Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-21 M: Kubańczycy lepsi od biało-czerwonych

MŚ U-21 M: Kubańczycy lepsi od biało-czerwonych

Na zakończenie II rundy fazy grupowej mistrzostw świata do lat 21 polscy siatkarze doznali porażki z reprezentacją Kuby. Biało-czerwoni znakomicie rozpoczęli spotkanie, wygrywając pierwszą partię 25:21, ale w kolejnych trzech górą byli rywale. W czwartej odsłonie Polacy zacięcie walczyli o doprowadzenie do tie-breaka. Długą partię po grze na przewagi aż 33:31 wygrali jednak Kubańczycy i to oni zapisali na swoim koncie kolejne trzy oczka, wygrywając tym samym  rywalizację w grupie H.

Początek meczu był wyrównany, ale biało-czerwoni szybko zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Popisali się dwoma asami serwisowymi, a duet Bartosz Firszt/Remigiusz Kapica dał im trzypunktowe prowadzenie. Ale w kolejnych minutach popełniali więcej błędów, a dwa bloki pozwoliły siatkarzom z gorącej wyspy wrócić do gry. Walka toczyła się cios za cios, a Polakom najbardziej dawał się we znaki Jose Miguel Gutierrez Suarez. Dopiero oczko zdobyte przez Mateusza Janikowskiego dało Polakom przewagę przy wkraczaniu w decydującą część seta (20:18). W końcówce Kubańczycy nie znaleźli już argumentów, by odrobić straty, a udane akcje Mateusza Poręby dały zwycięstwo podopiecznym Michała Bąkiewicza (25:21).

Od początku drugiej partii walka toczyła się cios za cios, a prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Biało-czerwoni popełniali więcej błędów, a wśród Kubańczyków punktował między innymi Julio Cesar Caldenas Morales. W kolejnych minutach na udane zagrania Bartosza Firszta odpowiadał Gutierrez Suarez, ale wynik w dalszym ciągu oscylował wokół remisu. Dopiero as serwisowy sprawił, że podopieczni trenera Bąkiewicza odskoczyli od rywali na trzy oczka. Mimo że mieli przewagę w ataku, to popełniali więcej błędów, przez co przeciwnicy wciąż byli w grze. O losach tej partii musiała zadecydować walka na przewagi. W niej lepiej spisali się Kubańczycy, którzy triumfowali 26:24.

W pierwszej fazie trzeciej odsłony obie drużyny szły łeb w łeb. Kapica na spółkę z Janikowskim próbował poderwać do ataku biało-czerwonych, ale przeciwnicy coraz lepiej poczynali sobie w ataku. Duet Morales/Suarez spowodował, że zaczęli oni przejmować inicjatywę na boisku. Do gry po ich stronie włączył się również Luis Vidal Allen Serano, a Polakom było coraz trudniej kończyć swoje akcje. Na moment zbliżyli się do rywali na 17:18, ale chwilę później ponownie ich strata wzrosła do trzech oczek. W końcówce losy seta próbował odwrócić Kapica, ale punktowe zagrywki rywali oraz dobra gra duetu Morales/Suarez poprowadziła graczy z gorącej wyspy do wygranej 25:22.

W czwartą partię lepiej weszli biało-czerwoni, którzy wypracowali sobie dwupunktowe prowadzenie. Nie cieszyli się z niego zbyt długo, bo dobra gra Kubańczyków w bloku oraz oczka zdobywane przez Serrano sprawiły, że wrócili do gry. W kolejnych minutach oba zespoły grały zrywami, ale zagrywka spowodowała, że to rywale zaczęli wychodzić na minimalne prowadzenie. Biało-czerwoni nie zamierzali się poddawać, a Kapica na spółkę z Porębą dali im nadzieję na doprowadzenie do tie-breaka. Dzięki Rafałowi Prokopczukowi wyszli nawet na prowadzenie, ale o losach seta musiała zadecydować walka na przewagi. W końcówce Polacy obronili kilka piłek meczowych, a później mieli piłki setowe. Jednak ostatecznie to Kubańczycy wygrali wojnę nerwów 33:31, zwyciężając tym samym w całym meczu.

Polska – Kuba 1:3
(25:21, 24:26, 22:25, 31:33)

Polska: Kapica (29), Janikowski (16), Firszt (13), Poręba (9), Prokopczuk (7), Zawalski (3), Szymura (libero) oraz Rajsner, Kosiba, Grygiel
Kuba: Morales (24), Suarez (22), Serrano (14), Gonzalez (7), Saroza (7), Mejias (3), Alonso (libero) oraz Santana (3), Callam (1), Galves