Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K, gr. B: Pewne triumfy Włoszek, Turczynek i Chinek na start zmagań

MŚ K, gr. B: Pewne triumfy Włoszek, Turczynek i Chinek na start zmagań

W grupie B od pewnego otwarcia rozpoczęły Włoszki, które nie dały żadnych szans reprezentacji Bułgarii i wygrały 3:0. Przeciwniczki jedynie w trzecim secie zdołały przekroczyć barierę 20 punktów. Turczynki w trzech szybkich setach rozprawiły się z prowadzoną przez Marcello Abbondanzę reprezentacją Kanady. W ramach zmagań w Sapporo zmierzą się jeszcze Chiny z Kubą.

Od początku meczu inicjatywę na boisku przejęły Włoszki, które zagrywką odrzuciły rywalki od siatki, a same świetnie prezentowały się na kontrach, w których brylowała Miryam Sylla, w efekcie ich przewaga błyskawicznie urosła do sześciu oczek. Po drugiej stronie siatki próbowała odpowiadać Christina Rusewa, ale to było zbyt mało, a strata Bułgarek ciągle rosła. W końcówce Italia dołożyła kilka bloków, nadal świetnie w ofensywie prezentowała się Sylla, co zaowocowało pewnym triumfem Włoszek (25:15).

W drugiej partii przebudziły się Bułgarki, które poprawiły skuteczność w ataku, a dzięki Nasyi Dimitrowej odskoczyły od rywalek na trzy oczka. Ale ich dobra gra nie trwała długo, a Lucia Bosetti na spółkę z Paolą Egonu spowodowały, że Italia szybko wróciła do gry. Na drugim czasie technicznym prowadziła 16:13. Po nim kontrolowała grę. W bloku królowała Chirichella, w ataku swoje robiła Egonu, a rywalki nie znalazły skutecznej odpowiedzi, przez co ta część meczu padła łupem Włoszek (25:19). W trzeciej partii tylko przez chwilę trwała walka cios za cios. Szybko Bosetti w duecie z Egonu wyprowadziły faworytki na trzypunktowe prowadzenie. Gergana Dimitrowa próbowała poderwać do gry Bułgarki, ale Italia kontrolowała boiskowe wydarzenia. Przypomniała o sobie Sylla, a Włoszki pewnie kroczyły do sukcesu. W końcówce dzieliła i rządziła Egonu, a Bułgarki mimo ambitnej walki nie przedłużyły już spotkania, przegrywając 22:25.

Bułgaria – Włochy 0:3
(15:25, 19:25, 22:25)

Bułgaria: Dimitrowa N. (9), Dimitrowa G. (8), Karakaszewa (8), Rusewa (7), Czauszewa (2), Kitipowa (1), Todorowa (libero) oraz Paskowa (7), Barakowa i Monowa
Włochy: Egonu (17), Sylla (16), Bosetti (13), Chirichella (9), Danesi (5), Malinov (1), De Gennaro (libero) oraz Cambi, Lubian i Parrocchiale

Na początku meczu Kanadyjki próbowały dotrzymać kroku Turczynkom. Ale szybko inicjatywę na boisku przejęły faworytki. Wprawdzie w szeregach klonowego liścia dobrze spisywała się Kiera Van Ryk, ale jej koleżanki popełniały mnóstwo błędów, co było wodą na młyn dla siatkarek znad Bosforu. Grały one pewnie, a zbicia Melihy Ismailoglu przybliżały je do sukcesu. Ostatecznie premierowa odsłona padła ich łupem 25:18.

W drugiej partii poszły za ciosem, szybko odskakując od rywalek na trzy oczka. Dołożyły dwa asy serwisowe, a na środku przypomniała o sobie Eda Erdem Dundar. Na ich grę wszystkimi strefami Kanadyjki nie mogły znaleźć skutecznej odpowiedzi, przez co już na drugim czasie technicznym przegrywały 7:16. Następnie nie radziły sobie z zagrywką przeciwniczek, w ataku swoje zrobiła Seyma Ercan, a ostatecznie zostały rozgromione w tej części spotkania, zdobywając zaledwie 13 punktów.

W trzecim secie obraz gry nie uległ zmianie. Pojedyncze udane zagrania Alexii Gray nie poderwały Kanadyjek do walki. Szybko zostały zatrzymane blokiem, a ofensywna gra Meryem Boz sprawiła, że Turczynki prowadziły 8:4. W kolejnych minutach przypomniała o sobie Ercan, a rywalkom brakowało siatkarskich argumentów, dzięki czemu Europejki kontrolowały sytuację. W końcówce dzieliły i rządziły na boisku. Ich blok oraz skuteczna gra w ofensywie dały im triumf 25:15, a w meczu 3:0.

Turcja – Kanada 3:0
(25:18, 25:13, 25:15)

Turcja: Ercan (14), Boz (13), Dundar (13), Ismailoglu (9), Gunes (6), Ozbay (3), Akoz (libero) oraz Sarioglu
Kanada: Van Ryk (12), Gray (9), Bailey (7), Cross (5), Maglio (2), Cyr, Niles (libero) oraz Richey, Smith, Beamish, Joseph i Belanger

Chinki były faworytkami w starciu z Kubankami, co potwierdziły już na początku meczu. Ich dwa bloki dały im czteropunktową przewagę. Pojedyncze udane zbicia Diaris Perez Ramos to było za mało, aby Kubanki zerwały się do walki, tym bardziej że po drugiej stronie siatki szalała Zhu Ting (16:8). Nie mogły znaleźć skutecznej recepty na zatrzymanie Azjatek, które prawie nie popełniały błędów. W końcówce Chinki dołożyły kolejne bloki, a udane akcje w ataku Xiangyu Gong poprowadziły je do wygranej 25:12. W drugiej partii siatkarki z Gorącej Wyspy próbowały dotrzymać kroku rywalkom. Początkowo im się to udało, ale dobra postawa na siatce Changning Zhang sprawiła, że faworytki zbudowały przewagę (10:7). Ailama Cese Montalvo próbowała odpowiadać udanymi zbiciami, ale Azjatki kontrolowały grę. Kubanki stać było jeszcze na częściowe zniwelowanie strat, ale w końcówce dało o sobie znać doświadczenie Chinek. Ich blok postawił kropkę nad i w tym secie (25:23).

W trzeciej partii Kubanki nie zamierzały się poddawać. Punktowała dla nich Montalvo, korzystały też z błędów rywalek, ale po drugiej stronie była Xinyue Yuan, która dała Chinkom trzy oczka przewagi. Przypomniały one sobie o grze w bloku, w ataku punktowała Ting, a Kubanki były w coraz trudniejszej sytuacji. W drugiej części seta kompletnie stanęły. Nie mogły przebić się przez blok rywalek, a na siatce królowała Yuan, która poprowadziła Azjatki do szybkiej wygranej w całym meczu (25:14).

Chiny – Kuba  3:0
(25:12, 25:23, 25:14)

Chiny: Xinyue Yuan (16), Ting Zhu (16), Xiangyu Gong (9), Changning Zhang (7), Ni Yan (3), Xia Ding (2), Mengjie Wang (libero) oraz Yingying Li (8), Chunlei Zeng (1), Mingyuan Hu, Di Yao i Li Lin (libero)
Kuba: Ramos (13), Montalvo (12), Carbajal (7), Hernandez (7), Borrero (3), Terri (2), Canton (libero)