Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-20 K: Po porażce z Brazylią Polki na 6. miejscu na świecie

MŚ U-20 K: Po porażce z Brazylią Polki na 6. miejscu na świecie

Nie wyszedł reprezentacji Polski juniorek mecz o 5. miejsce na mistrzostwach świata. Biało-czerwone przegrały 1:3 z reprezentacją Brazylii, z którą wygrały już raz na tym turnieju. Tym razem Polki zagrały o wiele słabiej i ostatecznie zajęły 6. miejsce na mistrzostwach świata do lat 20.

Początek spotkania o 5. miejsce w mistrzostwach świata juniorek nie stał na zbyt wysokim poziomie. W obu zespołach mnożyły się błędy własne. To jednak nie przeszkodziło podopiecznym Wiesława Popika, aby wyjść na nieznaczne prowadzenie. Z akcji na akcję w polskiej drużynie zaczęły się jednak pojawiać problemy w przyjęciu, z którym nasze reprezentantki zmagały się już wcześniej. Słabszą dyspozycję Polek w tym elemencie wykorzystały Brazylijki, które wysforowały się na prowadzenie. Skutecznie swoje akcje kończyły Tainara i Diana, przez co reprezentacja Brazylii pewnie dążyła do zwycięstwa, które stało się faktem przy stanie 25:17.

W drugim secie Brazylijki poszły za ciosem. Chociaż trener Popik rotował składem, nasza reprezentacja nie była w stanie prowadzić wyrównanej walki z przeciwniczkami. Dobrze działał brazylijski blok, a wyraźnie słabiej w ataku prezentowała się Natalia Murek. Chociaż w tym secie biało-czerwone starały się walczyć do końca, a skutecznie grała Aleksandra Lipska, nie wystarczyło to na dobrze dysponowane przeciwniczki.

Będące pod ścianą Polki w trzecim secie nie spuściły głów i starały się na nowo podjąć walkę z przeciwniczkami. Obie drużyny nie ustrzegły się prostych błędów (w całym meczu Polki popełniły ich aż 30, a Brazylijki – 23). Coraz śmielej poczynała sobie Lipska, kilka skutecznych zagrań na siatce dołożyły Natalia Murek i Kinga Różyńska. Po drugiej stronie wciąż jednak punktowała Tainara, a gdy dołączyła do niej Lorrayna, to Brazylijki miały szansę na zakończenie meczu. Podopieczne Wiesława Popika wytrzymały jednak presję i po ciekawej walce na przewagi przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Podbudowane zwycięstwem biało-czerwone z nową energią weszły w kolejną odsłonę. Prym w polskim zespole niezmiennie wiodła Lipska. Gdy wydawało się, że Polki zdołają doprowadzić do piątego seta, to Brazylijki się przebudziły. W końcówce podopieczne trenera Hairtona Cabrala zaczęły nabierać wiatru w żagle i stopniowo przejmować inicjatywę. Tym razem biało-czerwone nie zdołały odeprzeć ataku rywalek i przegrały do 21.

Najlepszą zawodniczką tego meczu po polskiej stronie siatki była Aleksandra Lipska, która zdobyła łącznie 14 punktów, z czego 13 atakiem (43% skuteczności) i 1 zagrywką. Drugą najlepiej punktującą była Natalia Murek – 12 punktów, z czego 9 atakiem (30% skuteczności), 2 blokiem i 1 zagrywką. W brazylijskim zespole prym wiodła Tainara – 16 punktów, 12 atakiem (41% skuteczności), 3 blokiem i 1 as. Dobre zmiany dawała Lorrayna – 12 punktów, 10 atakiem (59%) i 2 bloki.

Polska – Brazylia 1:3
(17:25, 21:25, 29:27, 21:25)

Polska: Murek (12), Łukasik (8), Górecka (7), Świrad (5), Gryka (4), Grabka, Stenzel (libero) oraz Lipska (14), Różyńska (9), Bałuk (5) i Nowicka (1)
Brazylia: Tainara (16), Diana (11), Glayce (11), Karina (10), Karyna (6), Jackeline (5), Victoria (libero) oraz Lorrayna (12), Amanda (1), Julia i Almeida