Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorek: Tylko Rosjanki pewne awansu po dwóch seriach spotkań

MŚ juniorek: Tylko Rosjanki pewne awansu po dwóch seriach spotkań

Po drugiej serii spotkań I rundy mistrzostw świata juniorek w Meksyku tylko siatkarki Rosji są na sto procent pewne gry w czołowej ósemce turnieju. Bardzo blisko tego są Japonki, Brazylijki, Włoszki, Amerykanki i Chinki. O dwóch pozostałych miejsca powinny zadecydować mecze Turcji z Serbią oraz Polski z Peru.

W grupie A drugie zwycięstwo odniosły siatkarki z Włoch. Azzurre pewnie w trzech setach pokonały reprezentację Kuby, która nie ma już szans na awans do czołowej ósemki. Jedynie w pierwszej parki Kubanki zdołały zdobyć 20 punktów, w dwóch pozostałych przewaga Włoszek była bardzo wyraźna. Najskuteczniejszą siatkarką zwycięskiej ekipy była Fatima Soraya Kone, która zdobyła 11 punktów.

W drugim meczu Amerykanki zmierzyły się z gospodyniami turnieju, Meksykiem. Po porażce w pierwszym meczu z Włochami dla reprezentacji USA był to mecz o zachowanie szans na awans do czołowej ósemki. Gospodynie nie były w stanie zagrozić rywalkom i Amerykanki wygrały ten mecz w trzech setach, chociaż w drugiej partii Meksykanki były bliskie wygranej. 18 punktów dla zespołu USA zdobyła Jenna Wenaas. Jeśli Amerykanki pokonają w ostatnim meczu Kubę, zajmą drugie miejsce w tabeli. Meksykanki również mają szansę na awans. Muszą jednak liczyć na potknięcie się USA i wygraną z Włoszkami.

grupa A:
Kuba – Włochy 0:3
(20:25, 13:25, 17:25)
Meksyk – USA 0:3
(17:25, 23:25, 21:25)

Ciekawa i niejednoznaczna sytuacja jest w grupie B, gdzie przed ostatnią serią spotkań trzy zespoły mają szansę na awans. Peruwianki bez większych problemów wygrały 3:0 z Egiptem, który jest najsłabszym zespołem tej grupy. Do sukcesu poprowadziła swój zespół Flavia Montes, zdobywczyni 11 punktów. – Ten mecz był kolejnym krokiem do osiągnięcia celu, teraz skupiamy się już na następnym bardzo ważnym meczu z Polską – przyznała po meczu trenerka reprezentacji Peru, Natalia Malaga.

Polki przegrały po tie-breaku z reprezentacją Chin i nadal zajmują drugie miejsce w grupie. Świetny mecz rozegrały Junyi Mao (22 pkt.) i Yizhu Wang (21 pkt.). Zakładając, że w ostatniej serii spotkań Chinki powinny bez problemu pokonać Egipt, to mecz z Peru urasta do rangi walki o być albo nie być w czołowej ósemce. Biało-czerwone by awansować, muszą wygrać ten mecz za trzy punkty. W przypadku wygranej 3:2 będą liczyły się małe punkty, a te póki co lepsze mają Peruwianki. Każda przegrana skazywać będzie polski zespół na walkę o miejsca 9-16 w dalszej części turnieju.

grupa B:
Peru – Egipt 3:0
(25:16, 25:15, 25:16)
Chiny – Polska 3:2
(23:25, 25:17, 25:12, 25:27, 15:5)

Potwierdziła się opinia, że grupa C jest najsilniejsza i najbardziej wyrównana. W drugiej serii spotkań oba mecze kończyły się tie-breakami. Serbki fatalnie rozpoczęły mecz z Argentyną, pierwszego seta przegrały do 13, w drugim uległy Albicelestes do 19. Potem jednak przejęły inicjatywę i doprowadziły do tie-breaka. W nim reprezentantki Serbii okazały się minimalnie lepsze i zanotowały pierwsze zwycięstwo w turnieju. Dla Argentyny był to już drugi przegrany tie-break, który znacznie zmniejszył jej szanse na awans do czołowej ósemki. W zespole Serbii świetny mecz rozegrała Miljana Glusac, która zapisała na swoim koncie 23 punkty, najskuteczniejsza w drużynie Albicelestes była Melisa Gabriela Corzo (15 pkt.)

W drugim meczu Rosjanki pewnie wygrały dwa pierwsze sety z reprezentacją Turcji, potem jednak stanęły, co wykorzystały rywalki. Turczynki doprowadziły do remisu, a w tie-breaku zacięta walka trwała od początku do samego końca. Sborna wygrała 3:2 i tym samym zapewniła sobie awans do czołowej ósemki turnieju. O tym, kto jako drugi awansuje z tej grupy zadecyduje mecz Turcji z Serbią. W zespole rosyjskim 19 punktów zdobyła Oksana Jakuszina, w drużynie tureckiej 25 punktów na swoim koncie miała Yaprak Erkek.

grupa C:
Serbia – Argentyna 3:2
(13:25, 19:25, 25:22, 25:12, 15:13)
Rosja – Turcja 3:2
(25:12, 25:17, 16:25, 20:25, 16:14)

W grupie D w pojedynku drużyn, które przegrały swoje spotkania, Dominikana dość łatwo uporała się z Rwandą, zamykając jej drogę do czołowej ósemki. Dominikanki nie pozwoliły siatkarkom z Afryki w żadnym z trzech setów przekroczyć granicy 20 punktów. Najskuteczniejszą siatkarką w zwycięskiej drużynie była Flormarie Heredia Colon, która zapisała na swoim koncie 15 oczek.

Niezwykle ciekawie zapowiadał się pojedynek Japonii z reprezentacją Brazylii. Już pierwszy set dostarczył wielu emocji, a siatkarki z Azji wygrały go po walce na przewagi. Okazało się, że Canarinhes nie były tego dnia w stanie zagrozić Japonkom i przegrały również dwie kolejne partie. Liderkami japońskiego zespołu były Yuki Nisikawa (14 pkt.) i Shin Hirayama (13 pkt.). Brazylia ma przed sobą jeszcze mecz z najsłabszą Rwandą i zapewne wywalczy awans do czołowej ósemki. Japonki czeka mecz z Dominikaną, Azjatkom do awansu wystarczy jeden wygrany set.