Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > MŚ U-21: Nieudane kwalifikacje dla polskich par

MŚ U-21: Nieudane kwalifikacje dla polskich par

Tylko jedna polska para ma zapewniony udział w turnieju głównym mistrzostw świata w siatkówce plażowej do lat 21 – są to Aleksandra Stadnik i Zuzanna Herrmann. Przez kwalifikacje, które dziś rozpoczęły się w Udonthani w Tajlandii przebijać musieli się Mikołaj Miszczuk i Mateusz Florczyk oraz Aleksandra Chudzik i Zuzanna Bielak. Nasze duety niestety odpadły już po pierwszych meczach i od środy będziemy mogli kibicować tylko jednej parze.

Tylko Aleksandra Stadnik i Zuzanna Herrmann były pewne udziału w rozpoczynającym się w środę turnieju głównym mistrzostw świata do lat 21 w siatkówce plażowej. W kwalifikacjach miały wystąpić Aleksandra Chudzik i Zuzanna Bielak oraz jedyna męska para reprezentująca Polskę – Mikołaj Miszczuk i Mateusz Florczyk.

W kwalifikacjach do turnieju mężczyzn Mikołaj Miszczuk i Mateusz Florczyk w I rundzie mieli wolny los, a w drugiej trafili na czeską parę Martin Melmuka/Frantisek Knobloch. Początek meczu wyraźnie należał do rywali, którzy bardzo szybko odskoczyli Polakom i na przerwie technicznej mieli już dziewięć punktów przewagi. Biało-czerwoni wprawdzie odrobili część strat, ale nie byli w stanie zagrozić Czechom w tym secie i przegrali go wyraźnie do 15.

W drugiej partii nasi siatkarze od początku grali o wiele bardziej skoncentrowani i przede wszystkim unikali prostych błędów. Dzięki temu prowadzili 10:9, ale na przerwę techniczną zeszli z jednym punktem straty do przeciwników. Po powrocie na boisko Miszczuk i Florczyk doprowadzili do remisu 14:14, a potem odskoczyli rywalom na dwa punkty. Przy stanie 20:18 biało-czerwoni mieli piłkę setową, jednak Czesi się wybronili i doprowadzili do gry na przewagi. W niej Polacy obronili kilka piłek meczowych i w końcu przełamali rywali, wygrywając 26:24. Po wyrównanym początku decydującej partii nasi reprezentanci wyszli na prowadzenie 8:5 i wydawało się, że są w stanie rozstrzygnąć ten mecz na swoją korzyść. Czesi jednak wzięli się ostro do pracy, a Miszczuk i Florczyk zaczęli się gubić. Stracili całą przewagę i to rywale wyszli na prowadzenie 11:9 i nie oddali jej już do końca. Czesi wygrali 15:12 i awansowali do III rundy kwalifikacji. Miszczuk i Florczyk nie zagrają więc w turnieju głównym mistrzostw świata do lat 21, a męski turniej główny odbędzie się bez udziału polskich par.

Aleksandra Chudzik i Zuzanna Bielak, które niedawno reprezentowały nasz kraj w mistrzostwach Europy do lat 18, również w I rundzie miały wolny los, a w drugiej zmierzyły się z Hannah Ziemer i Hanną-Marie Schieder z Niemiec. Już pierwszy set pokazał, że dla naszych zawodniczek na start w kwalifikacjach do zawodów dla wyższej kategorii wiekowej jest za wcześnie. Rywalki bardzo szybko wypracowały sobie sporą przewagę i w miarę upływu czasu cały czas ją powiększały. Polki były zupełnie bezradne, popełniały sporo błędów i ostatecznie przegrały tę partię wysoko do 9. W drugim secie obraz gry nie uległ zmianie. Nasze siatkarki wprawdzie zdobyły cztery punkty więcej, ale nadal nie były w stanie przeciwstawić się Niemkom. Ziemer i Schieder wygrały do 13 i całe spotkanie 2:0, awansując tym samym do kolejnej rundy. Dla Chudzik i Bielak przygoda z mistrzostwami świata U-21 już się zakończyła.