Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-21: Mecze o niższe lokaty

MŚ U-21: Mecze o niższe lokaty

Niedziela jest ostatnim dniem rozgrywanych w Czechach mistrzostw świata do lat 21 siatkarzy. W meczach o niższe lokaty Czesi pokonali Maroko i uniknęli ostatniego miejsca. USA przegrało z Japonią w meczu o miejsce 14., Ukraina dzięki wygranej z Egiptem zajęła 11. miejsce, a Włosi pokonując Turków 3:0, uplasowali się ostatecznie na miejscu 9.

Reprezentacja Czech przystępowała do ostatniego meczu w mistrzostwach, mając zaledwie jedno zwycięstwo na koncie – w grupie A właśnie z Marokiem. Okazało się, że te dwa zespoły są najsłabsze w turnieju i zagrają ze sobą o przedostatnie miejsce w mistrzostwach świata juniorów. Czesi rozpoczęli to spotkanie dość niemrawo, oddając inicjatywę siatkarzom z Afryki Północnej. Marokańczycy wygrali pierwszego seta do 19 i w drugiej partii znów walczyli z gospodarzami jak równy z równym. Dał im się jednak mocno we znaki wprowadzony na boisko w pierwszym secie Matej Smidl, który w całym meczu zdobył 30 punktów. Czesi wygrali w końcówce seta do 23 i wyrównali stan spotkania.

Kolejne dwa sety przebiegały już pod dyktando gospodarzy turnieju. Podopieczni trenera Ivana Pelikana wygrali do 19 i 20, dzięki czemu mogli się cieszyć z wygrania całego spotkania. Czesi zajęli 15. miejsce w turnieju mistrzowskim, a Maroko uplasowało się na miejscu ostatnim bez wygranego meczu. – To był zły turniej dla nas. Graliśmy spotkania z naprawdę dobrymi przeciwnikami. W tej chwili ciężko jest znaleźć odpowiedź na pytanie, co poszło nie tak – przyznał po meczu trener Ivan Pelikan.

o miejsca 15-16:
Maroko – Czechy 1:3
(25:19, 23:25, 19:25, 20:25)

Maroko: Elazhari (10), En-Nakhai (10), Kerroumi (8), Lamri (5), Aatata (5), Marchoud (4), Boulehena (libero) oraz El Gharrouti (16), Ghassel (5), Elhindi, Mifdal i Youma
Czechy: Vasina (9), Hudak (7), Horak (4), Indra (3), Dzavoronok D. (2), Dzavoronok M., Kunc (libero) oraz Smidl (30), Sulc (9), Cervinka (3) i Suda (2)

Mecz o miejsce 13. pomiędzy Japonią a reprezentacją Stanów Zjednoczonych rozpoczął się od wyrównanej walki. Żaden z zespołów nie mógł wypracować sobie większej przewagi, jednak w końcówce seta to Amerykanie okazali się lepsi i objęli prowadzenie w całym meczu. Równie zacięta była druga partia spotkania, która udowodniła, że zmierzyli się ze sobą godni siebie rywale. Tym razem górą byli siatkarze z Japonii, którzy po wygranej 25:23 wyrównali stan spotkania. Świetne zawody rozgrywał Yudai Arai, który w całym meczu zdobył dla swojego zespołu 21 punktów.

Kolejne dwie partie były już jednostronne. Siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni zdominowali wydarzenia na boisku i nie pozwolili na zbyt wiele Jankesom. Japończycy wygrali do 15 i do 20 i dzięki temu zajęli 13. miejsce na mistrzostwach świata juniorów. Amerykanie muszą zadowolić się miejscem 14. – To dobry moment na naukę dla tych chłopaków. Spotkali się z międzynarodowym stylem gry, kto miał z nim wcześniej doświadczenia, gra trochę lepiej, szybciej, mocniej – mówił po meczu Jay Hosack, selekcjoner reprezentacji USA. – To było naprawdę bardzo dobre doświadczenie dla młodych zawodników japońskich – stwierdził o występie swojego zespołu w mistrzostwach świata U-21 trener Tokunaga Fumitoshi.

o miejsca 13-14:
USA – Japonia 1:3
(25:23, 23:25, 15:25, 20:25)

USA: Ensing (15), Rosenmeier (10), Stadick (8), Huhmann (5), Tuaniga (3), Ewert (2), Worsley (libero) oraz Ma’a (1), Matautia (12), Szews i Gasman
Japonia: Arai (21), Koyama (9), Nakamoto (7), Sato (7), Miyaura (5), Kaneko (1), Kono (libero) oraz Takanashi (12), Makiyama (5), Tsuzuki i Horie

W pierwszych dwóch setach tego spotkania górą byli gracze z Ukrainy i wydawało się, że trzeci set będzie ostatnim w tym spotkaniu. Tak jednak nie było, Egipcjanie doszli do głosu, lepiej spisali się w bloku oraz ataku, wygrali trzeciego i czwartego seta i o końcowym zwycięstwie w tym spotkaniu musiał decydować tie-break. Po raz kolejny lepsi byli siatkarze z Europy, którzy mieli lepsze przyjęcie, odrzucili swoich rywali od siatki i dzięki temu wygrali cały mecz 3:2. Zajęli 11. lokatę, a Egipt uplasował się na 12. miejscu. – Naszym celem było zajęcie miejsca w pierwszej ósemce, nie udało się nam zrealizować tego planu, jesteśmy zadowoleni z bardzo dobrej organizacji tych mistrzostw – powiedział trener Ukrainy Mykoła Pasażin.

o miejsca 11-12:
Egipt – Ukraina 2:3
(24:26, 22:25, 25:22, 25:21, 11:15)

Egipt: Awad (17), Seody (12), M. Aly (11), Mohamed (10), Soliman (7), Zayed (3), Mostafa (libero) oraz Hussein (7), O Aly (3), Ahmed i Abdelgwas
Ukraina: Rohożyn (25), Poulain (18), Ostapienko (12), Lychodid (9), Klepko (9), Cholowen (5), Kanajew (libero) oraz Kowalow (4)

W pierwszym secie obie drużyny grały punkt za punkt, przez co walka na boisku była wyrównana. Włosi byli skuteczniejsi w przyjęciu i ataku i dzięki temu wygrali pierwszego seta. W drugiej odsłonie meczu gracze z Półwyspu Apenińskiego odrzucili swoich rywali i dominowali na boisku i wygrali tę część meczu. Podłamani takim obrotem sprawy siatkarze znad Bosforu nie zdołali odeprzeć ataków swoich rywali, Włosi odskoczyli Turkom na cztery punkty w środkowej części seta i niemal do końca spotkania utrzymali taką przewagę i wygrali cały mecz.  – Z jednej strony jestem zadowolony, a z drugiej nie, ponieważ pamiętam nasz pierwszy mecz podczas tego turnieju.  Tak jak w meczu przeciwko Iranowi powinniśmy zagrać we wszystkich spotkaniach, jestem zadowolony z organizacji tego turnieju – powiedział trener reprezentacji Włoch Michele Totire.