Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ U-21: Kubańczycy zagrają w finale!

MŚ U-21: Kubańczycy zagrają w finale!

fot. fivb-com

Reprezentanci Rosji, podobnie jak biało-czerwoni, do etapu półfinałów dobrnęli z kompletem zwycięstw. Droga Kubańczyków nie była tak szybka, jednak po wygranej z Chinami to właśnie reprezentacja Kuby uzupełniła stawkę czterech czołowych ekip mistrzostw świata. Starcie rosyjsko-kubańskie było powtórką z meczu rozpoczynającego walkę grupy B turnieju. Wówczas nie dając rywalom szans, lepiej zaprezentowali się siatkarze Sbornej, wygrywając 3:0. Tym razem role się odwróciły, pierwszy z meczów półfinałowych zdominowała kubańska młodzież, Rosjanie zdołali ugrać tylko jedną partię i Sborna zagra w niedzielę w meczu o brąz.

Początek pierwszego z półfinałów mógł jeszcze być zapowiedzią powtórki sprzed tygodnia. Kubańczycy rozpoczęli bowiem od falstartu. Błędy własne w polu serwisowym powtarzały się, jednak jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną gra obu ekip się ustabilizowała. Nie był to początek rywalizacji punkt za punkt. Na siatce lepiej reagowali podopieczni Nicolasa Coffiga, dodając do tego celne serwisy Guttiereza i jeszcze przed pierwszą regulaminową przerwą w grze Rosjanie musieli odrabiać stratę (3:7). Dynamiką w ataku imponował jednak Lopez i dystans dzielący obie ekipy wzrósł do pięciu oczek. Przewaga w ataku Kubańczyków nie utrzymała się długo, zagrania Semyszewa zniwelowały nieco dystans (12:16). Pauza w grze uspokoiła nieco grę Kubańczyków, celne ataki Lopeza i jego kolegów omijały blok rywali (13:21). Tej partii nie uratowała nawet przerwa na żądanie trenera Rosjan (15:25).

Podobnie prezentował się rozkład sił w ataku w kolejnej odsłonie spotkania, serwisy Lopeza były gwarantem mocnego początku siatkarzy z Kuby i po raz kolejny w meczu to zespół trenera Coffiga przejął kontrolę nad przebiegiem rywalizacji. Przy sporych problemach z przyjęciem serwisu Rosjanie nie byli w stanie wyprowadzić skutecznych akcji w ataku, a w kontrach regularnie punktowali Lopez z Guttierezem i czteropunktowy dystans sprzyjał reprezentantom Kuby (7:11). Rosjanom chęć do gry odbierał blok reprezentacji Kuby. Ekipie trenera Coffiga w tej części meczu udawało się praktycznie wszystko, punkty zdobywane przez Sborną były tylko tłem dla serii punktowych rywali. I tak podczas drugiej regulaminowej przerwy w grze było już 16:9 dla Kuby. W tej części meczu zbyt wiele już się nie wydarzyło, aktywni w bloku reprezentanci Kuby odebrali rywalom chęci do gry, wygrywając równie pewnie, co w partii premierowej – 25:18.Kiedy wszystko wskazywało, że przy takiej przewadze Kubańczyków trzecia partia będzie formalnością, role się odwróciły. Czujnością na siatce wykazywał się Piskariew i kolejne bloki pozwoliły Sbornej wypracować pierwszą wyższą przewagę w meczu (5:1). Trener Coffig zareagował jeszcze przed pierwszą regulaminową przerwą w grze, pauza pozwoliła siatkarzom z Kuby wyjść z niewygodnego ustawienia. Elementy siatkarskiego rzemiosła będące atutem Kubańczyków we wcześniejszych fragmentach meczu tym razem przynosiły cenne oczka Sbornej (9:3). Po chwilowym przestoju w grze Rosjanie zanotowali kolejną serię punktową, w ataku nieco bardziej widoczny był Jakowlew i zaliczka utrzymywała się po rosyjskiej stronie siatki – 16:9. W kluczowej części seta do celnych zagrań w ataku Jakowlew dodał punktowe zagrywki i było już 20:12. Tym razem to Kubańczycy nie zdołali wyjść z opresji i Sborna, triumfując 25:15, pozostała w grze o finał.

Głównym problemem Kubańczyków w trzeciej partii był spadek efektywności w zagraniach z pierwszej akcji. Ze średnio 64% skuteczności zespół trenera Coffiga zszedł do 38%. Tę szansę siatkarze Sbornej wykorzystali. Zryw Rosjan był jednak chwilowy, czwarty set to powrót Kubańczyków do dobrej gry i przy stanie 0:3 trener Rosjan musiał reagować. Zagrywki Guttiereza poprawiły jeszcze sytuację Kubańczyków, którzy prowadzili podczas pierwszej przerwy technicznej 8:3. Kubańczycy nie spuszczali z tonu, w Sbornej nawet dotychczasowy lider – Piskariew miał problemy ze skończeniem ataku w pierwszej akcji. W tej części meczu nie brakowało nieporozumień po obu stronach siatki, widowiskowe zagrania w ataku przeplatały piłki oddawane rywalom „za darmo”. Nawet w takich sytuacjach lepiej reagowali siatkarze z Kuby, co miało odzwierciedlenie na tablicy wyników (10:15). W przeciwieństwie do wcześniejszych partii w tym secie Kubańczycy poczuli jeszcze oddech rywali na plecach, po szczęśliwych zagraniach Kononowa było (18:19). Ten fragment meczu był najbardziej wyrównany, finalnie więcej zimnej krwi zachowali Kubańczycy (23:25) i tym samym awansowali do finału.

Rosja – Kuba 1:3
(15:25, 18:25, 25:16, 23:25)

Składy zespołów:
Rosja: Kononow (13), Semyszew (12), Piskariew (12), Mielnikow (5), Abajew (3), Klec (1), Czanczikow (libero) oraz Jakowlew (7), Spodobec (1) i Mielkozierow (libero)
Kuba: Suarez (19), Castro (17), Hernandez (12), Alvarez (9), Rojas (8), Arredondo (2), Rubiera (libero) oraz Herrera (1) i Cabrera

Zobacz również:
Wyniki fazy finałowej mistrzostw świata juniorów

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-07-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved