Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23: Szybkie i pewne zwycięstwo Polaków

MŚ U-23: Szybkie i pewne zwycięstwo Polaków

W swoim trzecim spotkaniu w Egipcie polska kadra do lat 23 bez większych problemów pokonała ekipę Meksyku. Podopieczni Dariusza Daszkiewicza wygrali wszystkie cztery sety, w żadnym z nich nie dając rywalom najmniejszych nadziei na zwycięstwo.

Spotkanie z Meksykiem biało-czerwoni zaczęli z Jakubem Zwiechem w miejsce Marcina Kani i Bartłomiejem Lipińskim za Kamila Semeniuka. W składzie był już także nieobecny w meczu z Brazylią Marcin Komenda, ale trener Daszkiewicz rozpoczął z Janem Firlejem. Początek meczu był wyrównany, po udanym ataku Lipińskiego było 4:4. Zadziałał jednak wkrótce dwukrotnie polski blok i polska reprezentacja odskoczyła na 6:4. Biało-czerwoni dobrze grali także blokiem pasywnym, ale popełniali błędy w ataku na kontrach (8:7). Podopieczni Dariusza Daszkiewicza utrzymywali przewagę, a w końcówce zupełnie zdominowali boiskowe wydarzenia. W ataku nie zawodzili Paweł Halaba czy Bartłomiej Lipiński, dalej działał blok i zrobiło się już 14:8. Seta zakończył po chwili błąd Meksyku w ataku.

Bardzo dobry mecz rozgrywał Paweł Halaba i to jego kiwka otworzyła drugiego seta. Wynik oscylował wokół remisu do momentu, kiedy po autowych atakach rywali przy zagrywce Jarosława Muchy Polacy odskoczyli na 5:2. Na podwójną zmianę weszli Marcin Komenda i Kamil Semeniuk, ale to serwisowy Rafała Szymury dał już wynik 8:4. Biało-czerwoni spokojnie kontrolowali boiskowe wydarzenia, kolejne błędy popełniali także rywale, jak dotknięcie siatki czy atak w aut (5:11). Sprytna kiwka Lipińskiego dała Polakom piłki setowe (14:7). Meksyk obronił jedną z nich, ale ostatni punkt w tej partii był dziełem Rafała Szymury.

W trzecim secie po udanym bloku na Bartłomieju Lipińskim to Meksyk prowadził 2:1. Biało-czerwoni szybko jednak wysunęli się na prowadzenie, a znakomity atakujący, punktowy float Jarosława Muchy i udany atak Lipińskiego dał wynik 6:3 dla biało-czerwonych. Świetna zagrywka, działający blok i kolejne autowe zbicie rywali spowodowały, że zrobiło się już 11:5 dla Polski. Polacy w pełni dominowali na boisku i wkrótce mieli już piłki setowe (14:6). Meksyk jednak się nie poddał, obronił cztery z nich po między innymi udanym bloku i ataku (10:14). O czas poprosił trener Daszkiewicz, po którym atak i całego seta skończył Kamil Semeniuk, który podobnie jak w poprzedniej partii wszedł na podwójną zmianę z Marcinem Komendą.

Czwarta odsłona zaczęła się od błędu w ataku Meksyku oraz znakomitej gry w bloku Polaków (4:0). O czas szybko poprosił szkoleniowiec kadry Meksyku. Blokiem zrewanżowali się także rywale, zbliżając się na 3:5, ale cały czas to biało-czerwoni wydawali się kontrolować boiskowe wydarzenia. Nieprzerwanie utrzymywali prowadzenie, a po nieudanym ataku rywali było już 10:6. Na środku siatki nie zawodził Jarosław Mucha, skuteczni byli także skrzydłowi. Błąd zagrywki rywali dał polskiej drużynie piłki meczowe, a po chwili znów zadziałał blok i polska kadra mogła cieszyć się z drugiej wygranej na mistrzostwach świata do lat 23.

Meksyk – Polska 0:4
(8:15, 8:15, 10:15, 10:15)

Meksyk: Nava (9), Mendoza (7), Chavez (4), Martinez (3), Salgado (1), Ibarra, Hernandez (libero) oraz Estrada (2), Arreola, Vazquez i Acosta
Polska: Halaba (9), Lipiński (8), Szymura (8), Mucha (6), Zwiech (4), Firlej (3), Czunkiewicz (libero) oraz Semeniuk (5), Komenda i Depowski