Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorek: Peruwiańska niespodzianka w pierwszym dniu turnieju

MŚ juniorek: Peruwiańska niespodzianka w pierwszym dniu turnieju

W Meksyku rozpoczęły się mistrzostwa świata siatkarek do lat 20 z udziałem 16 zespołów. Za faworytów uważane są zespoły z Europy, ale także Brazylia, Japonia i Chiny. Już pierwszego dnia w „polskiej” grupie doszło do niespodzianki, bowiem Chinki uległy po tie-breaku reprezentacji Peru. Zdecydowanie od wszystkich zespołów odstaje Rwanda, która zebrała srogie lanie od Japonii.

16 zespołów uczestniczących w mistrzostwach świata zostało podzielonych na cztery grupy po cztery zespoły. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy utworzą czołową ósemkę, która dalej rywalizować będzie również w dwóch grupach w II rundzie turnieju. Pozostałe osiem drużyn zagra o miejsca 9-16, również w dwóch grupach.

W grupie A doszło do ciekawego spotkania, w którym siatkarki USA zmierzyły się z niezwykle groźnymi Włoszkami. Pierwszy, niezwykle zacięty set padł łupem Włoszek, które wygrały go na przewagi, jednak Amerykanki świetnie poradziły sobie w drugiej partii, doprowadzając do wyrównania. Kolejny set znów rozstrzygał się w końcówce na przewagi i znów więcej zimnej krwi zachowały Azzurre, które wygrały również czwartą odsłonę i cały mecz 3:1. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Nkemdilim Enweonwu (23), w zespole USA najskuteczniejsza była Skylar Fields, która miała na koncie 15 punktów. – Możemy grać jeszcze lepiej, w tym meczu popsuliśmy mnóstwo zagrywek i ataków z środka – przyznał po meczu trener Włoszek, Massimo Bellano.

W drugim meczu tej grupy gospodynie turnieju zmierzyły się z reprezentacją Kuby. Meksykanki dość łatwo wygrały pierwszego seta, w drugim musiały jednak uznać wyższość rywalek. Kolejne dwie partie padły już łupem siatkarek Meksyku i to one cieszyły się z wygranej. Świetny mecz w zespole gospodyń rozegrały Uzue Guereca Parra (19 pkt.) oraz Melanie Parra Quintero (15 pkt.).

grupa A:
USA – Włochy 1:3
(26:28, 25:18, 28:30, 22:25)
Meksyk – Kuba 3:1
(25:16, 1:25, 25:17, 25:23)

W grupie B doszło do sporej niespodzianki. Reprezentacja Peru postawiła się Chinkom i wygrała pierwszego seta po walce na przewagi. Chinki wprawdzie wyrównały stan spotkania, ale trzeci set znów należał do siatkarek z Ameryki Południowej. Azjatki znów wyrównały, a w tie-breaku emocji nie brakowało, zwłaszcza w końcówce. Peruwianki wygrały po zaciętej walce 19:17 i zanotowały pierwszą wygraną w turnieju, trzeba przyznać, że dość niespodziewaną. Autorkami tego sukcesu były Kiara Montes (19 pkt.) i wprowadzona do gry w połowie pierwszego seta Ariana Arciniega (18 pkt.). W zespole chińskim pierwsze skrzypce grały Luyao Xu (27 pkt.) oraz Yizhu Wang (25 pkt.).

Reprezentacja Polski, chociaż mecz z Egiptem zaczęła dość nerwowo i nie uniknęła prostych błędów, zaczęła turniej od pewnego zwycięstwa. Biało-czerwone wygrały w trzech szybkich setach z zespołem z Afryki i uczyniły pierwszy krok w kierunku awansu do ósemki. Więcej o meczu tutaj.

grupa B:
Chiny – Peru 2:3
(27:29, 25:18, 19:25, 25:20, 17:19)
Polska – Egipt 3:0
(25:17, 25:14, 25:11)

Za niezwykle silną uważana jest grupa C turnieju, w której znalazły się trzy drużyny z Europy i nieobliczalna Argentyna. Wiele emocji wzbudził mecz Rosji z Serbią, który mimo wygranej Sbornej za trzy punkty, był zacięty. Rosjanki wygrały pierwszego seta, w drugim pokonały rywala na przewagi. Serbki odrodziły się w trzeciej partii i gdy wydawało się, że doprowadzą do tie-breaka, poległy również w czwartej odsłonie. Świetny mecz rozegrała Jekaterina Pipunyrowa, która zdobyła dla swojego zespołu 18 punktów. – Po tym spotkaniu czujemy euforię, ale już musimy przygotować się do następnego meczu – mówiła liderka rosyjskiej drużyny. W zespole Serbii najskuteczniejsza była Jovana Mirosavljević, która zdobyła 20 punktów.

Spore emocje towarzyszyły również spotkaniu Turcji z Argentyną. Pierwszy set padł łupem Albicelestes, jednak Turczynki wygrały kolejne dwie partie i zmierzały ku wygranej za trzy punkty. Siatkarki z Argentyny zdołały jednak doprowadzić do tie-breaka, a w nim znów lepsze okazały się Europejki. Autorką sukcesu tureckiej drużyny była Derya Cebecioğlu, która punktowała w tym meczu 22 razy. W zespole argentyńskim najskuteczniejsza była Candela Sol Salinas (19 pkt.)

grupa C:
Rosja – Serbia 3:1
(25:21, 30:28, 21:25, 25:22)
Turcja – Argentyna 3:2
(23:25, 25:18, 25:21, 21:25, 15:7)

Jednostronne i szybkie mecze obejrzeli kibice w grupie D. Reprezentacja Japonii rozgromiła drużynę Rwandy, a różnica poziomów między tymi zespołami była ogromna. Siatkarki z Afryki w żadnym z trzech setów nie potrafiły przekroczyć bariery 10 punktów, a w trzeciej odsłonie przegrały do… 4. W zespole japońskim najskuteczniejsze były Mayu Ishikawa (11 pkt.) oraz Haruna Soga (10 pkt.).

W drugim spotkaniu Brazylii również gładko uporała się z reprezentacją Dominikany. Canarinhes w dwóch pierwszych setach zdominowały całkowicie grę, rozbijając rywalki do 12 i 11. W trzeciej odsłonie Dominikanki postawiły poprzeczkę nieco wyżej, ale i tak uległy przeciwniczkom do 20. W zwycięskiej drużynie 13 punktów zdobyła Laura Gambatto Kudiess. – Jestem zbudowany naszą grą w tym meczu, bowiem Dominikana ma w swoim składzie siatkarki, które dwa lata temu zdobyły wicemistrzostwo świata do lat 18 – cieszył się po meczu trener brazylijskiej ekipy, Hairton Cabral de Oliveira.