Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-21: Rosja z brązowym medalem, Brazylia wraca na tarczy

MŚ U-21: Rosja z brązowym medalem, Brazylia wraca na tarczy

Siatkarze Rosji zdobyli brązowy medal mistrzostw świata juniorów do lat 21. Reprezentanci Rosji w trzech setach pokonali swoich rówieśników z Brazylii i stanęli na najniższym stopniu podium. Brazylijczycy jedynie w trzecim secie postawili większy opór swoim rywalom, ale było to za mało na dobrze dysponowanych tego dnia Rosjan.

W małym finale mistrzostw świata juniorów spotkały się reprezentacje, które dotychczas najczęściej sięgały po złoto w juniorskich rozgrywkach. Pierwsze akcje spotkania zapowiadały wyrównaną rywalizację, przy grze na styku o krok dalej byli siatkarze Sbornej. Siła serwisu Rosjan i błędy własne Canarinhos szybko jednak pozwoliły reprezentacji Rosji opanować sytuację. Po brazylijskiej stronie siatki proste błędy popełniał Roque, Rosjanie mogli liczyć na Kononowa i Jakowlewa. I tak podczas drugiej regulaminowej przerwy w grze siatkarzy obu ekip dzieliło już sześć punktów (16:10). Rosjanie nie tylko dominowali nad rywalami w zagraniach z pierwszego ataku, także efektywność w kontratakach sprzyjała Sbornej. I tak w obronie uwijał się Jakowlew, a na lewym skrzydle nie wstrzymując ręki, aktywny był Piskariew. Przy stanie 18:11 trener Nery Tambeiro przywołał swoich podopiecznych do siebie, pauza nie wybiła z rytmu Jakowlewa, który krótko po wznowieniu gry popisał się asem serwisowym. W tej części spotkania to Rosjanie sprawiali wrażenie bardziej pewnych siebie, Canarinhos nie wykorzystywali kolejnych szans i przy stanie 20:11 mogli walczyć jedynie o zmniejszenie rozmiarów porażki. Pojedyncze skuteczne zagrania Canarinhos niewiele pomogły, seta efektownym zagraniem zakończył Kononow (25:16).

Odsłona kolejna to od pierwszych akcji wymiana sił w ataku, trener Kanarkowych zdecydował się na zmiany, i tak plac gry opuścił m.in. Roque. Rotacje w składzie i przerwa między setami podziałały na Brazylijczyków zbawiennie, po 39-procentowej skuteczności zagrań z pierwszego seta nie było śladu i podczas pierwszej regulaminowej przerwy w grze Canarinhos prowadzili 8:7. Wzmocniony serwis Rosjan poruszył jednak szeregi przyjęcia ekipy trenera Nerry Tambeiro. Cierpliwie grając, Rosjanie przetrzymali napór ze strony rywali, po raz kolejny szczęśliwe dla Sbornej okazało się ustawienie z Jakowlewem w polu serwisowym (14:11). Sytuację swojego zespołu próbował ratować Moraes, jednak pojedyncze skuteczne ataki Brazylii nie wystarczyły do odrobienia strat (16:13), tym bardziej że Sborna uaktywniła się w elemencie bloku. Przewaga Rosjan systematycznie wzrastała, w końcówce obie drużyny dzieliło już sześć oczek (22:16). W ataku Sborna mogła liczyć na Piskariewa, najlepiej punktujący reprezentacji Rosji nie miał problemów nawet z obijaniem potrójnego bloku. Tę partię Rosjanie wygrali równie pewnie – 25:16.

W trzecim secie przewaga Sbornej była widoczna już od pierwszych akcji. Potrójny blok w składzie Jakowlew, Piskariew i Kononow bezbłędnie odczytywał intencje rywali. Jeszcze przed pierwszą regulaminową przerwą w grze trener Nerry Tambeiro zdecydował się przerwać grę (6:2). Tego dnia Rosjanie prezentowali zupełnie inną grę niż w półfinale z reprezentacją Kuby, czujna gra obronna i utrzymująca się ok. 60-procentowa skuteczność zagrań w ataku robiły różnicę. W tej części spotkania do gry wrócił Roque, jednak nie zdołał uratować swojego zespołu (11:7). Canarinhos celne zagrania w ataku przeplatali prostymi błędami własnymi, dodatkowo niedokładne przyjęcie serwisu pogrążyło Brazylię, zwiększając przepaść punktową (14:9). Podobnie jak we wcześniejszych fragmentach meczu Piskariew i jego koledzy kontrolowali sytuację. Kluczowy fragment seta to dominacja Sbornej, Brazylijczycy nie byli stanie wyprowadzić skutecznych akcji, przy stanie 19:13 trener Nerry Tambeiro wykorzystał swoją drugą przerwę na żądanie. Mimo że w tej części meczu Kanarkowi zapisali na swoim koncie najwięcej punktów, triumf Rosji ani przez chwilę nie był zagrożony (25:19).

Rosja – Brazylia 3:0
(25:16, 25:16, 25:19)

Rosja: Kononow (13), Piskariew (11), Semyszew (10), Jakowlew (10),  Mielnikow (9), Abajew (1), Mielkozierow (libero) oraz Czanczikow (libero)
Brazylia: Roque (10), Ventura (9), Honorato (6), Barreto (3), Silva (1), Mascarenhas, Nascimento oraz Moraes (6), Bertolini (3), Elias (1), Cardoso i Rodrigues