Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Serbki w pewnym stylu awansowały do półfinału

ME K: Serbki w pewnym stylu awansowały do półfinału

Zakończył się pierwszy mecz ćwierćfinałowy mistrzostw Europy kobiet. Do strefy medalowej awansował jeden z faworytów zmagań – Serbia, które w przekonującym stylu pokonała reprezentację Bułgarii. Przegrane tylko w trzecim secie postawiły opór, doprowadzając do gry na przewagi.

Początek meczu stał pod znakiem walki cios za cios, a po asie serwisowym Gergany Dimitrowej Bułgarki wyszły nawet na dwupunktowe prowadzenie. Mimo że Serbki miały kłopoty w ataku, to powoli zaczęły wracać do gry. Punktowały w bloku, a as serwisowy Tijany Bosković dał im już dwa oczka przewagi. W kolejnych minutach oczka zdobywały przy zagrywce Mai Ognjenović, a po kontrze Bosković kontrolowały boiskowe wydarzenia. W końcówce w ataku pomyliła się Mirosława Paskowa, a pojedyncze udane bloki nie pozwoliły już Bułgarkom wrócić do gry. Ostatecznie po udanej akcji na środku Stefany Veljković faworytki triumfowały w premierowej odsłonie 25:19.

W drugim secie mistrzynie świata poszły za ciosem, szybko odskakując na 5:1. Jednak Nasja Dimitrowa na spółkę z Mirą Todorową zaczęły odrabiać straty, a Bułgarki zbliżyły się do rywalek na jeden punkt. Na więcej jednak nie było ich stać. Ich błędy w ataku w połączeniu z dobrą grą w bloku Serbek sprawiły, że znowu przejęły one kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Asa dołożyła Bosković, a w ataku niezawodna była Brankica Mihajlović. Pojedyncze udane ataki Mariji Karakaszewej nie poderwały Bułgarek do boju. W końcówce faworytki pewnie kroczyły do sukcesu, a czapa w wykonaniu Veljković przypieczętowała ich zwycięstwo w tej części meczu (25:18).

W trzeciej partii Serbki nie zamierzały zwalniać tempa. Duet Bosković/Mihajlović dał im czteropunktowe prowadzenie, ale po udanej kontrze Dimitrowej Bułgarki poderwały się do walki. Jednak po czasie na życzenie Zorana Terzicia Veljković i Popović dały bezpieczne prowadzenie faworytkom. Po szczelnym bloku wygrywały one już 18:13, ale błędy w ataku Bosković dały nadzieję rywalkom na powrót do gry. Udane zbicie Elitsy Wasiliewej pozwoliło Bułgarkom doprowadzić do remisu. Chwilę później miały nawet piłkę setową, ale ich błędy przechyliły szalę zwycięstwa na stronę mistrzyń świata (28:26).

Serbia – Bułgaria 3:0
(25:19, 25:18, 28:26)

Składy drużyn:
Serbia: Busa (5), M. Popović (8), Mihajlović (11), Ogniejović (5), Veljković (10), Bošković (22), S. Popović (libero) oraz Blagojević
Bułgaria: G. Dimitrowa (10), N. Dimitrowa (6), Paskowa (3), Kitipowa (2), M. Todorowa (7), Wasilewa (18), Ż. Todorowa (libero) oraz Barakowa, Karakaszewa (4)