Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorek: Polki po porażce z Japonią zagrają o miejsca 5-8

MŚ juniorek: Polki po porażce z Japonią zagrają o miejsca 5-8

Reprezentacja Polski juniorek nie zdołała awansować do półfinału rozgrywanych w Meksyku mistrzostw świata  do lat 20. W decydującym meczu Polki mimo zaciętej walki uległy Japonkom 1:3 i zajęły ostatecznie trzecie miejsce w grupie F. Biało-czerwone czeka więc walka o miejsca 5-8 w turnieju, a ich pierwszym przeciwnikiem będzie reprezentacja Chin, z którą grały już w I rundzie, przegrywając wówczas po tie-breaku.

Pierwszego seta dobrze rozpoczęła Japonia i to właśnie ona zdobyła dwa pierwsze punkty w rywalizacji. Polska nie była jej długo dłużna i już po chwili wyrównała stan meczu swoimi zdobyczami punktowymi na 2:2. Następnie obydwie drużyny szły punkt za punkt aż do przełamania na rzecz Japonii (7:5). Przewaga przeciwniczek biało-czerwonych utrzymała się do ponownego remisu (10:10). Ostatecznie jednak to Japonki ponownie wypracowały sobie przewagę od połowy seta, odskakując swoim rywalkom aż na sześć oczek (20:14), co okazało się zbyt dużą zdobyczą alby Polki mogły jeszcze odwrócić losy tego seta. Było to konsekwencją ich przegranej w pierwszej partii 25:20.

Drugi set początkowo zdawał się być bardziej wyrównany niż poprzedni. Zawodniczki obydwu drużyn szły punkt za punkt aż do stanu 6:6. Jednak mimo tego że i z jednej jak i z drugiej strony zdarzały się błędy na zagrywce to ponownie Japonii udało się wyprowadzić punktową serię i przejąć prowadzenie (9:6). Potem jedynie znacznie je powiększała, przez co biało-czerwone traciły już aż sześć oczek (12:6). Dopiero w połowie seta wynik zaczął się zmieniać, gdy to Polki doprowadziły do sytuacji kontaktowej (14:15) dzięki swoim seriom punktowym. Wydawać by się mogło, że Japonki uciekając w końcówce na 20:16 ponownie przesądzą losy seta, lecz tym razem im się to nie udało. Ostatecznie to właśnie Polki doprowadziły do rywalizacji na przewagi i wygrały drugą partię 26:24.

Trzecią partię ponownie zdecydowanie otworzyła Japonia (3:0) i powiększała stopniowo swoją przewagę aż do odskoczenia swoim rywalkom na pięć punktów (11:6). Później zaczęła ona jednak topnieć, co zaostrzyło walkę w tym secie. W doprowadzeniu do sytuacji remisowych pomocne mogły się bowiem okazać asy serwisowe po polskiej stronie. Walka punkt za punkt trwała aż do samej końcówki, w której to rywalki biało-czerwonych zapunktowały zagrywką i ostatecznie wygrały tę partię, dzięki czterem oczkom przewagi 25:21.

Czwarta partia już od samego początku ponownie jak to zdarzało się w poprzednich układała się lepiej dla strony japońskiej (4:1). Polki myliły się bowiem na zagrywce, co nie ułatwiało im doprowadzenia do sytuacji kontaktowej w tym secie. Od stanu 4:5 Japonki ponownie wypracowały sobie przewagę aż pięciu oczek nad biało-czerwonymi (9:5). Zmniejszyła się ona chwilowo przy stanie 11:12, by potem ponownie zwiększyć się po przekroczeniu połowy seta (16:11). Wtedy to drużyna z Japonii zaczęła już pewnie dążyć do wygranej w całym meczu. Potwierdziła to dołożeniem punktu bezpośrednio z zagrywki i swoimi seriami punktowymi dającymi jej aż sześć oczek przewagi, które utrzymały się do samego końca. Ostatecznie rywalki biało-czerwonych wygrały czwartą partię 25:19 i cały mecz 3:1.

Polska – Japonia 1:3
(20:25, 26:24, 21:25, 19:25)

Polska: Górecka (26), Orzoł (8), Damaske (7), Centka (5), Laskowska (4), Zaborowska (1), Jagła (libero) oraz Bałuk (7), Szlagowska (7), Rybak (1), Szczotkiewicz (1) i Mazur (libero)
Japonia: Ishikawa (19), Hirayama (12), Nishikawa (12), Yamada (9), Soga (9), Nakagawa T. (1), Mizusugi (libero) oraz Nakagawa M. (3), Sonoda (1) i Nishimura