Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K, gr. H: Amerykanki próbowały, ale Holandia z wygraną

MŚ K, gr. H: Amerykanki próbowały, ale Holandia z wygraną

Mistrzostwa świata siatkarek są już na ostatniej prostej do strefy medalowej. W poniedziałek w grupie H spotkały się siatkarki z Holandii i USA. Amerykanki w ostatnich spotkaniach nie spisywały się najlepiej, ale w tym starciu powalczyły, choć ostatecznie musiały uznać wyższość Oranje, które wygrały tie-breaka i zapisały na swoim koncie kolejne zwycięstwo i awansowały do półfinału.

Szybciej w mecz weszły Europejki, które dość szybko wypracowały czteropunktową nadwyżkę, powiększając ją w kolejnych akcjach. W połowie seta różnica wynosiła już osiem punktów. Amerykanki do tego czasu miały duże problemy ze skończeniem swoich akcji, co skrzętnie wykorzystywała holenderska obrona, a następnie zawodniczki w kontrach. Ekipa z USA powoli zaczynała odzyskiwać rezon, gdy zaczął funkcjonować blok. Przewaga Holandii bardzo szybko zaczęła topnieć. W decydującym momencie po udanym zagraniu Lowe Holenderki nadal były na prowadzeniu, miały kolejną piłkę setową, ale przewaga była minimalna (24:23). Waleczność Amerykanek została wynagrodzona, bo chwilę później to one były na prowadzeniu. Po stronie rywalek było coraz bardziej nerwowo, a gra mocno się wydłużyła, po zaciętej końcówce ostatecznie szala zwycięstwa przechyliła się na amerykańską stronę boiska. To mocno podbudowało zespół zza oceanu i to Akinradewo i spółka brylowały od początku kolejnej odsłony, powiększając – podobnie jak rywalki w pierwszym secie – prowadzenie (16:8). Kontra Lowe dała im piłkę setową przy stanie 24:15, a następnie kolejnym atakiem zakończyła od razu partię.

Prowadzenie Amerykanek 2:0 zmobilizowało drużynę z Holandii, a trzeciego seta rozpoczęła wyrównana gra. To była najbardziej zacięta odsłona w tym meczu. Co prawda Oranje uciekały co jakiś czas delikatnie z wynikiem, ale przeciwniczki od razu odrabiały straty (12:10, 13:13). Im bliżej końca tej części meczu, tym coraz pewniej grały Europejki, natomiast rywalki coraz częściej się myliły. Ostatni punkt w partii zdobyła Sloetjes. Holenderska drużyna kontynuowała udaną grę w kolejnej części i po skutecznym bloku Belien prowadziła 8:5. Tym razem drużyna z USA także goniła wynik, ale przychodziło jej to z coraz większym trudem. Przewaga Holandii rosła więc coraz bardziej (19:12). W końcówce europejski zespół dołoży do tego dobrą zagrywkę i doprowadził do tie-breaka. W nim amerykański zespół oddał inicjatywę przeciwniczkom i to one następnie cieszyły się wygranej, a co za tym idzie awansu do półfinału mistrzostw świata.

Holandia – USA 3:2
(30:32, 15:25, 25:22, 25:15, 15:9)

Holandia: Sloetjes (38), Belien (10), Balkestein-Grothues (6), Buijs (4), Dijkema (4), Lohuis (3), Knip (libero) oraz Schoot (libero), Plak (16), Koolhaas (3), Bongaerts, Luttikhuis i Jasper
USA: Adams (13), Akinradewo (12), Larson (11), Hill (2), Lloyd (1), Murphy, Robinson (libero) oraz Bartsch-Hackley (17), Lowe (15), Hancock i Wilhite