Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-21, gr. B: Gładkie zwycięstwo Rosjan z Kubańczykami

MŚ U-21, gr. B: Gładkie zwycięstwo Rosjan z Kubańczykami

W pierwszym meczu grupy B MŚ do lat 21 ekipa Sbornej bez większych problemów pokonała Kubańczyków w trzech setach, mocnym akcentem otwierając swój udział w najważniejszej imprezie juniorskiej. Najwięcej kłopotów siatkarze z Ameryki Środkowej stworzyli swoim rówieśnikom w premierowej, przegranej do 30 partii. Później na boisku dzielili i rządzili już gracze z Europy. W drugim pojedynku Turcy także bez straty seta pokonali ekipę USA.

W spotkaniu uważanej za kandydata do medalu Rosji z Kubą kluczowy wydawał się być pierwszy set. Podopieczni trenera Władimira Chromienkowa wygrali tę część meczu na przewagi, co na pewno podcięło skrzydła młodym Kubańczykom. W kolejnych dwóch partiach siatkarze z Gorącej Wyspy w ogóle nie byli w stanie nawiązać walki z dobrze grającą Sborną. Kluczem do znakomitego otwarcia mistrzostw świata przez juniorów z Rosji okazał się atak i blok.

W tym pierwszym elemencie Sborna na 67 prób zapunktowała 45 razy, co dało jej bardzo dobrą 67-procentową skuteczność ataku, Kubańczycy zaś na 65 prób ataku na punkt zamienili zaledwie 29 (45%). W tym elemencie po stronie rosyjskiej brylował Anton Semyszew (16 punktów na 21 prób – 76%). W bloku było 8:1 dla Rosji, w tym elemencie brylował Aleksiej Kononow, który był autorem aż 5 „czap”. Obie ekipy porównywalnie radziły sobie w polu serwisowym, zagrywką zdobyły po 7 punktów. W ekipie kubańskiej aż cztery asy serwisowe zanotował Miguel Angel Lopez Castro, a po stronie rosyjskiej trzy asy zaprezentował generalnie najlepiej punktujący gracz w tej ekipie (19 punktów) – Anton Semyszew.

Rosja – Kuba 3:0
(32:30, 25:17, 25:14)

Rosja: Semyszew (19), Kononow (11), Jakowlew (11), Mielnikow (9), Piskariew (6), Abajew (3), Mielkozerow (libero) oraz Kliec i Spodobiec (1)
Kuba: Hernandez (11), Suarez (11), Castro (9), Rojas (4), Alvarez (1), Arredondo (1), Rubiera (libero) oraz Arce

Dwa pierwsze sety tego spotkania to bardzo dobra gra juniorów z Turcji. Przyzwoita skuteczność w ataku, niewielka liczba błędów i konsekwencja pozwoliły im kontrolować grę praktycznie od początku do końca. W trzecim secie Amerykanie zaczęli łapać wiatr w żagle, a z tonu spuścili trochę ich rywale. Gra wyrównała się, a gracze z USA mocno dążyli do zwycięstwa w tej odsłonie. Turecka drużyna doprowadziła do wyrównanej końcówki, w której przez długi czas żaden z zespołów nie potrafił się przełamać. Po długiej grze na przewagi więcej opanowania wykazali juniorzy z Turcji, zamykając mecz w trzech setach. O ich wygranej zdecydował głównie rozkład ataku i zespołowość. W drużynie tureckiej ten element oparty był na kilku graczach, w czasie gdy po stronie USA większość piłek kierowana była do Ensinga. Z czasem sposób na niego znaleźli rywale, mocno utrudniając mu działania. Praktycznie każdy element w wykonaniu Turcji był lepszy.

Turcja – USA 3:0
(25:19, 25:14, 30:28)

Turcja: Avci (14), Yatgin (4), Cam (12), Kurt (7), Tayaz (4), Lagumdzija (16), Sahin (libero) oraz Yonet i Turkmen
USA: Tuaniga (1), Missry (5), Ewert (1), Ensing (19), Gasman (3), Stadick (4), Worsley (libero) oraz Ma’a (2), Matautia (2), Rosenmeier (1) i Huhmann (3)