Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. B: Kolejna niespodzianka. Holendrzy w tie-breaku lepsi od Francji

MŚ, gr. B: Kolejna niespodzianka. Holendrzy w tie-breaku lepsi od Francji

Chociaż reprezentacja Holandii świetnie rozpoczęła starcie z Francją, to nie była w stanie wykorzystać swojej wysokiej przewagi. Francuzi szybko odnaleźli swoją grę i rozstrzygnęli na swoja korzyść premierową odsłonę, a następnie prowadzili 2:0. Holendrzy odwrócili losy meczu, doprowadzili do tie-breaka, w którym następnie triumfowali.

Holendrzy byli sprawcami wielkiej niespodzianki, pokonali faworyzowaną Brazylię 3:1 i w dobrych nastrojach przystąpili do spotkania z Francją. Mecz rozpoczął się od prowadzenia Holendrów 5:1, reprezentacja Francji miała problemy z przyjęciem. W roli głównej w Holandii wystąpił Nimir Abdel-Aziz, który popisał się dwoma asami serwisowymi. Podopieczni Laurenta Tillie byli w odwrocie i na pierwszej przerwie technicznej przegrywali 3:8. Kolejnymi asami serwisowymi popisał się Thijs Ter Horst i tablica wyników wskazywała rezultat 10:3 dla Holandii. Reprymenda trenera Tillie podziałała pozytywnie na jego podopiecznych, punktował w ataku Thibault Rossard i dystans pomiędzy obiema drużynami zmalał do trzech punktów (7:10). Szybko zareagował Gido Vermeulen i przerwał serię Francuzów. Na niewiele się to zdało, w natarciu byli Trójkolorowi, po ataku Earvina Ngapetha Francuzi tracili zaledwie dwa punkty (11:13). Holendrzy utrzymali dwupunktową przewagę na drugiej przerwie technicznej (16:14), po niej do głosu doszli reprezentanci Francji, punktował Nicolas Le Goff, skuteczny był również Thibault Rossard i dzięki nim Trójkolorowi remisowali 18:18. Holendrzy zerwali się do ataków, punktowali w polu zagrywki, oraz w bloku i to oni mieli trzypunktową zaliczkę (22:19). Kilka chwil później ponownie był remis 23:23 po tym jak punkty w bloku zdobyli: Rossard i Le Goff. Był to moment zwrotny tego seta, kolejne Ngapeth razem z Rossardem zdobyli dwa ważne punkty i tym samym Francuzi wygrali premierową odsłonę meczu 25:23.

Ekipa znad Sekwany poszła za ciosem, odrzuciła od siatki Holendrów i na początku prowadziła 4:1. Podopieczni Gido Vermeulena nie potrafili zniwelować dystansu punktowego dzielącego ich do Francuzów, popełniali błędy w ataku oraz w polu zagrywki i w efekcie tego przegrywali 6:11. Trójkolorowi kontrolowali boiskowe wydarzenia, nie do zatrzymania w ataku był Rossard, punktował Stephan Boyer (14:9). Set toczył się pod dyktando Francuzów, ich pięciopunktowa przewaga utrzymała się także na drugiej przerwie technicznej (16:11). Holendrzy byli w odwrocie, z kolei Francuzi przez cały czas utrzymali punktowy dystans do swoich rywali i po ataku Boyera prowadzili 23:17. Zmagania w tym secie zakończył Le Goff i Francja prowadziła w całym spotkaniu 2:0.

Na początku trzeciej odsłony spotkania, podobnie jak to miało miejsce w pierwszym secie brylował Abdel-Aziz, po jego atakach było 4:1 dla Holendrów. Francuzi popełnili kilka błędów własnych w tym elemencie i przegrywali 3:8. Holendrzy skutecznie zagrali w ataku punktowali Van Garderen oraz Abdel-Aziz (14:9). Trójkolorowi nie grali tak skutecznie jak miało to miejsce w poprzednich dwóch partiach, popełnili wiele błędów własnych i przegrywali na drugiej przerwie technicznej 10:16. Zmiany w składzie oraz przerwy na żądanie w reprezentacji Francji na niewiele się zdały. Po zbiciu Abdeal-Aziza przewaga Holendrów wzrosła do siedmiu punktów (18:11). Przy stanie 21:17 asem serwisowym popisał się Antoine Brizard, punktował Jean Patry i było 21:19 dla Holandii. Pogoń Francuzów okazała się być spóźniona, dwoma skutecznymi atakami popisał się Michael Parkinson i przedłużył nadzieje Holandii na pozostanie w meczu.

Ngapeth otworzył seta numer cztery trzema atakami i było 3:0 dla trójkolorowych. Ter Horst razem z Abdelem-Azizem napędzili grę i dzięki nim Holandia traciła jeden punkt (4:5). W natarciu byli Francuzi, odrzucili swoich rywali od siatki, zdobywali punkty w kontratakach i stopniowo powiększali swoją przewagę, po ataku Le Goffa było 10:5 dla Francuzów. Holendrzy szybko odpowiedzieli swoim rywalom i po atakach Abdela-Aziza oraz Parkinsona przegrywali 9:10. Gra zaczęła się od nowa po asie serwisowym wspomnianego Abdeal-Aziza od nowa (12:12), od tego momentu zaczęła się wymiana ciosów i żadnej z ekip nie udało się uzyskać wyraźnej przewagi. Wynik oscylował wokół remisu (17:17, 19:19). Przy stanie 22:22 ciężar gry wziął na siebie Abdel-Aziz i po jego atakach było 24:22, ostatecznie po kolejnym zbiciu Parkinsona Holendrzy wygrali ta partię i wyrównali stan meczu na 2:2.

W secie prawdy w tie-breaku na dobre trwała wymiana ciosów, żadna reprezentacja nie zamierzała odpuszczać. Po ataku Juliena Lyneela był remis 4:4, nie do zatrzymania był Boyer i dzięki niemu Francuzi remisowali 7:7. Holendrzy przy stanie 8:8 zdobyli dwa cenne punkty, atakował Van Garderen i Abdel-Aziz i prowadzili 10:8. Siatkarze reprezentacji Francji popełnili w końcówce błędy własne, mylili się: Ngapeth, Boyer i na tablicy wyników widniał rezultat 13:10 dla Holandii. Dwa punkty Lyneela zmusiła holenderskiego szkoleniowca do przerwania gry (13:12). Holendrzy udanie zakończyli mecz punktowym atakiem Parkinsona i wygrali całe spotkanie 3:2 i zapisali na swoje konto cenne dwa punkty.

Holandia – Francja 3:2
(23:25, 19:25, 25:21, 25:23, 15:13)

Holandia: Van Haarlem, Ter Horst (10), Diefenbach (5), Jorna (3), Abdel-Aziz (31), Koelwijn (4), Sparidans (libero) oraz Ter Maat (2), Van Garderen (12), Keemink, Rauwerdink, Parkinson (10), Smmit i Dronkers (libero)
Francja: Toniutti (1), Ngapeth (17), Boyer (21), Le Goff (9), Rossard (15), Chinenyeze (), Grebennikov (libero) oraz Tillie, Lyneel (7), Brizard (1), Bultor (3), Patry (3)