Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K, gr. F: Planowe zwycięstwo Rosji, Amerykanki bliżej awansu

MŚ K, gr. F: Planowe zwycięstwo Rosji, Amerykanki bliżej awansu

Reprezentacja Rosji pokonała 3:1 Bułgarię i jest na dobrej drodze do awansu do III rundy mistrzostw świata siatkarek. Najważniejszym, decydującym o awansie meczem dla Sbornej będzie spotkanie z Chinami. Amerykanki pokonały w trzech setach reprezentację Turcji, zamykając jej tym samym już ostatecznie drogę do awansu. Przed mistrzyniami świata jeszcze dwa ważne mecze, które zadecydują o tym, czy będą walczyć o medale.

Rosjanki, które wciąż walczą o awans do III rundy turnieju, musiały wygrać spotkanie z Bułgarią, chociaż w dalszej części turnieju muszą sobie radzić bez kontuzjowanej Natalii Gonczarowej. Po wyrównanym początku meczu pierwsze odskoczyły jednak siatkarki Bułgarii, które po dwóch atakach Hristiny Rusewej prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Dobrze w ataku radziły sobie Gergana Dimitrowa i Marija Karakaszewa, z drugiej strony siatki odpowiadały im Ksenia Parubiec i Anna Kotikowa, a dwupunktowa przewaga Bułgarii utrzymała się do drugiej przerwy technicznej. Od stanu 20:19 dla rywalek Sborna pokazała, jak się finiszuje. Ataki Iriny Fetisowej, Jekateriny Jefimowej i Ksenii Parubiec oraz as serwisowy Kotikowej spowodowały, że Bułgarki do końca seta zdobyły już tylko jeden punkt. Rosjanki wygrały 25:21 i objęły prowadzenie w meczu. Początek drugiego seta był bardzo zacięty, trwała walka punkt za punkt, a zespoły po ataku Iriny Woronkowej zeszły na przerwę techniczną przy stanie 8:7 dla Rosji. Siatkarki Bułgarii nie zamierzały odpuszczać, jednak od stanu 13:13 straciły po własnych błędach trzy punkty z rzędu i musiały już gonić wynik. W końcówce nie potrafiły sobie poradzić z zagrywką Woronkowej, a po ataku Olgi Biriukowej Sborna miała piłkę setową przy stanie 24:18. Skutecznie atakowały jeszcze Nasja Dimitrowa i Hristina Rusewa, ale po chwili Bułgarki popsuły serwis i przegrały drugiego seta 20:25.

Podopieczne trenera Iwana Petkowa doskonale rozpoczęły trzeciego seta i po dwóch atakach Hristiny Rusewej prowadziły już 8:4. Coraz śmielej poczynały sobie w ataku Gergana Dimitrowa i Marija Karakaszewa i przewaga Bułgarii rosła. Na drugiej przerwie technicznej Rosjanki miały już pięć punktów straty do rywalek. W pewnym momencie Bułgaria prowadziła już po ataku Gergany Dimitrowej 22:14 i zanosiło się na pogrom. Wtedy właśnie sygnał do odrabiania strat dała Irina Woronkowa, która była nie do zatrzymania. Rosjanki zdobyły sześć punktów z rzędu, a po chwili na tablicy wyników był już remis 23:23. Sborna nie wykorzystała jednak szansy, by zakończyć to spotkanie w trzech setach. Udany atak Gergany Dimitrowej i błąd dotknięcia siatki u rywalek dały Bułgarkom wygraną 25:23 i mecz trwał dalej. Początek czwartej partii to wyrównana walka punkt za punkt i znów prowadzenie 8:7 Rosjanek na pierwszej przerwie technicznej. Od stanu 10:10 Bułgarki popełniały jednak same błędy, a Irina Korolewa i Ksenia Parubiec atakowały skutecznie, dzięki czemu Sborna wyszła na prowadzenie 16:10. Tej szansy podopieczne trenera Wadima Pankowa już nie wypuściły z rąk. Grając punkt za punkt do samego końca, pewnie wygrały 25:19, a ostatni atak w meczu wykonała Mirosława Paskowa, trafiając w aut. Rosjanki wygrały 3:1 i zgarnęły cenne trzy punkty tak potrzebne w walce o awans.

Bułgaria – Rosja 1:3
(21:25, 20:25, 25:23, 19:25)

Bułgaria: Dimitrowa G. (19), Karakaszewa (14), Dimitrowa N. (13), Rusewa (11), Kitipowa (7), Paskowa (5), Todorowa Ż. (libero) oraz Krastewa (1), Grigorowa, Barakowa i Monowa
Rosja: Parubiec (22), Woronkowa (19), Fetisowa (9), Kotikowa (8), Jefimowa (3), Starcewa (2), Tałyszewa (libero) oraz Biriukowa (9), Korolewa (5) i Romanowa (1)

Turczynki, które mają już tylko teoretyczne szanse na awans do II rundy mistrzostw i które są chyba największym rozczarowaniem turnieju w Japonii, mecz z USA rozpoczęły bardzo dobrze. Po ataku Meryem Boz prowadziły 4:1, ale na przerwie technicznej już miały punkt straty do rywalek. Rozgorzała zacięta walka punkt za punkt, po obu stronach siatki było sporo błędów. Na drugą przerwę techniczną Amerykanki schodziły, prowadząc 16:15 po asie serwisowym Michy Hancock, a po powrocie na boisko ataki Karsty Lowe i Kimberly Hill pozwoliły im odskoczyć od rywalek na pięć punktów (21:16). Aktualne mistrzynie świata nie oddały już tej przewagi do końca. Po skutecznym ataku Kimberly Hill wygrały pierwszego seta 25:21 i objęły prowadzenie w całym meczu.

Na początku drugiej partii nie do zatrzymania była Foluke Akinradewo, a gdy Kelly Murphy dołożyła dwa asy serwisowe, zespół USA prowadził już 7:2. Wprawdzie kolejne trzy punkty zdobyły Turczynki po atakach Edy Erdem Dündar, to Amerykanki już przewagi nie oddały. Po kolejnym dobrym ataku Akinradewo zeszły na drugą przerwę techniczną, prowadząc 16:10, a po powrocie na boisko wygrały jeszcze trzy kolejne akcje. W końcówce podopieczne trenera Karcha Kiraly’ego miały piłkę setową po ataku Kelly Murphy przy stanie 24:17, a po chwili Hande Baladin pomyliła się w ataku i było już 2:0 dla siatkarek USA.

Po wyrównanym początku trzeciej partii Amerykanki dzięki błędom rywalek i po ataku Jordan Larson prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Kolejne cztery wymiany wygrały jednak Turczynki i to one wyszły na prowadzenie. Podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego seriami popełniały błędy w ataku i znów oddały inicjatywę przeciwniczkom. (10:12). Po skutecznym ataku Kimberly Hill Amerykanki prowadziły na drugiej przerwie technicznej 16:13 i nie zamierzały już oddawać inicjatywy. Od stanu 18:16 obrończynie tytułu zdobyły pięć punktów z rzędu i przy stanie 23:18 było już praktycznie po meczu. Dwa proste błędy Seymy Ercan w końcówce dały siatkarkom USA wygraną do 18 i pewne trzy punkty. Turczynki straciły ostatecznie szanse na awans do kolejnej rundy mistrzostw, a przed Amerykankami decydujące mecze o wejście do czołowej szóstki turnieju.

Turcja – USA 0:3
(21:25, 17:25, 18:25)

Turcja: Gunes (9), Ismailoglu (7), Boz (6), Dündar (6), Baladin (4), Ozbay, Akoz (libero) oraz Ercan (5), Karakurt (3), Akin i Sarioğlu
USA: Murphy (12), Larson (10), Hill (10), Akinradewo (10), Gibbemeyer (5), Lloyd, Robinson (libero) oraz Lowe (4), Hancock (1) i Wilhite