Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Przed MŚ: Trzech faworytów w grupie C

Przed MŚ: Trzech faworytów w grupie C

fot. Klaudia Piwowarczyk

Nie bez powodu grupa C uchodzi za jedną z najtrudniejszych. To właśnie w Bari zagrają trzy drużyny, które mają nadzieję na to, że będą walczyć o medale: Rosja, Serbia oraz Stany Zjednoczone. W tyle stawki czai się Australia, która powinna zająć czwartą lokatę i awansować do kolejnego etapu turnieju, natomiast afrykańskie drużyny: Kamerun i Tunezja raczej zakończą swój udział w mistrzostwach świata na fazie grupowej.

1. Australia (16. miejsce w rankingu FIVB)W kartach historii australijskiej siatkówki próżno szukać spektakularnych sukcesów. Zespół, który aktualnie prowadzi trener Mark Lebedew, nie zdobył w żadnej z ważnych imprez medalu, a za sukces można uznać udział w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w 2000 roku, natomiast ich najwyższe miejsce w mistrzostwach świata to 15, które osiągnęli w 2014 roku. Również w mistrzostwach Azji Australijczycy triumfowali tylko raz, w 2007 roku.

Trudno więc podopiecznych Marka Lebedewa upatrywać w gronie faworytów w bardzo silnej grupie C. Australijczycy zaliczani są raczej do światowych średniaków i choć nie powinni mieć większego problemu z awansem do dalszej fazy turnieju, bowiem w ich zasięgu znajduje się zarówno Kamerun, jak i Tunezja, to trudno wyobrazić sobie, żeby zajęli miejsce wyższe niż 4. Zwłaszcza że od dłuższego czasu w kadrze nie ma jej niegdyś największej gwizdy – Thomasa Edgara. Pod jego nieobecność rolę lidera pełni Paul Carroll.

Skład reprezentacji Australii:
Rozgrywający: Harrison Peacock, Arash Dosanjh
Atakujący: Paul Carroll, Lincoln Williams
Przyjmujący: Luke Smith, Paul Sanderson, Max Staples, Jordan Richards, Sam Walker
Środkowi: Travis Passier, Nehemiah Mote, Beau Graham, Trent O’Dea
Libero: Luke Perry

2. Kamerun (30. miejsce w rankingu FIVB)

Dla Kameruńczyków udział w tych mistrzostwach świata będzie trzecim z rzędu występem na tej imprezie, a najwyższe – 13. miejsce zajął w 2010 roku. Chociaż nie ulega wątpliwości, że Kamerun to barwna drużyna, to jednak nie ma prawa zagrażać wyraźnie wyżej notowanym rywalom w grupie C. Ich ostatnim sukcesem było trzecie miejsce w mistrzostwach Afryki w 2017 roku.

Do turnieju we Włoszech i Bułgarii afrykańska kadra przygotowywała się w Polsce, miała okazję sparować z kilka polskimi drużynami ligowymi, a w Ostrowcu Świętokrzyskim dwukrotnie zmierzyła się z reprezentacją Polski i dwukrotnie przegrała. W sparingu, który był otwarty dla publiczności, z dobrej strony pokazał się David Feughouo. Mentalnym liderem Kameruńczyków jest Nathan Wounembaina, kapitan reprezentacji. Trudno spodziewać się, żeby ten afrykański zespół sprawił jakąkolwiek niespodziankę w turnieju. Kameruńczycy będą raczej dostarczycielami dla pozostałych drużyn.

Skład reprezentacji Kamerunu (szeroki):
Rozgrywający: Ahmed Mbutngam, Moto Ebouma, Mayam Ongolo
Atakujący: Bitjaa Kody, David Feunghouo
Przyjmujący: Nathan Wounembaina, Junior Engohe, Didier Sali, Jean Pierre Ndongo
Środkowi: Herman Engala, Bana Hassana, Jean Mboulet, Sem Dolegombai
Libero: Nkot Bikoi, Alain Fossi

3. Rosja (4. miejsce w rankingu FIVB)

Chociaż Rosjanie w światowym rankingu FIVB znajdują się na czwartym miejscu, to jednak nie bez przyczyny uważani są za głównego pretendenta do złotego medalu mistrzostw świata. Siergiej Szlapnikow stworzył drużyną, która jest mieszanką doświadczenia i młodości. Niekwestionowanym liderem Sbornej jest bowiem ten bardziej doświadczony – Maksim Michajłow, a kibice rosyjskiej reprezentacji mogą liczyć również na Dmitrija Wołkowa.

Jedynym znakiem zapytania jest dyspozycja i zdrowie Jegora Kluki, który obok Wołkowa przeważnie znajduje się na pozycji przyjmującego. Włodarze rosyjskiej siatkówki zapowiadają jednak, że Kluka będzie gotowy do występu w mistrzostwach świata. Siergiej Szlapnikow długo również zastanawiał się nad rozegraniem, ale ostatecznie postawił na sprawdzoną parę: Aleksander Butko i Siergiej Grankin. Patrząc na ostatnie osiągnięcia Rosjan, nie bez powodu są uznawani za kandydatów do wygrania grupy C, a także całego turnieju.

Skład reprezentacji Rosji:
Rozgrywający: Siergiej Grankin, Aleksander Butko
Atakujący: Maksim Michajłow, Wiktor Poletajew
Przyjmujący: Jurij Biereżko, Dmitrij Wołkow, Jegor Kluka, Aleksiej Rodiczew
Środkowi: Ilja Własow, Artiom Wolwicz, Iljas Kurkajew, Dmitrij Muserski
Libero: Aleksiej Wierbow, Aleksander Sokołow

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-09-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved