południowej zainkasował komplet punktów.

Mecz skutecznym atakiem otworzył Filip Grygiel. Początek seta był bardzo wyrównany, a na pierwszą techniczną Polacy zeszli z dwupunktową przewagą. Brazylijczycy szybko dzięki udanemu blokowi Joao Cordeiro wyrównali stan partii (10:10). Aż do drugiej przerwy technicznej gra toczyła się punkt za punkt, biało-czerwoni prowadzili na niej jednym oczkiem. Po dobrych atakach Remigiusza Kapicy i Bartosza Fiszta reprezentanci Polski mieli dwa punkty przewagi (18:16), jednak szybko została ona zniwelowana przez canarinhos. Świetnie w ofensywie grał Fiszt i po jego zbiciu Polacy objęli prowadzenie 22:19. Seta przy stanie 25:22 zakończył punktowym blokiem Grygiel.

Drugą odsłonę dobrze rozpoczęli zawodnicy z Ameryki Południowej, którzy dzięki dobrym zagrywkom Welintona Oppenkoskiego prowadzili 3:0. Zawodnicy Macieja Zendeła popełniali dużą ilość błędów w ataku i przegrywali już 1:6. Canarinhos cały czas świetnie serwowali i na pierwszej przerwie technicznej prowadzili aż 7 punktami. Oczka zdobyte atakiem i blokiem dołożył Remigiusz Kapica, ale Brazylijczycy cały czas powiększali prowadzenie (13:3). Polscy zawodnicy do drugiej przerwy technicznej oddali po błędach aż 10 punktów graczom z Ameryki Południowej, rywale nie popełnili w tym czasie żadnej pomyłki, co przekładało się na wynik seta (16:8). W końcówce niewiele już się zmieniło i druga partia zakończyła się przy stanie 25:13 dla canarinhos.

Trzeci set zaczął się od dwóch dobrych ataków Patryka Czyrniańskiego i Sebastiana Adamczyka. Brazylijczycy dzięki świetnej grze w bloku objęli prowadzenie 3:2. Do pierwszej przerwy technicznej gra toczyła się punkt za punkt i było 8:7 dla zawodników z Ameryki Południowej. Polacy zaczęli popełniać błędy i mieli już trzy oczka straty (9:12). Na drugiej przerwie technicznej canarinhos prowadzili 16:12. Po asie serwisowym Patryka Czyrniańskiego Polacy zmniejszyli przewagę Brazylijczyków do zaledwie dwóch oczek, jednak dzięki świetnym atakom Guilherme Voss Messias Dos Santosa brazylijscy siatkarze szybko wrócili do wysokiego prowadzenia. Trzecia odsłona zakończyła się wynikiem 25:18 dla zawodników z Ameryki Południowej.

Ostatnią partię dobrze rozpoczęli Brazylijczycy, którzy wyszli na prowadzenie 2:0. Dwa punkty atakiem zdobył Bartosz Fiszt, ale to canarinhos prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Biało-czerwoni znów popełniali dużo błędów własnych i pozwolili zawodnikom z Ameryki Południowej uciec na 5 punktów (9:14). Trener Maciej Zendeł wziął czas, jednak nie pomógł on specjalnie polskiej kadrze i na drugiej regulaminowej przerwie Polacy przegrywali 11:16. Po udanym ataku Bartosza Fiszta strata biało-czerwonych zmniejszyła się zaledwie do trzech oczek (16:19), świetne zbicie Patryka Czyrniańskiego pozwoliło Polakom złapać kontakt z rywalami (20:21). Punktowa akcja Welintona Oppenkoskiego sprawiła, że jego zespół powrócił na trzypunktowe prowadzenie (23:20), a seta i cały mecz zakończył dobrym atakiem Guilherme Voss Messias Dos Santos (25:22).

Polska – Brazylia 1:3
(25:22, 13:25, 18:25, 22:25)

Polska: Kapica (14), Firszt (13), Grygiel (9), Adamczyk (7), Michalak (6), Prokopczuk, Szymura (libero) oraz Czyrniański (12), Rajsner, Jezierski, Sługocki i Zaguła
Brazylia: Santos (16), Oppenkoski (15), Cotrim (10), Cardoso (5), Hercio (1), Franc (1), Ruivo (libero) oraz Nath (6), Coelho, Silva i Saliba