Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorek: Japonki nie przegrały żadnego meczu i sięgnęły po tytuł mistrzowski

MŚ juniorek: Japonki nie przegrały żadnego meczu i sięgnęły po tytuł mistrzowski

Siatkarki Japonii zostały mistrzyniami świata do lat 20. Zespół z Azji nie przegrał w turnieju żadnego spotkania, a w finale mimo że przegrywał już 0:2 z Włochami, odwrócił losy meczu i wygrał po tie-breaku. Brązowe medale przypadły Rosjankom, które pokonały 3:1 zespół Turcji. Na piątym miejscu mistrzostw świata juniorek uplasowały się biało-czerwone.

Niesamowitą dramaturgię miał finał mistrzostw świata juniorek w Meksyku. W meczu o złoty medal niepokonane do tej pory Japonki zmierzyły się z reprezentacją Włoch. Azzurre wygrały dwa pierwsze sety do 23 i 21 i były już o krok od mistrzowskiego tytułu, ale Azjatki zdołały odwrócić losy spotkania. Wygrały trzeciego i czwartego seta, doprowadzając do remisu. W tie-breaku Japonki zachowały więcej zimnej krwi i sił i pokonując rywala 15:12 sięgnęły po tytuł mistrzyń świata do lat 20. Zespół japoński do zwycięstwa w tym meczu poprowadziły Mayu Ishikawa (19 pkt.) i Haruna Soga (18 pkt.), w drużynie włoskiej najwięcej punktów zdobyła Fatima Kone (18).

W meczu o trzecie miejsce Rosjanki rywalizowały z reprezentacją Turcji. Sborna po wygranej w pierwszym secie do 22, w drugiej partii przegrała zaciętą końcówkę na przewagi. Trzeci set znów padł łupem Rosjanek, ale w czwartej odsłonie Turczynki znów się postawiły i doprowadziły do wyrównanej końcówki. Tym razem zespół rosyjski nie wypuścił już swojej szansy z rąk – wygrał 29:27 i całe spotkanie 3:1, zapewniając sobie miejsce na najniższym stopniu podium mistrzostw świata juniorek. Najwięcej punktów dla zespołu rosyjskiego zdobyły Julia Browkina (21) i Jekaterina Pipunyrowa (20).

finał:
Japonia – Włochy 3:2
(23:25, 21:25, 25:20, 25:19, 15:12)

mecz o 3. miejsce:
Rosja – Turcja 3:1
(25:22, 26:28, 25:19, 29:27)

W zaciętym pięciosetowym meczu o piąte miejsce w turnieju biało-czerwone pokonały zespół Brazylii. Po świetnym pierwszym secie dwa pozostałe Polki oddały niemal bez walki, a w czwartej partii przegrywały już 11:16. Mimo tego zdołały doprowadzić do tie-breaka, a w nim rozstrzygnąć losy meczu na swoją korzyść. 16 punktów dla polskiego zespołu w tym meczu zdobyła Zuzanna Górecka, w drużynie Canarinhes najskuteczniejsza była Kisy Nascimento (23 pkt.). Więcej o meczu Polek tutaj.

Siódme miejsce w mistrzostwach świata juniorek przypadło młodym zawodniczkom z Chin, które w trzech seta pokonały reprezentację Stanów Zjednoczonych. Azjatki od początku do końca dominowały w tym meczu, narzucając rywalkom swój styl gry. Świetne spotkanie rozegrała Yizhu Wang, która zdobyła dla swojego zespołu 18 punktów.

mecz o 5. miejsce:
Brazylia – Polska 2:3
(19:25, 25:17, 25:14, 20:25, 10:15)

mecz o 7. miejsce:
USA – Chiny 0:3
(20:25, 19:25, 20:25)

W meczu o 9. miejsce w turnieju reprezentacja Serbii pokonała 3:0 zespół gospodyń. Meksykanki w pierwszym i trzecim secie były bliskie sukcesu, jednak za każdym razem w końcówce musiały uznać wyższość rywalek. Najwięcej, bo 14 punktów, dla zwycięskiej drużyny zdobyła Milica Milunovic. 11. miejsce w turnieju przypadło siatkarkom Argentyny. Albicelestes pokonały 3:1 reprezentację Peru, w ostatnim secie pokonując przeciwnika po walce na przewagi Do zwycięstwa zespół argentyński poprowadziła Martina Delucchi, która zdobyła 23 punkty, chociaż spotkanie rozpoczęła na ławce rezerwowych.

mecz o 9. miejsce:
Meksyk – Serbia 0:3
(23:25, 18:25, 22:25)

mecz o 11. miejsce:
Peru – Argentyna 1:3
(23:25, 18:25, 25:23, 24:26)

Mecz o końcowe lokaty kończyły się w trzech setach. Dominikana pokonała 3:0 reprezentację Kuby, ale w każdym z trzech setów siatkarki zwycięskiej drużyny musiały się sporo napracować. 10 punktów dla zwycięskiego zespołu zdobyła Natalia Martinez i Dominikana zakończyła turniej na miejscu 13. W meczu o 15. miejsce ponownie spotkały się dwie afrykańskie drużyny i ponownie góra był Egipt. Siatkarki Rwandy były bliskie wygrania pierwszego seta w tym turnieju, jednak zarówno w drugiej jak i w trzeciej partii przegrały na przewagi. Najwięcej punktów dla drużyny Egiptu zdobyła Zeina Elelemy (16).