Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > MŚ U-21: Złote medale dla duetów brazylijskich

MŚ U-21: Złote medale dla duetów brazylijskich

fot. Bogusław Krośkiewicz

Brazylijki Eduarda Duda Santos Lisboa razem z Aną Patricią Silvą Ramos zostały młodzieżowymi mistrzyniami świata do lat 21 w siatkówce plażowej w turnieju rozgrywanym w szwajcarskiej Lucernie. W kategorii mężczyzn mistrzami świata zostali Brazylijczycy George/Arthur– którzy pokonali 2:0 meksykańską parę Gaxiola/Rubio.

Brazylijki od samego początku meczu dominowały na boisku, choć Rosjanki przez dłuższy czas swoją zagrywkę kierowały na Anę Patricię. Zabiegi te nie przyniosły spodziewanego efektu, ponieważ brazylijski duet skutecznie zagrał w bloku i dzięki temu wygrał całe spotkanie. W drugiej partii dominacja ekipy z Południowej Ameryki była bardzo wyraźna i duet brazylijski rozbił Rosjanki, wygrana 21:8 sprawiła, że złoty medal pojechał do Brazylii.Był to pierwszy tytuł dla Any Patrici w rankingu FIVB, wcześniej razem ze swoją partnerką zdobyła złoty medal w młodzieżowej olimpiadzie w Nanjing. Duda z kolei ma na swoim koncie siedem medali. Zdobyła srebro w 2013 w mistrzostwach do lat 23, złoto w 2013 w mistrzostwach świata do lat lat 19. Siatkarka ta z różnymi partnerkami zdobyła dwa złote krążki w 2016 (Fortaleza, Maceio), jeden srebrny (2015 Puerto Vallarta) i jeden brązowy (2015 Praga) z Elize Secomandi Maia w World Tour. Złoty medal mistrzostw świata jest bardzo wyjątkowy dla niej. – Większość z najlepszych graczy w Brazylii zdobyła wcześniej tytuł mistrzów świata do lat 21. Brazylia zdobyła sześć złotych, jeden srebrny i trzy brązowe medale w poprzednich czternastu edycjach mistrzostw świata do lat 21. Jest to jedyny medal, jakiego nie mam jeszcze w swojej kolekcji, teraz przyszedł czas na ten medal. Bardzo się cieszę z tego sukcesu i stawiam go na top 3 moich osiągnięć – powiedziała Duda. Z kolei Chołomina zdobyła pierwszy krążek w rozgrywkach FIVB, bardziej utytułowana jest Makroguzowa, w 2013 roku razem z Anną Gorbunową wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w kategorii do lat 19 w 2013 r. Był to czwarty medal w tej kategorii dla Rosji.

W rywalizacji o brązowy medal lepsze okazały się siatkarki z Kanady – siostry Megan i Nicole McNamara, które po niezwykle zaciętym i wyrównanym meczu pokonały amerykański duet Sarah Sponcil i Torrey van Winden. Kanadyjki obroniły piłki meczowe, wyprowadziły kontrataki i jak się później okazało, był to przełomowy moment tego spotkania. – Wygrać taki mecz jest zawsze ciężko, po przegranym meczu półfinałowym. Nie myślałyśmy o porażce, skupiłyśmy się na tym meczu i wygrałyśmy – powiedziała Megan McNamara. Był to drugi medal dla sióstr, wcześniej w 2014 roku w kategorii do lat 19 zdobyły one brązowy medal. Jest to trzeci medal dla Kanady w kategorii do lat 21 w historii kobiecych mistrzostw świata w siatkówce plażowej do lat 21.

Wyniki MŚ kobiet w siatkówce plażowej do lat 21
O 1. miejsce:
Duda/Ramos [BRA] – Makroguzowa/Chołomina [RUS] 2:0
(21:18, 21:8)

O 3. miejsce:
M. McNamara/N. McNamara [CAN] – Sponcil/van Winden [USA] 2:1
(18:21, 23:21, 15:10)

W tej samej kategorii wśród mężczyzn złoty medal zdobyli Brazylijczycy George Souto Maior Wanderley i Artur Diego Mariano Lanci. Brazylijczycy pokonali Josue Gaston Gaxiola Leyva i Jose Luis Rubio Camargo z Meksyku 2:0 w finale.

Nie był to łatwy mecz dla faworyzowanego duetu z Brazylii, o czym świadczy wynik drugiej partii rozgrywanej na przewagi. Duet meksykański zapisał się w historii siatkówki i zdobył srebrny medal, był to pierwszy taki sukces dla Meksyku. Warto dodać, że Rubio został uznany za najbardziej wartościowego gracza turnieju i bardzo dobrze grał na siatce. W pierwszym secie gracze z Brazylii sprytnie mijali blok swoich rywali i łatwo wygrali tę część spotkania. W drugiej odsłonie meczu przez większą część prowadził duet z Meksyku, miał dwa punkty przewagi i wydawało się, że o końcowym rozstrzygnięciu zadecyduje tie-break. Brazylijczycy nie dali za wygraną, wygrali po grze na przewagi i zdobyli złoty medal. Para brazylijska nie grała ze sobą od 2014 roku, a więc od momentu, kiedy w Porto zdobyła medal do lat 19 w mistrzostwach świata. – Od ćwierćfinału jesteśmy mocniejsi, wygraliśmy z Rosjanami, a potem w półfinale z Wenezuelą, wspólnie wspieramy się, pomagamy sobie nawzajem i dzięki temu zdobyliśmy złoty medal – powiedział brazylijski zawodnik George. Warto dodać, że Brazylijczycy w mistrzostwach świata do lat 21 zdobyli 5 złotych medali, a w sumie 10 od 2001 roku, a więc od momentu, od kiedy rozgrywane są te mistrzostwa.

W meczu o brązowy medal duet z Wenezueli Tigrito/Peter pokonał norweską parę A. i M. Bersten 2:0. Spotkanie było jednostronnym pojedynkiem i od samego początku ton wydarzeniom na boisku nadawali gracze z Ameryki Południowej, którzy zasłużenie wygrali całe spotkanie. Tym samym całe podium mistrzostw świata do lat 21 zostało zdominowane przez graczy latynoamerykańskich. – Po tym, jak przegraliśmy mecz półfinałowy z Brazylijczykami, musieliśmy być przez cały czas skoncentrowani, Norwegowie są silnym zespołem i dzięki naszej dobrej grze wygraliśmy z nimi. Jesteśmy zadowoleni z trzeciego miejsca, żałujemy, że nie jest to pierwsze lub drugie miejsce. Jednocześnie chciałbym podziękować mojemu trenerowi, z którym współpraca układa nam się bardzo dobrze – stwierdził Peter.

Wyniki MŚ mężczyzn w siatkówce plażowej do lat 21
O 1. miejsce:
George/Arthur [BRA] – Gaxiola/Rubio [MEX] 2:0
(21:17, 22:20)

O 3. miejsce:
Tigrito/Peter [WEN] – Mol/Bernsten [NOR] 2:0
(21:15, 21:16)

źródło: fivb.com, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-05-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved