Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. G: Trzysetowe zwycięstwo reprezentacji Bułgarii

MŚ, gr. G: Trzysetowe zwycięstwo reprezentacji Bułgarii

Na inaugurację drugiej fazy mistrzostw świata Bułgaria w trzech setach pokonała Iran. Mecz był jednak poza pierwszym setem zaciętym widowiskiem, a dwa ostatnie rozstrzygnęły się po grze na przewagi. Współgospodarze mistrzostw zrewanżowali się tym samym podopiecznym Igora Kolakovicia za porażkę w pierwszej fazie zawodów.

Mecz od zepsutej zagrywki rozpoczął Milad Ebadipour, a kolejne oczka przy zagrywce Skrimowa zdobywali Bułgarzy 4:0. Atakiem i blokiem punktował Nikołaj Nikołow, do tego swoje dokładał także Bratoew i Skrimow zszedł z pola serwisowego przy stanie 5:0. Kolejne punkty zdobyte przez Bratoewa spowodowały, że było już 7:1. Współgospodarze mistrzostw dominowali na boisku, blok Gocewa, kolejny atak Bratoewa i błąd rywali dały im już wynik 11:2. W dużej mierze błędy Bułgarów pozwoliły Persom odrobić nieco strat, ale świetnie dysponowany był Bratoew (12:5). Przy stanie 13:5 po ataku Uczikowa o drugi już czas poprosił Igor Kolaković, po nim jednak Bratoew do swojego bogatego już w tym secie dorobku dołożył asa serwisowego. Kolejne błędy ekipy Plamena Konstantinowa oraz atak Amira Ghafoura spowodowały, że Irańczycy znów nieco się zbliżyli (8:14). Bułgarzy jednak cały czas utrzymywali bezpieczną przewagę, nawet mimo tego, że po autowym ataku Uczikowa stopniała ona do czterech oczek. To cztery, to pięć punktów zapasu Bułgarzy utrzymali do końca seta. Atak w siatkę Ebadipoura dał współgospodarzom imprezy piłki setowe (24:19), a w kolejnej akcji Nikołaj Penczew asem serwisowym zakończył premierową odsłonę.

W drugim secie Iran szybko wypracował sobie kilka oczek przewagi, po autowym ataku Gradinarowa i zbiciu Mortezy Sharifiego było 5:1. Kiedy udanie atakował Ali Shafiei, zespoły przy stanie 8:5 dla Iranu zeszły na przerwę techniczną. Tuż po niej asa serwisowego dołożył Marouf. Swój zespół do odrabiania strat starał się poderwać Nikołaj Nikołow, punktując blokiem i atakiem. Jego koledzy, a konkretnie Todor Skrimow dokładali do tego zagrywkę (9:10). Na 11:11 wyrównał atakiem Bratoew, ale dobra gra atakiem pozwoliła Persom odskoczyć znów na dwa oczka. Atak Nikołowa i blok Georgi Seganowa znów dały remis, tym razem 15:15, a po zbiciu Todora Skrimowa to ekipa Plamena Konstantinowa miała punkt zapasu na przerwie technicznej. As serwisowy Skrimowa dał jego drużynie już dwupunktowe prowadzenie, ale rywale zdołali wyrównać. W końcówce Iran po ataku Ebadipoura i asie serwisowym miał już piłki setowe (24:22). O przerwę poprosił Plamen Konstantinow, po której udanie atakował Wiktor Josifow, a po autowym ataku Ebadipoura był już remis 24:24. Współgospodarze mistrzostw okazali się lepsi w grze na przewagi i po asie serwisowym Skrimowa było w meczu 2:0.

W trzecim secie as serwisowy Skrimowa dał Bułgarom wynik 4:2, ale kilka chwil później Amir Ghafour asem serwisowym i atakami wyprowadził swój zespół na prowadzenie 6:5. Persowie utrzymali tę niewielką przewagę na przerwie technicznej po zepsutej zagrywce Bratoewa. Kolejne błędy Bułgarów dały Irańczykom już dwupunktowy zapas, a kiedy blokiem zapunktował Ghafour, tablica pokazała już wynik 11:8. Dobra gra w ataku i bloku spowodowała, że na tablicy pojawił się remis 12:12. Gra toczyła się punkt za punkt, a po zbiciu Nikołowa zespoły przy stanie 16:15 dla Bułgarii udały się na przerwę techniczną. Wynik nadal oscylował wokół remisu, ale w ataku popracował Uczikow, a zagrywką kolejny raz punktował Skrimow i w końcówce zrobiło się 24:20 dla Bułgarów. Udanie atakowali jednak Ghafour, Seyed i Ebadipour (24:24). Mecz udanymi atakami zakończył Walentin Bratoew.

Bułgaria – Iran 3:0
(25:19, 28:26, 26:24)

Bułgaria: Skrimow (18), Bratoew (17), Nikołow (9), Uczikow (5), Gocew (3), Seganow (1), Salparow (libero) oraz Penczew  (1), Todorow, Gradinarow (1) i Josifow (4)
Iran: Ebadipour (12), Ghafour (12), Manavinezhad, Mousavi (7), Shafiei (5), Marouf (1), Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Marandi (libero), Taher Vadi, Sharifi (12), Kazemi i Ghaemi