Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K, gr. C: Rosjanki według planu, trudna sytuacja Korei Płd.

MŚ K, gr. C: Rosjanki według planu, trudna sytuacja Korei Płd.

Reprezentacje Rosji i Azerbejdżanu rozpoczęły kolejny dzień zmagań w grupie C mistrzostw świata siatkarek. Sborna nie miała z rywalkami większych problemów i zapisała na swoim koncie planowe trzysetowe zwycięstwo. W drugim wtorkowym spotkaniu siatkarki z Trynidadu i Tobago zmierzyły się z Tajlandią i dość niespodziewanie urwały im seta. W bardzo trudnej sytuacji są Koreanki, które po porażce z reprezentacją USA po trzech meczach mają trzy porażki, a w perspektywie jeszcze mecz z Rosją.

Azerbejdżanki od samego początku nie mogły poradzić sobie ze świetnie grającymi w ataku Rosjankami. Potężne uderzenia rywalek mocno wpływały też na ich przyjęcie. Ekipie rosyjskiej łatwiej było wtedy bronić piłki w polu, a następnie wyprowadzać skuteczne kontry. Wśród Rosjanek prym wiodły Parubiec i Gonczarowa. Mammadowa starała się skutecznymi atakami blok-aut poderwać zespół do walki, co jej się udało, a Azerki w decydującej fazie seta zminimalizowały swoje straty. Mimo to ostatnie cztery akcje i punkty należały do Sbornej, która podrażniona przebiegiem seta włączyła w końcówce wyższy bieg przy zagrywce Woronkowej.

Podobny przebieg miała kolejna odsłona, z tym że Rosjanki od początku do końca kontrolowały grę na boisku. Azerki dłuższymi momentami były w stanie prowadzić grę punkt za punkt, jednak toczyła się ona przy znacznej nadwyżce rywalek. W trzeciej części meczu Rosjanki do skutecznej gry w ataku dołożyły też udane akcje w bloku, co ułatwiło im tylko dokończenie tego spotkania.

Rosja – Azerbejdżan 3:0
(25:21, 25:21, 25:22)

Rosja: Gonczarowa (17), Parubiec (13), Jefimowa (8), Korolewa (7),  Woronkowa (6), Starcewa (1), Gałkina (libero) oraz Lubuszkina (1), Małygina (1), Romanowa i Kotikowa
Azerbejdżan: Rahimowa (19), Alijewa (8), Hasanowa (8), Imanowa (7), Kulan (2), Jagubowa, Karimowa (libero) oraz Samadowa (5), Gurbanowa (4), Mammadowa (1), Azimowa i Aliszanowa

Tajlandia od początku mocno dała się we znaki drużynie z Trynidadu i Tobago, prowadząc po pierwszych akcjach 8:1. W kolejnych akcjach zespół z Antyli zyskał kilka punktów, zaczął kończyć akcje, a gra się wyrównała. Wymiany punkt za punkt toczyły się jednak przy siedmio-, sześciopunktowym prowadzeniu Azjatek, które od połowy partii zaczęły coraz mocniej uderzać i pewnie wygrały w secie premierowym. W kolejnym reprezentacja Trynidadu i Tobago miała ogromne problemy z zagrywką rywalek, która ustawiła grę w tej części meczu. Brak przyjęcia, brak kończącego ataku u przeciwniczek były dla Tajlandii wodą na młyn, która z łatwością objęła prowadzenie 2:0.

Azjatycki zespół trochę zlekceważył rywala w kolejnej odsłonie. Siatkarki z Trynidadu i Tobago dość niespodziewanie odskoczyły na 8:3 i utrzymywały długo prowadzenie. Esdelle dobrze atakowała i zagrywała, miała też wsparcie Thompson i Jack. Tajlandia wróciła do swojej gry, doprowadzając do emocjonującej końcówki, ale nie zdołała już odwrócić losów tej partii, którą blokiem zakończyła Ross. Ta porażka mocno podrażniła azjatyckie siatkarki, które po przerwie wyszyły niezwykle nabuzowane i szybko dzięki zagrywkom Maliki Kanthong wypracowały przewagę nie do odrobienia przez rywalki.

Trynidad i Tobago – Tajlandia 1:3
(17:25, 17:25, 25:23, 11:25)

Trynidad i Tobago: Esselle (15), Thompson (14), Jack (14), Ross (5), Ramdin (4), Billingy, Olton (libero) oraz Forde (4) i Thomas
Tajlandia: Nuekjang (17), Kongyot (17), Thinkaow (15), Apinyapong (10), Kokram (6), Tomkom (3), Panoy (libero) oraz Kanthong (4), Guedpard, Sittirak, Moksri i Pairoj (libero)

Koreanki do meczu z mistrzyniami świata przystępowały, mając już dwie porażki na koncie. Nic więc dziwnego, że zespół z Azji rzucił się od razu do walki i po asie serwisowym Yeong Lee Jae prowadził na przerwie technicznej 8:4. Po chwili po błędach Amerykanek ich strata do rywalek wzrosła do siedmiu punktów, a po ataku Jeong Ah Park było 16:9 dla Korei. W zespole USA próbowały odrabiać straty Kimberly Hill i Michelle Bartsch-Hackley, ale obraz gry nie uległ zmianie. W końcówce ataki Kim Yeon Koung i Yeong Lee Jae dały zespołowi azjatyckiemu wygraną do 19 i zrobiło się ciekawie. W drugim secie trener Karch Kiraly w miejsce Bartsch-Hackley i Karsty Lowe desygnował do gry Jordan Larson i Kelly Murphy i jak się okazało, była to bardzo dobra decyzja. Po asie serwisowym Rachael Adams reprezentacja USA prowadziła już 8:3, a Koreanki miały coraz większe problemy w przyjęciu. Kolejne dwa asy serwisowe, tym razem w wykonaniu Tetori Dixon, dały Amerykankom prowadzenie 16:8 na drugiej przerwie technicznej. Koreanki w końcówce rzuciły się jeszcze do odrabiania strat, ale było już za późno. Po błędzie serwisowym Yeon Lee Na Azjatki przegrały tego seta do 21 i w meczu był remis 1:1.

Trzeci set lepiej rozpoczął się dla zespołu koreańskiego, który wypracował sobie kilkupunktową przewagę. Ataki Kelly Murphy, która wyrosła na liderkę swojej drużyny, doprowadził do remisu 12:12 i przewagę zaczął uzyskiwać zespół USA. W końcówce Amerykanki prowadziły już 23:17, ale cztery punkty z rzędu Koreanek dały im jeszcze nadzieję na pozytywne zakończenie seta. Rozwiały je Kelly Murphy i Tetori Dixon – obrończynie tytułu wygrały znów do 21 i objęły prowadzenie w meczu. Kolejnego seta Amerykanki rozpoczęły już, grając uważnie w obonie i skutecznie w ataku (8:6). Dwupunktową przewagę podopieczne trenera Karcha Kiraly’ego zachowały również na drugiej przerwie technicznej, a po powrocie na boisko zagrały wręcz koncertowo. Wykorzystały wszystkie błędy rywale, świetnie zagrywały i miały ogromną przewagę na siatce, w efekcie czego zespół USA wygrał tego seta do 18 i całe spotkanie 3:1.

USA – Korea Płd. 3:1
(19:25, 25:21, 25:21, 25:18)

USA: Adams (14), Dixon (10), Hill (10), Bartsch-Hackley (6), Lowe (4), Lloyd (2), Robinson (libero) oraz Murphy (18), Larson (10), Hancock (1) i Wilhite
Korea Płd.: Jeongah Park (26), Yeon Koung Kim (17), Jaeyeong Lee (11), Eunjin Park (6), Su Ji Kim (5), Hyo Hee Lee, Hae Ran Kim (libero) oraz Nayeon Lee (2), Juah Lee (1), Hoyoung Jung i Jiyoung Oh