Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K: Amerykanki zakończyły turniej na piątym miejscu

MŚ K: Amerykanki zakończyły turniej na piątym miejscu

Siatkarki ze Stanów Zjednoczonych po zwycięstwie z Japonią zakończyły mistrzostwa świata na piątej pozycji. Mimo że brak awansu do strefy półfinałowej był dla Amerykanek dużym rozczarowaniem, to zmobilizowały się na tyle, by na koniec turnieju tracąc tylko seta, uporać się z Azjatkami.

Początek meczu o piąte miejsce był wyrównany, ale stosunkowo szybko inicjatywę na boisku zaczęły przejmować Amerykanki. Korzystały one z błędów własnych rywalek, a same dobrze prezentowały się w ataku. Po zbiciu Foluke Akinradewo odskoczyły od przeciwniczek już na pięć oczek. Ai Kurogo próbowała poderwać gospodynie do walki, ale okazało się to zbyt mało. Wszystko dlatego, że duet Kimberly Hill/Karsta Lowe dyktował warunki gry po drugiej stronie siatki. Dopiero kontra Eriki Araki i błędy ekipy z USA pozwoliły Azjatkom zbliżyć się na dwa oczka. W końcówce zrobiło się jeszcze bardziej nerwowo, bo po asie serwisowym Sariny Kogi obie drużyny dzielił tylko punkt. Ale to Amerykanki postawiły kropkę nad i, triumfując 25:23.

W drugiej odsłonie Japonki próbowały zaskoczyć czymś rywalki, ale ich kombinacyjna gra była utrudniona przez trudny serwis Amerykanek. Ponadto podopieczne trenera Kiraly’ego zaczęły dokładać oczka w bloku, a w ataku prym wiodła Hill, dzięki czemu odskoczyły od Azjatek na trzy punkty. W kolejnych minutach dołożyły punktowe zagrywki, a Lowe zwiększyła ich przewagę do sześciu oczek. Przypomniała o sobie jeszcze Jordan Larson, a Japonki miały coraz większe problemy na siatce. W końcówce wynik po stronie gospodyń próbowała jeszcze ratować Miyu Nagaoka, ale rozpędzone Amerykanki nie dały się już dogonić, pewnie rozstrzygając tę część spotkania na swoją korzyść (25:16).

Od początku trzeciej odsłony walka toczyła się cios za cios, ale to Amerykanki popełniały więcej błędów, a duet Koga/Araki dał gospodyniom dwa oczka przewagi. Ale nie cieszyły się z niego zbyt długo, bo faworytki przypomniały sobie o grze w bloku, a na siatce nadal dobrze prezentował się duet Lowe/Larson, przez co na świetlnej tablicy pojawił się remis. Jednak Risa Shinabe dała sygnał do ataku gospodyniom, a ich rywalki miały coraz większe problemy w ofensywie. Mimo że doprowadziły jeszcze do stanu 21:21, to w końcówce dramatycznie spadła ich skuteczność na kontrach. Skrzętnie wykorzystały to Japonki, które obijając amerykański blok, przedłużyły szanse na zwycięstwo w całym meczu (25:23).

W czwartym secie Japonki poszły za ciosem, a Shinabe dała im trzypunktowe prowadzenie, ale Amerykanki przy zagrywce Rachael Adams dość szybko wróciły do gry. W kolejnych minutach oba zespoły grały zrywami, ale szczęśliwy serwis pozwolił ekipie z USA zacząć budować przewagę (12:10). Po udanej kontrze Adams zwiększyła się ona do czterech oczek. Wydawało się, że będą kontrolowały wydarzenia, ale ambitna postawa gospodyń i skuteczna gra duetu Ishii/Koga zbliżyła Azjatki na dystans 20:22. W końcówce zrobiło się trochę nerwowo, bo w ataku pomyliła się Hill, ale Amerykanki ostatecznie triumfowały 25:23, kończąc turniej na piątym miejscu.

Japonia – USA 1:3
(23:25, 16:25, 25:23, 23:25)