Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K, gr. E: Holandia o krok od awansu, Japonia lepsza od Portoryko

MŚ K, gr. E: Holandia o krok od awansu, Japonia lepsza od Portoryko

Reprezentacja Holandii w trzech szybkich setach pokonała Dominikanę i zachowała miano niepokonanej drużyny na mistrzostwach świata siatkarek w Japonii. Już tylko kataklizm mógłby odebrać Pomarańczowym miejsce w czołowej szóstce turnieju. W ostatnim poniedziałkowym meczu grupy E gospodynie mierzyły się z reprezentacją Portoryko, wygrywając ten mecz 3:0.

Holenderki rozpoczęły mecz z reprezentacją Dominikany od prowadzenia 4:1 po asie serwisowym Juliet Lohuis, a na przerwę techniczną po ataku Lonneke Slöetjes schodziły z czteropunktową przewagą. Siatkarki Dominikany nie zamierzały się jednak poddawać. Skuteczne były Brayelin Martinez i Yonkaira Peña (7:8), które nie dały rywalkom odskoczyć na więcej punktów. Po ataku Celeste Plak na drugiej przerwie technicznej podopieczne trenera Jamie Morrisona prowadziły 16:14 i do stanu 21:19 trwała zacięta walka punkt za punkt. Potem popis gry dały Yvon Belien i Anne Buijs – Pomarańczowe zdobyły cztery kolejne punkty i wygrały seta do 19.

W drugiego seta siatkarki z Europy weszły prowadzeniem 8:3, wykorzystując coraz liczniejsze błędy rywalek. Holenderki utrzymywały bezpieczną, kilkupunktową przewagę, w pełni kontrolując wydarzenia na boisku. Po skutecznym ataku Maret Balkestein-Grothues zeszły na drugą przerwę techniczną, prowadząc 16:10 i utrzymały tę przewagę do stanu 22:16. Końcówka znów należała do Pomarańczowych – ataki Lonneke Slöetjes i Anne Buijs oraz as serwisowy Juliet Lohuis dały im wygraną 25:16 i prowadzenie 2:0 w całym spotkaniu.

Od samego początku trzeciej partii siatkarki Dominikany nie mogły sobie poradzić z zagrywką rywalek. Po trzech asach serwisowych Lonneke Slöetjes było już 9:3 dla Holandii. Pomarańczowe miały coraz większą przewagę na siatce, w dodatku mocno utrudniały życie rywalkom swoją zagrywką. Na drugiej przerwie technicznej miały już ogromną przewagę (16:5) i jasne było, że pewnie zmierzają do zwycięstwa. Nie do zatrzymania była Slöetjes, która wspierana była przez Celeste Plak i Yvon Belien. Piłkę meczową Holenderki miały przy stanie 24:12, ostatecznie wygrały trzecią partię do 14 po ataku Juliet Lohuis.

Holandia – Dominikana 3:0
(25:19, 25:16, 25:14)

Holandia: Slöetjes (23), Buijs (13), Balkestein-Grothues (8), Lohuis (7), Belien (6), Dijkema, Knip (libero) oraz Plak (3), Bongaerts, Luttikhuis i Jasper
Dominikana: Peña Isabel (10), Eve Mejia (7), Martinez B. (6), De La Cruz (4), Martinez J. (4), Marte Frica (1), Castillo (libero) oraz Gonzalez (4), Rivera (2) i Dominguez

Japonia rozpoczęła ofensywę już na początku pierwszego seta i wypracowała dość łatwo prowadzenie 12:6. Pomimo starań Stephanie Enright i jej udanych ataków Japonia prowadziła bardzo wyraźnie 16:9 na drugim czasie technicznym. Niedługo po nim udany blok Ishii zwiększył prowadzenie japońskiej drużyny do 19:11. Portoryko próbowało wrócić do gry w tym secie, zmniejszając deficyt do czterech oczek w samej końcówce (18:22). Azjatki odparły atak, kończąc zmagania w partii premierowej atakiem Risy Shinnabe.

Japonki poszły za ciosem także od pierwszych chwil drugiej odsłony. Portorykańska drużyna miała duże problemy, by wbić się w pole gry przeciwniczek, a wybronione piłki Japonki zamieniały na punkty w kontrach (11:6). Udana akcja Mai Okumury zwiększyła przewagę Japonii na drugim czasie technicznym (16:8). To nie było wszystko, na co stać było azjatycką ekipę, która punktowała raz za razem, osiągając pułap dziesięciu punktów prowadzenia (22:12) i wygrywając seta do 14.

Trochę bardziej zacięta gra była w partii trzeciej, a as Noami Santos dał nawet portorykańskim siatkarkom prowadzenie 10:9. To było jednak wszystko, na co pozwoliły rywalkom Japonki. Ich świetne ataki dość szybko zbudowały przewagę (16:10) i utrzymywały już ją do końca. Całe spotkanie zakończył blok Nagaoki.

Japonia – Portoryko 3:0
(25:22, 25:14, 25:18)

Japonia: Araki (12), Ishii (10), Okumura (10), Shinnabe (5), Koga (2), Tashiro (1), Inoue (libero) oraz Kobata (libero), Nagaoka (5) i Uchiseto
Portoryko: Santana (14), Ortiz (10), Ocasio (8), Jusino (5), Enright (4), Valentin (1), Venegas (libero) oraz Santos (4), Perez (1) i Santos