Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. F: Słowenia lepsza od Belgii

MŚ, gr. F: Słowenia lepsza od Belgii

fot. FIVB

Walczące o przynajmniej drugie miejsce w grupie F Słowenia i Belgia spotkały się już w pierwszym meczu drugiej rundy. Lepsi okazali się Słoweńcy, nie oddając rywalom nawet seta i przeważając przede wszystkim w ataku. Było to jednak dość zacięte spotkanie poza trzecim setem.  Zwycięstwo to przybliżyło drużynę Slobodana Kovaca do zajęcia drugiego miejsca w tej rywalizacji.

W meczu grupy F spotkały się zespoły o zbliżonym potencjale – Belgia w poprzedniej fazie zajęła drugie miejsce, Słoweńcy byli tuż za nimi. Choć Belgowie byli lepiej dysponowani w bloku, to jednak brakowało im skuteczności na siatce. W tym elemencie przewagę mieli Słoweńcy. Swoje robił zwłaszcza Klemen Cebulj, który był praktycznie nie do zatrzymania. Wspierał go, choć z problemami, Tine Urnaut. Drużyna prowadzona przez Andreę Anastasiego liczyła zwłaszcza na Sama Deroo, a ten zupełnie nie był w stanie zaprezentować swoich siatkarskich umiejętności (2/10 w ataku). W końcówce trwała zacięta walka, Belgowie mieli piłki setowe, jednak Słoweńcy zdołali zmusić Andreę Anastasiego do wzięcia czasu przy stanie 24:23. Jego podopieczni sprawiali wrażenie kompletnie zagubionych, nie mogli skończyć akcji a dodatkowo popełnili masę prostych błędów. Z takiej okazji nie mógł nie skorzystać Klemen Cebulj, który skończył kontrę. Po tym, jak zablokowany został Sam Deroo, to ekipa Slobodana Kovaca miała wszystko w swoich rękach. Decydujący atak na punkt, pozwalający się cieszyć ze zwycięstwa, zdobył Tine Urnaut (28:26).Wyszarpana końcówka dodała Słoweńcom pewności siebie, którzy po każdej wygranej akcji cieszyli się, jakby to był końcowy triumf. Jednak to rywale wyszli na dwupunktowe prowadzenie (6:4). Trzy kolejne wymiany lepiej rozstrzygnęli debiutanci na mistrzostwach świata. Fatalny błąd na czystej siatce popełnił Mitja Gasparini, gdy ponownie dostał piłkę od Dejana Vincicia, tym razem wybił po rękach blokujących (13:11). Trwała walka punkt za punkt, Tomas Rousseaux starał się technicznymi zagraniami przejąć inicjatywę, ale wciąż minimalnie lepsi byli reprezentanci Słowenii. Przy stanie 17:19 interweniować musiał Andrea Anastasi. Nic to nie dało, bo Gasparni i spółka nie zwalniali tempa. Punktową zagrywką popisał się Alen Pajenk i było już 24:19. Wydawało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wygrać i drugą partię, ale proste błędy i konsekwencja Belgów spowodowała, że zrobiło się… 24:25. Znów końcówka była zacięta, więcej zimnej krwi zachowali Słoweńcy (28:26).

Zagrywka to mocny punkt w repertuarze podopiecznych Slobodana Kovaca – asem serwisowym popisał się Tine Urnaut, a chwilę później cuda w obronie wyczyniał Jani Kovacić i dzięki jego podbiciu udało się wygrać kontrę. Po zbiciu Cebulja po skosie zrobiło się 6:2, dłużej nie czekał już Andrea Anastasi i poprosił o czas, ale tym razem nie miał zbyt wiele do przekazania swoim podopiecznym. Słoweńcy z kolei grali niezwykle pewnie, nie wstrzymywali ręki na zagrywce i skutecznie obijali blok (12:5). Nic po stronie Belgów się nie kleiło, Peter Verhees popełnił błąd podwójnego odbicia, dzięki czemu przewaga Słowenii wzrosła do 9 oczek. Igor Grobelny, który zastąpił Rousseaux, dał dobrą zmianę – najpierw skończył atak, a potem popisał się blokiem. Nie wystarczyło to jednak, by mówić o przełamaniu, choć dystans udało się zmniejszyć. Na wszelki wypadek o przerwę przy stanie 21:14 poprosił Slobodan Kovac. Jeszcze punktową zagrywką popisał się Pieter Verhees (19:23), ale ostatecznie 3:0 triumfowali Słoweńcy (25:19).

Belgia – Słowenia 0:3 
(26:28, 26:28, 19:25)

Składy zespołów:
Belgia: Deroo (14), Van den Dries (11), Verhees (7), Van de Voorde (6), Rousseaux (4), Valkiers, Stuer (libero) oraz Grobelny (3), Tuerlinckx (2), Klinkenberg (1), D’hulst, Ribbens (libero) i Coolman
Słowenia: Cebulj (17), Gasparini (14), Urnaut (13), Pajenk (6), Kozamernik (6), Ropret (1), Kovacić (libero) oraz Stern (2), Vincić i Toman (libero)

Zobacz również:
Wyniki i tabela grupy F mistrzostw świata

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-09-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved