Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > MŚ U-21: Polacy niepokonani, zagrają o złoto!

MŚ U-21: Polacy niepokonani, zagrają o złoto!

Polacy nadal pozostają niepokonani w walce o mistrzostwo świata do lat 21. W meczu półfinałowym biało-czerwoni pokonali Brazylijczyków 3:2, choć prowadzili już 2:0. Tym samym Polacy awansowali do niedzielnego finału, w którym zmierzą się z Kubańczykami.

Wynik spotkania punktowym blokiem otworzył Norbert Huber, a po dwóch błędach Brazylijczyków biało-czerwoni wyszli na trzypunktowe prowadzenie (5:2). Przez blok na lewym skrzydle nie mógł przedrzeć się Tomasz Fornal (6:6), ale Polacy po wygranej, długiej wymianie powrócili do swojej przewagi (10:7). Szybko ponownie dał o sobie znać brazylijski blok (10:10), ale chwilę potem polscy juniorzy odzyskali dwa oczka zaliczki (13:11), powiększając różnicę po udanym bloku i mocnej zagrywce Jakuba Kochanowskiego (19:15). Polacy w miarę pewnie kończyli akcje po przyjęciu, po dynamicznym zbiciu ze środka mieli piłkę setową (24:20) i szybko atakiem z lewej flanki zakończyli premierową partię (25:21).

Dwie pierwsze akcje kolejnej odsłony padły łupem Polaków i swoje prowadzenie utrzymali również na przerwie technicznej (8:6). Po pomyłce w ofensywie i świetnej zagrywce Felipe Roque przewaga przesunęła się na stronę Brazylii (10:9). Kiedy w siatkę wpadł Kochanowski, o czas poprosił szkoleniowiec polskiej kadry (11:13). Kapitan szybko odkupił swoje winy punktową zagrywką (13:13), w ataku zaczęli mylić się rywale i to biało-czerwoni schodzili na drugi regulaminowy czas z dwupunktową zaliczką (16:14). Przez blok nie przedarł się Roque, a po świetnej kontrze w wykonaniu Kochanowskiego prowadzenie polskiego teamu wzrosło do czterech oczek (20:16). Środkowy był nie do zatrzymania (23:19), mądry atak Jakuba Ziobrowskiego dał Polakom piłkę setową (24:19) i to właśnie jego kolejne sprytne zbicie było ostatnim w tej odsłonie (25:19).

W trzecią część meczu lepiej weszli gracze z Ameryki Południowej (4:2), ale za linią 9. metra sprawy w swoje ręce wziął Tomasz Fornal (5:5). Do swojego repertuaru podopieczni Sebastiana Pawlika dołożyli blok (7:6), jednak już po powrocie z przerwy technicznej nie mogli skończyć ataku (8:10). Armatę w polu zagrywki uruchomił Bartosz Kwolek, błyskawicznie wyprowadzając swój zespół na minimalne prowadzenie (11:10) i chociaż chwilę później drużyna je straciła, to potężna „czapa” znów przywróciła Polakom niewielką przewagę (13:12). Z drugiej piłki zaatakował Łukasz Kozub, sprowadzając obie ekipy na kolejną przerwę techniczną (16:14). Z przyjęciem zagrywki Matheusa Goncalvesa spore problemy mieli biało-czerwoni (17:17), a w kluczowym momencie seta sytuacja na tablicy wyników cały czas się zmieniała (21:21). Po dobrym bloku i jeszcze lepszej kontrze Davyego Silvy Brazylijczycy mieli piłkę setową, a całą partię zakończył autowy atak Fornala (21:25).

Początek kolejnej części długo stał pod znakiem wyrównanej gry, a o oczko lepsi na pierwszej przerwie technicznej byli siatkarze z Brazylii (8:7). Canarinhos zapunktowali blokiem (9:7), jednak po wygranej długiej wymianie to ekipa trenera Pawlika poczuła krew i po „czapie” wyszła na dwupunktowe prowadzenie (12:10). Przeciwnikom udało się zmniejszyć dystans, ale ponownie zafunkcjonował polski blok (16:14). Na lewym skrzydle ręki nie zwalniał Tomasz Fornal, dokładając jednocześnie trzy grosze w polu zagrywki (21:19). W końcówce na tablicy wyników pojawił się remis po 21 po sprytnym zagraniu Brazylijczyków, a przewagę dał im autowy atak Szymona Jakubiszaka (23:22). Wprowadzony na krótką zmianę Davy nie zawiódł na lewej stronie (24:23) i chwilę potem blok na Ziobrowskim doprowadził do tie-breaka (25:23).

Po początkowej wymianie ciosów Brazylijczycy nie zwalniali ręki, ale nie trafiali w boisko. Zagrywką zapunktował Norbert Huber i o czas przy stanie 5:2 poprosił trener Nery Tambeiro. Polacy nic sobie z tego nie zrobili i nadal utrzymywali swój dystans nad rywalem (9:6). Canarinhos nawiązali kontakt punktowy dopiero po dobrej zagrywce (8:9), ale blok ponownie przywrócił biało-czerwonym dystans (12:9). Kolejna „czapa” dała Polakom piłkę meczową (14:11), a Fornal skutecznym i sprytnym zbiciem zakończył cały mecz (15:12).

Polska – Brazylia 3:2
(25:21, 25:19, 21:25, 23:25, 15:12)

Polska: Kochanowski (21), Huber (14), Fornal (17), Ziobrowski (15), Kwolek (10), Kozub (2), Masłowski (libero) oraz Gil, Jakubiszak i Gruszczyński
Brazylia: Roque (15), Cardoso (6), Bertolini (6), Silva (1), Mascarenhas, Elias, Nascimento (libero) oraz Honorato (14), Ventura (17), Moraes (4), Barreto (4) i Rodrigues