Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, K, gr. F: Włoszki lepsze od USA, Rosjanki poza turniejem

MŚ, K, gr. F: Włoszki lepsze od USA, Rosjanki poza turniejem

Reprezentacja Włoch odniosła czwartą wygraną w drugiej fazie mistrzostw świata siatkarek. Tym razem drużyna z Półwyspu Apenińskiego w pokonanym polu pozostawiła ekipę ze Stanów Zjednoczonych, wygrywając cały mecz 3:1. Ostatnie w czwartek starcie w grupie F zagrały Chiny i Rosja. Rosjanki nie zdołały pokonać Azjatek, przez co już w tej rundzie pożegnały się z turniejem. W walce o medale pozostają Włoszki, Chinki oraz Amerykanki, które o jeden punkt wyprzedziły Sborną.

W pierwszym secie tego spotkania Włoszki nie dały większych szans rywalkom. Sylla i Egonu szalały w ataku, ta druga dopisała także ważne punkty blokiem. Drużyna z USA nie potrafiła znaleźć sposobu na skutecznie grające rywalki i przegrała w tej odsłonie dość wyraźnie. Kolejną Amerykanki rozpoczęły od mocnego uderzenia, a w ataku co rusz dawała o sobie znać Larson. Ekipa zza oceanu prowadziła na pierwszym czasie technicznym trzema punktami i kontrolowała przebieg gry w kolejnych akcjach. Amerykański team utrzymywał prowadzenie m.in. dzięki dobrej postawie w polu zagrywki Akinradewo. Włoszki w najważniejszym momencie przyśpieszyły, zaczęły atakować mocno i skutecznie, ważne punkty ponownie zdobywały Egonu i Sylla, dając swojej drużynie wygraną w tej odsłonie.

Ekipa ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęła kolejną część meczu od mocnego uderzenia i nadawała ton grze. Jej trzypunktowe prowadzenie utrzymywało się przez cały czas, a Włoszki mimo starań nie były w stanie odrobić strat. Do wygranej w tej partii Amerykanki poprowadziła Larson. Włoszki mocno zmobilizowały się po powrocie do gry w secie czwartym i szybko odskoczyły, m.in. po bloku Chirichelli (7:3). Azzurre dokładały punkty kontrami i kolejnymi blokami. Gra zespołu ze Stanów Zjednoczonych stanęła, a rywalki miały łatwą drogę do zwycięstwa.

Włochy – USA 3:1
(25:16, 25:23, 20:25, 25:16)

Włochy: Egonu (33), Sylla (22), Chirichella (8), Bosetti (5), Danesi (4), Malinov (3), De Gennaro (libero) oraz Cambi i Fahr
USA: Larson (14), Akinradewo (9), Gibbemeyer (6), Bartsch-Hackley (4), Lloyd (2), Lowe (2), Robinson (libero) oraz Hill (12), Murphy (2), Hancock (1) i Wilhite (1)

Spotkanie od początku toczyło się po myśli Chinek. Rosjanki nie ustrzegły się prostych błędów, co tylko ułatwiło ich rywalkom pozostawanie na prowadzeniu. Mimo starań Kseni Parubiec jej drużyna wciąż musiała gonić wynik. Gra ich rywalek w drugiej fazie seta również nie była pozbawiona pomyłek, ale nie przeszkodziło im to w zwycięstwie. Kropkę nad i w inauguracyjnej partii postawiła Zhu Ting. Otwarcie drugiej odsłony należało do Rosjanek, na boisku wyróżniała się Woronkowa. Z czasem dystans powiększył się. Mimo starań Yuan Xinyue i Gong Xiangyu Chinki nie były w stanie przeciwstawić się mocno zagrywającym i skutecznie atakującym przeciwniczkom. W dalszej fazie seta uaktywniła się Zhu Ting, jednak to rosyjski zespół kontrolował sytuację i wygrał po autowym ataku Li Yingying.

Po dwóch asach Li Yingying Chinki prowadziły w trzecim secie 3:0. Sytuacja szybko odwróciła się, po celnych zagraniach Parubiec to Rosjanki miały punkt zaliczki. Reprezentacja Chin nie odpuszczała, za sprawą pewniejszej gry na siatce ponownie przejęła inicjatywę. Gra była zacięta, obie drużyny walczyły o każdy punkt. Końcówkę lepiej rozegrały Chinki, które triumfowały po zagraniu Yan Ni. Czwarty set to popis chińskiej reprezentacji Rosjanki popełniały wiele błędów. Chinki celnie zagrywały, często punktując w tym elemencie. Jednostronnego seta, jak i cały mecz atakiem zakończyła Yan Ni.

Chiny – Rosja 3:1
(25:22, 21:25, 25:23, 25:15)

Chiny: Ni Yan (16), Xinyue Yuan (15), Xiangyu Gong (14), Ting Zhu (9), Changning Zhang (5), Xia Ding, Mengjie Wang (libero) oraz Yingying Li (14), Chunlei Zeng (1), Di Yao (1) i Xiaotong Liu
Rosja: Woronkowa (25), Parubiec (25), Fetisowa (6), Korolewa (5), Kotikowa (5), Starcewa (1), Gałkina (libero) oraz Biriukowa (5), Romanowa i Tałyszewa (libero)