Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: USA i Włochy powalczą o tytuł mistrzowski

MŚ kadetek: USA i Włochy powalczą o tytuł mistrzowski

W piątek poznaliśmy finalistki odbywających się w Egipcie mistrzostw świata kadetek. O złote medale powalczą Amerykanki, które w swoim półfinale rozbiły Brazylię oraz Włoszki, które w meczu z Chinkami wróciły ze stanu 0:2. Poznaliśmy także pary zespołów walczących o niższe lokaty.

O miejsca 17-20:

W  rywalizacji o miejsca 17-20 Białoruś pokonała bez najmniejszego problemu Kamerum. W pierwszym secie ekipa z Afryki zdobyła zaledwie 8 punktów. Młode Białorusinki przeważały w każdym elemencie, ale zwłaszcza w ataku i na zagrywce. Tym pierwszym elementem Kamerunki zdobyły zaledwie 15 punktów przy 34 rywalek. W asach serwisowych było 10:2. Daria Wakulka dla zwyciężczyń zdobyła 18 oczek.

Pewne zwycięstwo nad drugą ekipą z Afryki, czyli Republiką Kongo odniosły kadetki z Meksyku. Afrykanki jedynie w trzecim secie zdobyły 20 punktów. Ogromna różnica była w ataku, gdzie Meksyk zdobył 33 punkty, a Kongo zaledwie 14, a także w zagrywce, gdzie w asach serwisowych było 15:7 dla drużyny z Ameryki Północnej. Sofia Maldonado Diaz była najlepiej punktującą siatkarką Meksyku, zdobyła 12 oczek.

Meksyk  – D.R. Konga 3:0
(25:8, 25:17, 25:20)

Kamerun  – Białoruś 0:3
(8:25, 18:25, 12:25)

O miejsca 13-16:

O 13. miejsce zagrają Kanada z Koreą Południową, zaś Tajlandia z Portoryko zmierzą się w meczu o 15. lokatę. Kadetki z Kanady po zaciętym, pięciosetowym boju pokonały w piątek Tajlandię. Kanadyjki szybko przegrały pierwszego seta 9:25. Potem jednak po walce wygrały dwie kolejne partie. Ekipa z Azji powalczyła i doprowadziła do tie-breaka. W tie-breaku jednak więcej zimnej krwi zachowały Kanadyjki. Dużą siłą Kanady w tym meczu był blok (16:5), popełniły one jednak aż 51! błędów własnych przy 27 Tajlandii. Hannah Duchesneau zdobyła 17 oczek dla Kanady, a dla Tajlandii 15 razy zapunktowała Aungkana Pasang.

Koreanki w pierwszym i trzecim secie nie dały Portorykankom żadnych szans. Portorykanki zaś wygrały drugą odsłonę, a w czwartej miały nawet szansę na doprowadzenie do tie-breaka. Azjatki przeważały w zagrywce (14:5 w asach serwisowych). Blok z kolei był domeną Portoryko (12:3). Portoryko oddało przeciwniczkom 36 punktów po własnych błędach, Koreanki zaś pomyliły się 24 razy. Suyeon Park zdobyła 16  oczek, a dla Portoryko 18 razy zapunktowała Sofia Victoria.

Kanada  – Tajlandia 3:2
(9:25, 25:23, 25:22, 20:25, 15:10)

Korea Płd. –  Portoryko 3:1
(25:15, 21:25, 25:16, 26:24)

O miejsca 9-12:

O 9. lokatę powalczy Turcja z Egiptem, a Argentyna z Bułgarią zagrają o miejsce 11. Tureckie kadetki przegrywały już z Argentyną 0:2, ale zdołały odwrócić losy meczu. Doprowadziły do tie-breaka. W decydującej partii ekipa z Europy w pewnym momencie odskoczyła i ostatecznie mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Argentyna była nieco lepsza w ataku i bloku. W zagrywce nieco skuteczniejsze okazały się Turczynki. Obie ekipy popełniły sporo własnych błędów (30 – Turcja,  35 – Argentyna). Derin Ezgi Tasdemir weszła z kwadratu rezerwowych i zdobyła aż 16 punktów. Dla Argentyny Bianca Cugno zdobyła 20 oczek.

Bułgarki mecz z Egiptem rozpoczęły od seta przegranego w końcówce, ale w kolejnym okazały się już lepsze. W kolejnej odsłonie to zespół z Egiptu przejął kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Podobnie było także w secie czwartym. Oba zespoły zdobyły po tyle samo punktów atakiem (42), blokiem (9) i zagrywką (8). Różnicę zrobiły własne błędy. Bułgarki zrobiły ich aż 37, Egipcjanki 24. Maria Jordanowa zdobyła w tym meczu 20 punktów, a dla Egiptu Farida Elhenawy zapunktowała 14 razy.

Turcja – Argentyna 3:2
(15:25, 22:25, 25:19, 25:21, 15:12)

Bułgaria  – Egipt 1:3
(23:25, 25:21, 15:25, 20:25)

O miejsca 5-8:

O 5. miejsce zagrają Japonia z Rumunią, zaś o 7. pozycję powalczą Rosja z Peru. W dwóch pierwszych setach meczu Japonek z Rosjankami na boisku trwała zacięta walka, losy zwycięstwa decydowały się dopiero w końcówce. Zrobiło się 1:1, a w trzecim secie Japonki zdominowały boiskowe wydarzenia. Bardzo emocjonująca była czwarta część meczu. Rosja dzielnie walczyła o tie-breaka, ale to Japonki zachowały więcej zimnej krwi. Japonki lepiej atakowały (53-42 w punktach zdobytych tym elementem), Rosjanki zaś przeważały w bloku (11:5). Sborna oddała swoim rywalkom aż 35 punktów po własnych błędach, sama zaś otrzymała 30. Yoshino Nishikawa i Rino Murooka były w tym meczu liderkami swojej drużyny. Pierwsza z nich zdobyła 18 punktów, druga 17.

Reprezentacja Rumunii nie oddała Peru ani jednego seta, ale nie oznacza to, że oglądaliśmy jednostronne widowisko. W dwóch pierwszych setach Peruwianki nawiązały kontakt z rywalkami, nieco większa różnica pomiędzy zespołami była w trzeciej partii. Kadetki ze Starego Kontynentu miały nieznaczną przewagę we wszystkich elementach. Popełniły też mniej błędów (22 przy 30 rywalek). Francesca Ioana Alupei zdobyła dla swojej ekipy 16 punktów zaś dla Peru 12 razy zapunktowała Thaisa Mc Leod.

Rosja –  Japonia 1:3
(25:27, 25:23, 17:25, 23:25)

Rumunia  – Peru 3:0
(25:20, 25:21, 25:17)

Półfinały:

Pierwszymi finalistkami zostały kadetki z USA. Amerykanki bez najmniejszych problemów pokonały Brazylię. Przeważały one w każdym elemencie, w ataku zdobyły 36 punktów przy 17 rywalek, w bloku było 13:4, zaś zagrywce 7:2. W rozbiciu Brazylijek Amerykankom nie przeszkodziła nawet większa ilość własnych błędów. Popełniły one ich 27 przy 19 rywalek. Emily Londot zdobyła dla USA 13 oczek.

Rywalkami Amerykanek zostały Włoszki, które odwróciły losy meczu przeciwko Chinkom. Po przegranych dwóch partiach Azzurre poprawiły swoją grę w każdym elemencie i to one nadawały ton boiskowym wydarzeniom. Doprowadziły do tie-breaka, w którym także okazały się lepsze i mogły świętować awans. Chinki były nieco lepsze w ataku (41:37), ale w bloku dominowała ekipa z Europy (12:4). W asach serwisowych było 11:10 dla Azjatek. Chinki w całym meczu popełniły 47 błędów, Włoszki 42. Oghosasere Loveth Omoruyi zdobyła 19 punktów dla Italii, tyle samo co Mengjie Wu dla Chin.

Brazylia –  USA 0:3
(18:25, 18:25, 14:25)

Chiny –  Włochy 2:3
(25:22, 25:19, 19:25, 19:25, 10:15)