Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K: W pierwszym półfinale lepsze Serbki

MŚ K: W pierwszym półfinale lepsze Serbki

Po ciekawym i zaciętym meczu jako pierwsze do finału awansowały reprezentantki Serbii. Serbki w półfinale walczyły z Holenderkami. Ich rywalki nie odpuszczały, jednak to podopieczne Zorana Terzicia staną przed szansą wywalczenia złotego medalu, a reprezentacji Holandii pozostanie walka o zajęcie najniższego stopnia podium.

Pierwszy półfinał od skutecznego ataku otworzyła Anne Buijs. Szybko odpowiedziały jej Brankica Mihajlović i Tijana Bosković. Podczas pierwszej przerwy technicznej 8:6 prowadziły Serbki. Obie drużyny wymieniały się celnymi zagraniami. Holenderkom zdarzały się błędy w polu zagrywki, jednak nadrabiały je skutecznością na siatce. Również gra ich przeciwniczek nie była idealna, jednak to one prowadziły 16:12 w trakcie drugiego regulaminowego czasu. Po holenderskiej stronie siatki wyróżniała się Lonneke Slöetjes, natomiast po serbskiej – Tijana Bosković. To właśnie po zagraniu wspomnianej Serbki jej drużyna miała serię piłek setowych. Pierwszą z nich obroniła Buijs, jednak blok reprezentacji Serbii postawił kropkę nad i w tym secie.

Druga odsłona ponownie rozpoczęła się od zaciętej wymiany ciosów, wyższą skuteczność utrzymywały Serbki (6:3). Holenderki jednak szybko zniwelowały dystans (8:7). Dopiero dzięki celnym atakom Brankicy Mihajlović siatkarki z Serbii zaczęły budować przewagę, ale w dalszej fazie seta to zawodniczki z Holandii stopniowo przejmowały inicjatywę. Seria skutecznych ataków oraz kolejne punktowe zagrania Nicole Koolhaas sprawiły, że w końcówce Holenderki odrobiły całe straty. Po ataku Slöetjes było 20:20. Ostatecznie o zwycięstwie w tej odsłonie miała zdecydować walka na przewagi. Po asie Maret Balkestein-Grothues piłkę setową miały Pomarańczowe, a atak w siatkę Bosković dał im zwycięstwo.

Podrażnione Serbki lepiej rozpoczęły trzecią partię, jednak szybko serią przy zagrywkach Lonneke Slöetjes Holenderki odwróciły wynik (8:5). Skutecznie atakowała Anne Buijs. Reprezentantki Holandii nie poszły za ciosem, ponownie to reprezentantki Serbii górowały na siatce, a rywalki zdobywały punkty głównie po ich błędach. W kolejnych akcjach Pomarańczowe miały problem z przełamaniem się. Podopieczne Zorana Terzicia nie traciły koncentracji, grały bardzo konsekwentnie i po ataku Tijany Bosković zapisały na swoim koncie kolejnego seta.

Czwarta odsłona również grana była falami. Obu drużynom zdarzały się proste błędy. Początkowo to siatkarki z Serbii prowadziły 8:3, jednak ich przeciwniczki szybko odrobiły (8:8). Po serii ataków Lonneke Slöetjes i Anne Buijs swoją passę miały Serbki. Dobrze funkcjonował również serbski blok, jednak siatkarki Zorana Terzicia nie ustrzegły się prostych pomyłek (19:19). W decydującej fazie seta to reprezentantki Serbii miały nieznaczną przewagę, ale ich przeciwniczki doprowadziły do wyrównania po skutecznym bloku (23:21, 23:23). Na więcej Holenderek nie było stać. Dwa ataki Brankicy Mihajlović dały Serbkom awans do finału mistrzostw świata.

Serbia – Holandia 3:1
(25:22, 26:28, 25:19, 25:23)

Serbia: Bosković (29), Mihajlović (23), Rasić (12), Veljković (7), Busa (5),Ognjenović (5), Popović (libero) oraz Malesević
Holandia: Slöetjes (23), Buijs (15), Balkestein-Grothues (8), Belien (5), Lohuis (3), Bijkema (2), Knip (libero) oraz Koolhaas (7), Jasper (1), Plak i Bongaerts