Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K, gr. E: Holandia rozbiła Serbię, gorzka wygrana Brazylijek

MŚ K, gr. E: Holandia rozbiła Serbię, gorzka wygrana Brazylijek

W kolejnym spotkaniu grupy E mistrzostw świata siatkarek reprezentacja Holandii w trzech szybkich setach rozprawiła się z drużyną z Serbii. Zwycięstwo oranje najłatwiej przyszło w pierwszym i drugim secie. Spotkaniem zamykającym zmagania tej grupy w czwartek był mecz Japonia – Brazylia. Brazylijki zdołały odwrócić losy meczu, bowiem przegrywając 0:2, wygrały po tie-breaku. To jednak nie wystarczyło, by awansować do najlepszej szóstki. Reprezentacja Brazylii ostatni raz poza strefą medalową była w 2002 roku, kiedy to odpadła w ćwierćfinale, przegrywając po tie-breaku z Chinkami.

Holandia zdobyła przewagę 10:6, ponieważ Sloetjes szalała w ataku, kończąc wszystko, co otrzymała od swojej rozgrywającej. Serbki co jakiś czas nie kończyły akcji, a udane zbicie Buijs zwiększyło prowadzenie Oranje do 19:13. W końcówce reprezentantki Serbii zaczęły grać lepiej, ale nie zdołały utrzymać poziomu. Sloetjes nadal rozdawała karty na boisku i jej ekipa wygrała pewnie partię premierową.

Obraz gry nie zmienił się po przerwie, a skuteczna Belien dała Oranje prowadzenie 6:2. Holandia szybko powiększyła swoją przewagę, wykorzystując w kontrach ręce blokujących rywalek. Na drugim czasie technicznym różnica wynosiła dziesięć punktów. Pojedyncze udane akcje Serbek nie mogły nic zrobić, a pewne siebie rywalki zamknęły seta do 12.

W kolejnej części meczu gra toczyła się podobnie do partii poprzednich – reprezentantki Holandii szybko zbudowały prowadzenie, dominując w każdym elemencie. Mocno we znaki dawały się holenderskie zagrywające, a Serbki nie radziły sobie w tym elemencie. W połowie seta serbski zespół wykorzystał moment dekoncentracji po drugiej straty i odrobił sporo strat. Sloetjes i spółka odparły ataki przeciwniczek, a końcówka należała już tylko do nich.

Holandia – Serbia 3:0
(25:16, 25:12, 25:20)

Holandia: Sloetjes (23), Buijs (11), Belien (9), Lohuis (5), Dijkema (4), Balkestein-Grothues, Knip (libero)
Serbia: Mihajlović (10), Rasić (8), Bjelica (6), Stevanović (5), Busa, Ognjenović, Popović (libero) oraz Malesević (3), Zivković i Veljković

Mecz pomiędzy Japonkami i Brazylijkami od początku był wyrównany. Drużyny wymieniały się skutecznymi atakami. Po stronie brazylijskiej raz za razem punktowała Fernanda, w szeregach Japonek wyróżniała się natomiast Ishii Yuki. Pierwsza partia padła łupem reprezentacji Japonii 25:23. Otwarcie drugiej odsłony toczyło się punkt za punkt. Z czasem jednak błędy zaczęły się mnożyć po brazylijskiej stronie siatki. Inicjatywę przejęły Japonki i chociaż ich gra nie była perfekcyjna triumfowały do 16.

Trzeci set miał zupełnie inny przebieg. Chociaż Brazylijki straciły już szanse na awans, nie poddały się. Japonki znacznie obniżyły swoją skuteczność i głównie dzięki błędom siatkarek z Brazylii utrzymywały kontakt z przeciwniczkami. Japonki miały kilka szans na zakończenie meczu, jednak nie wykorzystały ich. Seria dobrych zagrań Thaisy i Tandary pozwoliły doprowadzić do remisu (24:24). Ostatecznie po asie Fernandy ze zwycięstwa cieszyły się reprezentantki Brazylii. W kolejnej odsłonie Brazylijki poszły za ciosem. Pojedyncze ataki Nagaoki Miyu nie wystarczały, by skutecznie zatrzymać rywalki. W dalszej fazie seta podopieczne Ze Roberto zaliczyły serię przy celnych zagrywkach Tandary. Siatkarki z Ameryki Południowej do tie-breaka doprowadziły po ataku Gabi.

Pierwsze trzy akcje po ataku i zagrywkach Ishii Yuki należały do Japonek. W kolejnych seriami punkty zdobywały Brazylijki. Nie do zatrzymania była Tandara i Gabi. Tym samym Brazylijki zakończyły swój udział w mistrzostwach zwycięstwem.

Japonia – Brazylia 2:3
(25:23, 25:16, 26:28, 21:25, 11:15)

Japonia: Koga (23), Shinnabe (7), Okumura (7), Araki (5), Kurogo (3), Tashiro (2), Inoue (libero) oraz Ishii (17), Nagaoka (12), Iwasaka (2), Uchiseto, Simamura, Tominaga i Kobata (libero)
Brazylia: Tandara (24), Fernanda (29), Gabi (17), Ana Beatriz (5), Caroll (3), Roberta, Suelen (libero) oraz Yhaisa (8), Adenizia (7), Drussyla (1), Danielle i Natalia