Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K, gr. F: W meczach o honor zwycięstwo Bułgarii i Turcji

MŚ K, gr. F: W meczach o honor zwycięstwo Bułgarii i Turcji

Kończy się powoli II runda mistrzostw świata siatkarek w Japonii i kończy się turniej dla kilku zespołów. W grupie F w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Bułgaria pokonała w trzech setach reprezentację Azerbejdżanu. Z mistrzostwami żegnają się również drużyny Turcji i Tajlandii, które zagrały kolejny mecz. W nim lepsze okazały się siatkarki z Turcji, wygrywając 3:1.

Czwartkowy mecz był dla drużyny Bułgarii i Azerbejdżanu ostatnim na mistrzostwach świata. W spotkanie lepiej weszły Bułgarki, które szybko wyszły na prowadzenie 3:0, a po błędzie ataku Poliny Rahimowej na przerwie technicznej miały wciąż trzy punkty przewagi. Azerki nie mogły sobie poradzić ze skutecznymi atakami rywalek i miały zdecydowanie mniejszą siłę ognia w ataku. Po kolejny skutecznym zbiciu Christiny Rusewej. Podopieczne trenera Iwana Petkowa prowadziły na drugiej przerwie technicznej 16:11. Azerki obudziły się, gdy przegrywały już 12:21 i zaczęły odrabiać straty, ale było już zdecydowanie za późno. Bo błędzie rywalek Bułgarki miały piłkę setową przy stanie 24:17, ostatecznie wygrały pierwszego seta do 19 po ataku Mirosław Paskowej.

Drugiego seta zespół bułgarski rozpoczął od mocnego uderzenia i po błędach przeciwniczek prowadził już 8:2. Po serii czterech punktów z rzędu i udanym ataku Gergany Dimitrowej było już 12:3 i zanosiło się na pogrom, ale Azerki w porę się obudziły. Coraz częściej zmuszały rywalki do błędów, kilka razy skutecznie zaatakowała Krystsina Jakubowa i na drugiej przerwie technicznej Bułgaria miała już tylko cztery punkty przewagi. Po asie serwisowym Poliny Rahimowej Azerki złapały kontakt z rywalkami (17:18), ale od stanu 21:20 końcówka należała już do podopiecznych trenera Petkowa. Atak i as serwisowy Nasji Dymitrowej, atak Marii Karakaszewej, a na końcu świetny blok Rusewej dały Bułgarkom wygraną 25:20.

Trzeci set rozpoczął się od wyrównanej walki punkt za punkt. Na pierwszą przerwę techniczną po dwóch nieudanych atakach Odiny Alijewej z jednym punktem przewagi schodziły Bułgarki. Potem inicjatywę przejęły Azerki, ale tylko na chwilę. Znów dała o sobie znać Christina Rusewa i na drugą przerwę techniczną Bułgarki zeszły, prowadząc 16:14. Po powrocie odskoczyły jeszcze rywalkom, gdy Mirosława Paskowa zapunktowała zagrywką, było już 21:16 i mecz wydawał się rozstrzygnięty. W końcówce Azerkom przytrafił się nawet błąd rotacji, a seta wynikiem 25:20 zakończył as serwisowy Nasji Dymitrowej. Tym samym Bułgaria pożegnała się z mistrzostwami świata wygraną.

Bułgaria – Azerbejdżan 3:0
(25:19, 25:20, 25:20)

Bułgaria: Paskowa (13), Rusewa (12), Dimitrowa N. (11), Dimitrowa G. (8), Kitipowa (7), Karakaszewa (4), Todorowa Ż. (libero)
Azerbejdżan: Rahimowa (16), Alijewa O. (7), Hasanowa (7), Mammadowa (6), Jagubowa (3), Imanowa (2), Karimowa (libero) oraz Alijewa B. (libero), Samadowa (5), Gurbanowa (2), Azimowa, Abdulazimowa i Aliszanowa

Choć ekipy wymieniały się na początku atakami, dzięki trzem asom serwisowym i kilku uderzeniom przez Sittirak i Thinkaowej, a także udanym akcjom na środku Nuekjang drużyna z Tajlandii wypracowała wysokie prowadzenie. Turcja zareagowała lepszą grą na siatce oraz atakami Ismailoglu, Erdem i Gunes. Mimo to siatkarki z Tajlandii nie dały im już dogonić wyniku i wygrały w partii premierowej.

W drugim secie Boz i Erdem udanymi akcjami wypracowały dla swojej drużyny sześciopunktową nadwyżkę (8:2). Obie ekipy grały zrywami, bo Tajlandia niedługo później zaczęła punktować raz za razem i zniwelowała różnicę do dwóch.  Skuteczna Erdem nie pozwoliła odebrać prowadzenia Turczynkom, a te wyrównały stan meczu, kontynuując dynamiczną grę w kolejnej odsłonie. Gra tej ekipy nadal opierała się na Boz oraz Erdem. Tajlandia ponownie zerwała się do walki, odrabiając straty. Mimo to turecki zespół utrzymał się na czele i objął prowadzenie w meczu.

Czwarta odsłona rozgrywana już była przy pewnej i skutecznej grze Turczynek, które po akcji Ercan prowadziły 13:9. Gunes i Boz dołożyły do tego asy serwisowe i ich ekipa prowadziła na drugim czasie technicznym 16:10.  Ta druga po udanej końcówce zamknęła też cały mecz.

Turcja – Tajlandia 3:1
(22:25, 25:20, 25:22, 25:20)

Turcja: Boz (24), Dundar (16), Gunes (16), Ismailoglu (13), Baladin (5), Ozbay (1), Akoz (libero) oraz Ercan (3), Karakurt (1), Akin i Sarioglu
Tajlandia: Sittirak (16), Apinyapong (13), Kanthong (11), Nuekjang (10), Thinkaow (9), Guedpard (3), Pannoy (libero) oraz Pairoj (libero),  Tomkom (1), Kamlangmak i Moksri