Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ kadetek: Złoto dla USA, brązowe Brazylijki

MŚ kadetek: Złoto dla USA, brązowe Brazylijki

W sobotę zakończyły się mistrzostwa świata w kategorii kadetek. Złote medale wywalczyła kadra USA po pięciosetowym boju z Włoszkami. Brązowe medale zawisły na szyjach Brazylijek, ale Chinki były bliskie doprowadzenia do tie-breaka. Poznaliśmy także zwycięzców rywalizacji o niższe miejsca.

O 15. miejsce:

Walki nie brakowało w meczu, którego stawką była 15. lokata. Zmierzyły się w nim Tajlandia z Portoryko. Lepiej zaczęły Portorykanki, ale w trzech kolejnych odsłonach po walce górą był zespół z Tajlandii. Portoryko atakiem zdobyło 46 oczek przy 43 rywalek, znakomicie zaprezentowało się za to w bloku (16:9).  Zagrywka z kolei była domeną Tajek (14:7). Kadetki z Portoryko popełniły aż 30 błędów przy 22 oponentek. Waranya Srilaoong zdobyła 17 oczek dla Tajlandii, zaś Sofia Victoria 18 dla Portoryko.

Tajlandia-  Portoryko 3:1
(20:25, 25:20, 26:24, 25:22)

O 13. miejsce:

Zacięty był mecz o 13. pozycję, w którym Korea Południowa dopiero po tie-breaku pokonała Kanadę. Ekipa z Ameryki Północnej prowadziła już 2:0, ale potem do głosu doszły Azjatki. Doprowadziły one do tie-breaka. W nim Koreanki wypracowały sobie kilka punktów przewagi, której nie oddały już do końca. Azjatki atakiem zdobyły 41 punktów przy 36 Kanady. Kanadyjki za to dominowały w bloku i zagrywce. W tym pierwszym elemencie było 14:6, a drugim 19:9. Kanadyjki popełniły za to aż 41 własnych błędów przy 34 oponentek. Seonwoo Lee zapunktowała 16 razy dla Korei, tyle samo Kaylee Plouffe dla Kanady.

Kanada  – Korea Płd. 2:3
(25:11, 25:21, 21:25, 22:25, 10:15)

O 11. miejsce:

W meczu, którego stawką było 11. miejsce spotkały się Bułgaria z Argentyną. O zaciętej walce można było mówić tylko w secie pierwszym. W końcówce więcej zimnej krwi zachowały Bułgarki i to one wygrały tę odsłonę. W dwóch kolejnych ekipa z Europy już niepodzielnie dominowała na boisku. W ataku było 36:20 dla Bułgarek, ale bez dwóch zdań elementem, którym Europejki zniszczyły rywalki była zagrywka (15:4 w asach serwisowych). W bloku było 7:1 dla Argentyny. Maria Jordanowa zapunktowała 14 razy dla Bułgarii zaś Bianca Cugno zdobyła 10 oczek dla Argentyny.

Argentyna  – Bułgaria 0:3
(24:26, 17:25, 13:25)

O  9. miejsce:
W pojedynku o 9. miejsce Turcja spotkała się z Egiptem i nie miała większych kłopotów z odniesieniem zwycięstwa. Afrykanki jedynie w drugim secie przekroczyły granicę 20 punktów. W ataku walka była wyrównana, ale w bloku i zagrywce Turcja już przeważała. W tym pierwszym elemencie było 5:3, zaś w asach serwisowych 8:4. Egipt popełnił aż 27 błędów własnych przy 18 rywalek. Derin Ezgi Tasdemir zdobyła dla Turcji 16 punktów.

Turcja –  Egipt 3:0
(25:19, 25:22, 25:18 )

O 7. miejsce:

Rosja i Peru spotkały się w meczu o siódmą lokatę i był to dość jednostronny pojedynek. Peru w żaden sposób nie mogło nawiązać walki ze Sborną. W ataku Rosjanki zapunktowały 39 razy przy 21 rywalek, a w bloku było 9:3 dla przedstawicielek Europy. Oba zespoły po trzy razy zapunktowały zagrywką. Peruwianki popełniły aż 24 błędy przy 16 Rosjanek. Gorbunowa i Kadoczkina były liderkami Rosjanek. Pierwsza z nich zdobyła 14 punktów, druga 13.

Rosja –  Peru 3:0
(25:12, 25:16, 25:15)

O 5. miejsce:

Starcie o 5. lokatę Japonek z Rumunią zakończyło się w trzech setach, ale nie było jednostronnym widowiskiem. W dwóch pierwszych setach była walka, ale końcówki należały do Azjatek. W trzecim secie Japonki już niepodzielnie panowały na boisku. Zwyciężczynie atakiem zdobyły 37 punktów, przy 24 rywalek. W bloku było 8:3 dla Rumunek, a w asach serwisowych zespół z Europy był lepszy 9:7. Popełnił za to aż 28 własnych błędów przy 20 Japonek. Azjatki znakomicie także prezentowały się w obronie. Yoshino Nishikawa wywalczyła 17 punktów dla zwyciężczyń, podobnie jak Alexia-Ioana Carutasu dla pokonanych.

Japonia  – Rumunia 3:0
(25:23, 25:23, 25:15 )

O brązowy medal:

W meczu o brąz Brazylia po dwóch łatwych setach prowadziła z Chinami 2:0, ale potem zaczęły się ich kłopoty. Azjatki poprawiły swoją grę i wygrały kolejną partię. Chinki do końca także walczyły o doprowadzenie do tie-breaka, ale okazały się słabsze w grze na przewagi. Chinki były lepsze w ataku (38:31), ale w bloku było 14:10 dla Brazylii. Oba zespoły zdobyły po 10 punktów zagrywką. Zmorą Chinek okazały się własne błędy, zrobiły ich one aż 44 przy 28 rywalek. Ana Cristina Menezes zdobyła 23 oczka dla Brazylii, a Yetong Zhou dla Chin zapunktowała 17 razy.

Brazylia –  Chiny 3:1
(25:18, 25:18, 22:25, 27:25)

Finał:

W finale zarówno Amerykanki, jak i Włoszki zaprezentowały nierówną formę. Najpierw pewnie wygrały kadetki z USA, potem z Italii, a następnie znów z USA. Walka rozgorzała w secie czwartym, a ostatecznie Włoszki doprowadziły do piątej partii. W niej lepsze okazały się Amerykanki i mogły cieszyć się ze złota. Poza blokiem, w którym to elemencie było 15:12 dla USA rywalizacja była wyrównana. Włoszki popełniły za to aż 40 własnych błędów przy 31 USA, Emily Londot wywalczyła dla USA 19 punktów, a Alessia Bolzonetti i Oghosasere Loveth Omoruyi po 17 dla Italii.

USA  – Włochy 3:2
(25:17, 19:25, 25:18, 22:25, 15:10)