Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-18 K: Trwa walka o awans i rozstawienie przed 1/8 finału

MŚ U-18 K: Trwa walka o awans i rozstawienie przed 1/8 finału

Po czterech dniach mistrzostw świata kadetek w Meksyku poznaliśmy większość zespołów, które powalczą w 1/8 finału turnieju. W grupie D o awans do szesnastki walczą jeszcze Bułgaria, Słowacja i Argentyna, w grupie B Peru, Dominikana i Egipt.

W grupie A Kanadyjki dopisały sobie w czwartek trzy punkty za walkower w meczu z Kamerunem, który nie stawił się na turnieju. W drugim meczu, pełnym emocji i zwrotów akcji biało-czerwone wygrały 3:2 z Meksykiem. Więcej o spotkaniu TUTAJ.

Sytuacja w grupie wciąż jest nierozstrzygnięta. W ostatniej serii spotkań Polska gra z Kanadą i aby myśleć o awansie na drugie miejsce w tabeli, musi wygrać i to najlepiej za trzy punkty. Jeśli taki wynik padnie na boisku, to i tak nie gwarantuje on biało-czerwonym lepszego miejsca i rozstawienia w 1/8 finału. Muszą wówczas poczekać na rozstrzygnięcie meczu Serbia – Meksyk. Wynik 3:2 dla gospodyń ustawiłby nasze siatkarki na trzecim miejscu – pozostałe rozstrzygnięcia dałyby Polkom awans na drugie miejsce w grupie. Jeśli Polki pokonają Kanadę po tie-breaku, wówczas muszą liczyć na wygraną Serbii. Porażka biało-czerwonych sprawi, że do dalszej fazy turnieju przystąpią z trzeciego miejsca.

Kamerun – Kanada 0:3
(0:25, 0:25, 0:25) – walkower
Meksyk – Polska 2:3
(25:21, 16:25, 25:21, 12:25, 13:15)

W grupie B reprezentacja Turcji niespodziewanie męczyła się z Egiptem. Po dwóch łatwo wygranych setach Turczynki oddały inicjatywę rywalkom, wygrywając dopiero w tie-breaku. Jak się okazało ten wynik wystarczył im do zapewnienia sobie drugiego miejsca w grupie. 20 punktów w tym spotkaniu zdobyła kapitan tureckiej ekipy Pelin Eroktay.

Włoszki bez problemu pokonały 3:0 Dominikanę i bez względu na wynik swojego ostatniego meczu w grupie z reprezentacją Peru zajmą pierwsze miejsce. Liderkami Azzurrich były w tym spotkaniu Dominika Giuliani i Julia Ituma, które zdobyły po 11 punktów.

Turcja – Egipt 3:2
(25:18, 25:10, 21:25, 20:25, 15:10)
Włochy – Dominikana 3:0
(25:18, 25:21, 25:19)

W grupie C reprezentacja Rumunii pokonała po tie-breaku Tajlandię, chociaż przegrywała już w tym spotkaniu 1:2. Jak się okazało taki wynik i trzecia wygrana zapewniła Rumunkom drugie miejsce w tabeli bez względu na wyniki spotkań ostatniej serii. Do wygranej z azjatyckim zespołem znacznie przyczyniły się Stefania Cheluta (17 pkt.) oraz Lidia Partnoi (15 pkt.).

Pierwsze miejsce w grupie C zapewniły sobie już Amerykanki, które odniosły trzecie zwycięstwo z rzędu, pewnie pokonując 3:0 Portoryko. Zespół USA w pierwszym i trzecim secie rozbił rywala do 9, w drugim pozwolił Portorykankom na zdobycie zaledwie 15 punktów. Najskuteczniejsze w amerykańskiej ekipie były Devin Kahahawai (9 pkt.) oraz Julia Blyashov (8 pkt.).

Rumunia – Tajlandia 3:2
(25:15, 23:25, 22:25, 25:19, 15:10)
USA – Portoryko 3:0
(25:9, 25:15, 25:9)

Pierwsze miejsce w tabeli grupy D zapewniły sobie Rosjanki, które wygrały po raz czwarty. Zwycięstwo 3:0 z reprezentacją Argentyny zapewniło Sbornej nie tylko zwycięstwo w grupie, ale sprawiło, że drużyna ta wciąż jest niepokonana w turnieju. Liderkami rosyjskiej drużyny w tym meczu były Anastazja Kapralowa (10 pkt.) oraz Natalia Suworowa (9 pkt.).

Awans do kolejnej fazy z drugiego miejsca w tabeli zapewniły sobie również siatkarki Brazylii, które pokonały Słowację i mają już trzy wygrane na swoim koncie. Młode Canarinhes pewnie wygrały dwa pierwsze sety, jednak chwila dekoncentracji w trzeciej partii sprawiła, że Słowaczki wygrały 26:24. W czwartym secie Brazylijki rozstrzygnęły już to spotkanie na swoją korzyść, a duży w tym udział miała Larissa Brandao Mendes, która zakończyła mecz z 12 punktami na swoim koncie.

Rosja – Argentyna 3:0
(25:12, 25:17, 25:20)
Brazylia – Słowacja 3:1
(25:16, 25:16, 24:26, 25:22)