Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-21, gr. D: Japończycy z pierwszą wygraną, bezlitosna Brazylia

MŚ U-21, gr. D: Japończycy z pierwszą wygraną, bezlitosna Brazylia

Reprezentacja Japonii odniosła pierwsze zwycięstwo w grupie D mistrzostw świata do lat 21, pokonując 3:1 Egipt. Egipcjanie tym samym nie mają już żadnych szans na awans do czołowej ósemki. Wiele emocji wzbudzał wieczorny mecz w tej grupie, w którym zmierzą się zespoły Chin i Brazylii, uważane za jednych z faworytów do podium mistrzostw świata juniorów. Brazylijczycy jednak szybko uporali się z azjatyckim rywalem i zapewnili sobie już miejsce w ósemce. Chiny, podobnie jak Japonia, o awans powalczą w niedzielę.

W pierwszych dwóch setach dyspozycja obu zespołów falowała, raz stroną dominującą byli Japończycy, raz Egipcjanie. W obu ekipach nie brakowało nerwowości, bowiem zespoły były świadome, że jest to dla nich mecz ostatniej szansy. Walka rozgorzała na dobre w trzeciej i czwartej partii, ale w obu więcej zimnej krwi w końcówkach zachowali Japończycy, którzy wygrali tym sam cały mecz 3:1. Siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni zachowali tym samym szansę na awans do czołowej ósemki mistrzostw świata U-21.

O nie najwyższym poziomie meczu świadczyć może na pewno ogromna ilość własnych błędów popełniona przez oba zespoły, Egipt popełnił ich aż 32, zaś Japonia 28. Egipcjanie zdominowali swojego rywala w bloku, gdzie zapunktowali aż 18 razy, z czego aż 6 Mohamed Aly, Japończykom udało się zablokować rywali zaledwie czterokrotnie. Japonia miała jednak lekką przewagę w ataku. Na 102 próby udanie skończyła 50 (49%), natomiast Egipt na 82 próby ataku powodzeniem zakończył 39 (48%). W asach serwisowych było 9:6 dla Japonii. Dla Egiptu po 15 punktów zdobyli Aly Omar i Abdelrahman Seoudy, natomiast do wygranej Japonię poprowadził z 20 oczkami na koncie Kenyu Nakamoto, 17 punktów dołożył też Kento Miyaura. Japonia w niedzielę o wszystko zagra z Brazylią.

Egipt – Japonia 1:3
(17:25, 25:17, 26:28, 23:25)

Brazylijczycy są wymieniani jako jedni z kandydatów do medalu i w sobotę pokazali, że drzemie w nich ogromny potencjał. Już w pierwszym secie nie pozwolili Chinom na nawiązanie jakiejkolwiek walki. W drugim secie ekipa z Azji miała kilkupunktową przewagę, ale w końcówce to młodzi Canarinhos wrzucili wyższy bieg i prowadzili w meczu 2:0. Obraz seta trzeciego przypominał ten z początku meczu, czyli była to pełna dominacja Brazylii. Canarinhos tym samym zapewnili już sobie miejsce w ósemce. Chiny o awans będą musieli powalczyć w niedzielę w korespondencyjnym pojedynku z Japonią. Są jednak w lepszej sytuacji, ponieważ zagrają z najsłabszym w grupie Egiptem, natomiast Japonia zmierzy się z Brazylią.

W sobotę Brazylijczycy z dobrej strony pokazali się chociażby w polu zagrywki, gdzie zapunktowali aż 8 razy, przy zaledwie dwóch asach Chińczyków. Ekipa z Azji za to nieco lepiej punktowała blokiem (8:7). Chiny jednak miały dużo niższą skuteczność ataku. Oba zespoły miały po 72 próby w ataku, Brazylia udanie zakończyła 45 z nich (63%), natomiast Chińczycy zapunktowali w tym elemencie zaledwie 30 razy (42%). W ekipie Canarinhos główną siłą ofensywną był Cardoso, który na 29 prób ataku skończył 18, do tego dołożył jeszcze dwa punktowe bloki i asa serwisowego.

Chiny – Brazylia 0:3
(16:25, 21:25, 16:25)

Chiny: Tao (10), Yu (9), Jiang H. (8), Wang (4), Liu (3), Guo (2), Yang (libero) oraz Jiang Z., Du, Zhou (1) i Li (3)
Brazylia: Cardoso (21), Roque (15), Gabriel (9), Alexandre (7), Daniel (6), Matheus (1), Maique (libero) oraz Davy Silva (1), Luis i Lucas Adriano