Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorek: Polki wygrały z Brazylią i skończyły turniej na piątym miejscu

MŚ juniorek: Polki wygrały z Brazylią i skończyły turniej na piątym miejscu

Reprezentacja Polski juniorek świetnie rozpoczęła mecz o 5. miejsce w turnieju z Brazylią. Po wygraniu pierwszego seta biało-czerwone oddały jednak inicjatywę Canarinhes, które triumfowały w dwóch kolejnych partiach. W czwartej odsłonie Polki przegrywały już 11:16, ale odwróciły losy meczu i doprowadziły do tie-breaka. W decydującej partii podopieczne trenera Kawki raz jeszcze okazały się lepsze od rywalek i zakończyły mistrzostwa świata do lat 20 na piątym miejscu.

Pierwszego seta dosyć słabo rozpoczęła reprezentacja Brazylii, która popełniła aż pięć błędów z rzędu (z czego aż trzy w ataku). Złą passę przerwał dopiero punktowy atak po asie serwisowym Polek. Wynik jednak był już bardzo niekorzystny dla rywalek biało-czerwonych (8:1). Po polskiej stronie również nie obyło się bez błędu technicznego, po którym Brazylijki popisały się blokiem, co nie wyprowadzało jednak Polek z równowagi. Drużyna Waldemara Kawki świetnie pracowała blokiem w połowie seta, dzięki czemu nadal to ona kontrolowała losy rywalizacji (16:9). Dopiero w końcówce prowadzącym zdarzyło się parę błędów, które pobudziły Brazylijki do walki. Nie wpłynęło to jednak na wynik końcowy i to właśnie biało-czerwone zakończyły pierwszą partię 25:19.

Drugi set rozpoczął się od zaciętej walki punkt za punkt. Imponujące mogły być na przykład akcje na siatce rozgrywającej reprezentacji Brazylii, przy której zagrywce cała drużyna uzyskała niewielką przewagą dwóch punktów (9:7). Zaraz potem w tym elemencie pomogła także gra Tainary Lemes Santos, która doprowadziła do jej znacznego zwiększenia (14:9). Jeszcze przed przerwą nie oszczędzały biało-czerwonych stawiając przed nimi imponujący blok. Polki co prawda próbowały odpowiedzieć tym samym wykorzystując obecność Weroniki Centki, jednak zaraz Brazylijki odpowiedziały w tym elemencie raz jeszcze. W końcówce przewaga zrobiła się na tyle duża (21:12), że Polki nie były w stanie już nic zrobić. Musiały pogodzić się z porażką w tej partii 25:17.

Kolejny set rozpoczął się od skutecznych bloków Brazylijek, co pozwoliło im wyjść na prowadzenie (4:1). Problemy Polek pogłębiła także przekombinowana kiwka w aut w wykonaniu Julii Orzoł i autowy atak z drugiej strony koleżanki z jej zespołu. Konsekwencją tych zdarzeń było zejście na przerwę techniczną przy stracie biało-czerwonych aż pięciu oczek (8:3). W połowie seta sytuacja nie ulegała zbyt dużej zmianie, gdyż Brazylijki podtrzymywały dobrą grę blokiem. Mimo dopisującego szczęścia w przypadku intuicyjnych przebić Polek strata na drugiej przerwie nadal była wysoka (16:10). W końcówce Santos dołożyła jeszcze punkt z zagrywki i stało się jasne, że biało-czerwone muszą spisać kolejnego seta na straty. Druga partia zakończyła się bowiem jeszcze bardziej niekorzystnym wynikiem dla Polek 25:14.

Czwarty set również rozpoczął się prowadzeniem Brazylijek 4:1. Dobrze w zagrywce popracowała jednak Zuzanna Górecka, dzięki której udało się doprowadzić biało-czerwonym do remisu. Rozpoczęła się walka punkt za punkt, którą zdecydowała się przerwać swą dobrą grą Daniela Seibt, po której ataku Brazylijki dołączyły blok i wyprowadziły sobie przewagę (14:11). Polki zdawały się jednak nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa i ponownie zaczęły szukać kontaktu przy zagrywce Góreckiej. Dzięki niej w w ataku rozstrzelała się Oliwia Bałuk, a rywalki zaczęły się mylić i tracić punkty do biało-czerwonych (18:16). Świetnie spisała się także w bloku i w końcowej fazie seta i Polki prowadziły już 20:17. Ogromną pracę wykonała także na zagrywce Paulina Zaborowska, dzięki której rywalki nie były już w stanie dogonić Polek i musiały się pogodzić z przegraną 25:20.

Partia o wszystko rozpoczęła się walką punkt za punkt, w której skuteczną zagrywką popisała się Weronika Centka. Dobrze spisywały się także Górecka i Bałuk, dzięki którym Polska wyszła na prowadzenie (8:5). Przy zagrywce Pauliny Zaborowskiej stało się już niemal pewne, że biało-czerwone nie odpuszczą zwycięstwa w tym meczu. Fakt ten ostatecznie przypieczętowała Orzoł kończąc tym samym seta 15:10 i całą rywalizację 3:2.