Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. G: Stany Zjednoczone nie zwalniają tempa

MŚ, gr. G: Stany Zjednoczone nie zwalniają tempa

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczą w mistrzostwach świata siatkarze USA. Podopieczni Johna Sperawa są jak dotąd jedyną niepokonaną ekipą na turnieju. Na zakończenie drugiej fazy zawodów pokonali oni Iran 3:0. Nie oznacza to jednak, że było to jednostronne widowisko. Wszystkie sety kończyły się minimalną różnicą punktową. Amerykanie są oczywiście pewni awansu do szóstki, dla Iranu turniej się już zakończył.

Spotkanie znakomicie rozpoczęli siatkarze USA, którzy po skutecznym bloku, zbiciu Langloisa i błędzie Irańczyków wyszli na prowadzenie 3:0. Gra jednak szybko się wyrównała i po chwili był już remis po 4. Na pierwszej przerwie technicznej górą znów byli podopieczni Johna Sperawa, którzy wygrywali 8:6. Dwupunktową przewagę Amerykanie utrzymywali do stanu 12:10. Wówczas Irańczycy zaczęli odrabiać starty i wkrótce był remis (12:12). W kolejnej akcji ekipa Igora Kolakovicia popisała się skutecznym blokiem i wyszła na prowadzenie 13:12. Nie trwało ono jednak długo, bowiem podczas drugiej regulaminowej przerwy w secie zespół USA miał już trzypunktową nadwyżkę (16:13). Po czasie Irańczycy zbliżyli się do siatkarzy ze Stanów Zjednoczonych na jedno oczko (16:17), ale ci nie dali wybić się z rytmu i odskoczyli na cztery punkty (20:16). Persowie nie rezygnowali i po kilku kolejnych akcjach znów przegrywali minimalnie (19:20). O czas poprosił wtedy szkoleniowiec USA. W końcówce seta przy stanie 22:20 błąd w rozegraniu popełnił Kawika Shoji, następnie zapunktował Toukhteh i znów był remis (22:22). Ostatecznie jednak partia padła łupem Amerykanów, którzy wygrali 25:23.

Druga odsłona już od pierwszych akcji była bardzo wyrównana. Od nieudanego ataku rozpoczęli ją reprezentanci USA, ale chwilę potem popisali się oni skutecznym blokiem. Do pierwszej przerwy technicznej zespoły grały punkt za punkt, co chwila zmieniając się na prowadzeniu. Ostatecznie na przerwę z minimalną przewagą, po asie serwisowym McDonnella, schodzili Amerykanie (8:7). Po powrocie na boisko znów punktową zagrywką popisał się były zawodnik Trefla Gdańsk i przewaga USA wzrosła do dwóch oczek. Utrzymywała się ona do wyniku 11:9. Wtedy Irańczycy odrobili straty i na moment to oni przejęli inicjatywę, wygrywając na drugiej przerwie technicznej 16:15. Po wznowieniu gry trzy kolejne akcje padły jednak łupem Amerykanów i wyszli oni na dwupunktowe prowadzenie (18:16). Nie utrzymali tej przewagi długo, bowiem Irańczycy szybko doprowadzili do remisu. Przy wyniku po 19 zablokowany został jednak Kazemi, a następnie jego los podzielił Sharifi i to ekipa USA znów miała nadwyżkę (21:19). Wkrótce Amerykanie mieli też pierwszą piłkę setową (24:22). Wtedy autową zagrywkę wykonał jednak Benjamin Patch, a w kolejnej akcji Shoji został zablokowany przez Milada Ebadipoura. O wyniku seta decydowała więc gra na przewagi. Zwycięsko wyszli z niej Amerykanie, którzy wygrali 26:24.

W trzecią partię lepiej weszli Irańczycy, którzy po początkowej grze punkt za punkt odskoczyli rywalom na dwa oczka (7:5). Na pierwszą regulaminową przerwę w secie zespoły schodziły jednak przy zaledwie punkcie przewagi podopiecznych Igora Kolakovicia. Po powrocie zespołów na boisko do stanu po 10 trwała wymiana ciosów. Wówczas na dwupunktowe prowadzenie wyszli Amerykanie (12:10). I tym razem jednak Irańczycy nie zrezygnowali i szybko ponownie był remis (13:13). Podczas drugiej przerwy technicznej górą wciąż była ekipa USA, która wygrywała minimalnie (16:15). Po czasie jej prowadzenie na moment wzrosło do dwóch oczek (17:15), jednak chwilę potem gra znów była na styku. Najpierw Irańczycy doprowadzili do remisu po 18, nie zrezygnowali też, gdy podopieczni Johna Sperawa odskoczyli na 22:20. Końcówka seta znów była bardzo zacięta i rozstrzygała się na przewagi. Więcej szczęścia mieli w niej Amerykanie, którzy zakończyli partię blokiem na Sharifim (26:24).

USA – Iran 3:0
(25:23, 26:24, 26:24)

USA: Patch (17), Langlois (10), Jendryk (9), McDonnell (7), Averill (6), Shoji K. (2),  Watten (libero)
Iran: Ebadipour (10), Hossein (9), Kazemi (8), Shafiei (7), Marouf (3), Manavinezhad (1), Marandi (libero) oraz Hazratpourtalatappeh (libero),  Taher, Ghaemi i Sharifi (6)