Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorów: Wygrana Polaków na koniec pierwszej fazy

MŚ juniorów: Wygrana Polaków na koniec pierwszej fazy

Po porażkach z Brazylią i Włochami, w ostatnim meczu fazy grupowej reprezentacja Polski mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Podopieczni Michała Bąkiewicza mierzyli się z Kanadą i choć spotkanie rozpoczęli od przegranej w pierwszym secie, to już w kolejnych byli lepsi od rywali i zmagania grupowe zakończyli na trzecim miejscu w grupie D.

W mecz lepiej weszli Kanadyjczycy. Dobra gra w każdym elemencie dała im wynik 4:1 i o przerwę poprosił Michał Bąkiewicz. Jego podopieczni dzięki grze w ataku wyrównali na 5:5, a po błędzie rywali i kolejnej udanej akcji mieli już dwa oczka zapasu (7:5). Kanada natychmiast wyrównała, zatrzymując rozpędzonych biało-czerwonych. Świetna gra w ofensywie i bloku dała kilka chwil później już dwupunktową przewagę drużynie z Ameryki Północnej. Kanadyjczycy utrzymywali niewielkie prowadzenie przez dłuższy czas (16:14). Polacy za sprawą bloku wyrównali na 17:17. Wkrótce jednak znów przegrywali dwoma oczkami. Własne błędy w ataku Polaków i dobre akcje Kanady dały jej wygraną w secie.

Na początku seta dwa oczka przewagi miała Polska. Rywale jednak wyrównali, ale błędy własne spowodowały, że wkrótce ponownie tracili oni do biało-czerwonych dwa punkty. Na przerwie technicznej różnica wynosiła już trzy oczka, a po niej za sprawą kolejnych błędów Kanadyjczyków jeszcze wzrosła.  Zdołali oni na chwilę wprawdzie zbliżyć się na dwa punkty, ale dobrze funkcjonował polski blok (12:8). Błędy biało-czerwonych i blok Kanady spowodował, że tablica pokazała wynik 16:14 dla Polski na przerwie technicznej. Błędy popełniali także siatkarze z Kraju Klonowego Liścia, znów zadziałał także polski blok (21:16). Kanadyjczycy wygrali jednak trzy kolejne akcje, ale końcówka należała już do podopiecznych Michała Bąkiewicza (24:19, 25:20).

W trzecim secie Kanada za sprawą zagrywki przeważała 3:1. Serwisem odpowiedzieli także Polacy (4:4). Przez pewien czas wynik oscylował wokół remisu, ale po przerwie technicznej Polacy odskoczyli na 10:8. Po chwili jednak na tablicy znów był remis. Dobre ataki biało-czerwonych i  błędy własne rywali dały kilka minut później wynik 16:10. Reprezentanci Polski dominowali w każdym elemencie (18:11, 20:12). Ostatecznie Kanada zdobyła w tym secie zaledwie 18 punktów.

W czwartym secie dwie pierwsze akcje należały do Kanady, ale atak i blok pozwoliły biało-czerwonym wygrać kolejne trzy. Zagrywka i dobra gra w ataku pozwoliła Kanadyjczykom odskoczyć na 12:10. W tej części meczu to ekipa z Ameryki Północnej była stroną przeważającą. Dobrze grała w ataku i bloku. Biało-czerwoni wyrównali za sprawą dobrej gry w ofensywie i zagrywce (15:15). Wynik oscylował wokół remisu do momentu, kiedy to pomyłki rywali pozwoliły biało-czerwonym przeważać 21:19. Kanada wyrównała bardzo szybko, ale w grze na przewagi lepsi okazali się biało-czerwoni po udanej akcji w bloku. Tym samym odnieśli oni pierwsze zwycięstwo w turnieju.

Ekipa znad Wisły przeważała w tym meczu w ataku zdobywając tym elementem 48 punktów przy 39 rywali, blok był za to atutem Kanady (14:6). W asach serwisowych było 8:7 dla Polski, która zdecydowanie lepiej prezentowała się także w obronie. Oba zespoły popełniły bardzo dużo błędów, zdecydowanie mniej Polacy – 27 przy 34 rywali. Liderem ekipy trenera Michała Bąkiewicza był Remigiusz Kapica, zdobywca 18 punktów. Dobrą zmianę dał Kamil Kosiba.

Polska – Kanada 3:1
(20:25, 25:20, 25:18, 26:24)

Polska: Kapica (18), Zawalski (9), Firszt (8), Rajsner (7), Janikowski (7), Nowak (2), Szymura (libero) oraz Grygiel, Kosiba (10) i Czerwiński
Kanada: Mccarthy (15), Ketrzynski (13), Bere (12), Hofer (7), Liu (7), Elser M. (3), Lui (libero) oraz Tournier (3), Canham, Elser J. i Guyn