Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K, gr. E: Zwycięstwo Dominikany, pierwsza porażka Holandii, canarinhes wciąż walczą

MŚ K, gr. E: Zwycięstwo Dominikany, pierwsza porażka Holandii, canarinhes wciąż walczą

Mecz grupy E mistrzostw świata siatkarek pomiędzy Dominikaną a Meksykiem nie miał już żadnego znaczenia w kontekście walki o awans do kolejnej rundy. Zespoły te walczą jednak o jak najlepsze miejsce w turnieju i punkty do rankingu FIVB. W trzech setach lepsze okazały się podopieczne trenera Markosa Kwieka. O wiele większe znaczenie miał drugi przedpołudniowy mecz w Nagoji, w którym Brazylia walczyła z niepokonaną dotąd Holandią. Po tie-breaku lepsze były Brazylijki, które wciąż zachowały szanse na awans, a pomarańczowe dzięki zdobytemu punktowi powoli już mogą myśleć o grze w najlepszej szóstce turnieju.

Mecz z Meksykiem siatkarki Dominikany rozpoczęły od prowadzenia 4:0 po dwóch prostych błędach rywalek. Gdy Jineiry Martinez zakończyła swój atak zdobyciem punktu, jej zespół prowadził na przerwie technicznej już 8:3. Po drugiej stronie siatki próbowała walczyć Andrea Rangel i Meksykanki odrobiły część strat, ale na drugiej przerwie technicznej po ataku Bethanii De La Cruz znów przegrywały pięcioma punktami. Po powrocie na boisko istniał już tylko jeden zespół. Dominikanki spokojnie kończyły swoje akcje, a ich rywalki popełniały błąd za błędem. Efektem była wygrana podopiecznych trenera Markosa Kwieka 25:13.

Siatkarki Meksyku miały ogromne problemy z wyprowadzeniem akcji na początku drugiej partii spotkania. Po ataku Yonkairy Peñy Isabel było już 7:1 dla Dominikany i zanosiło się na pogrom. Za sprawą Andrei Rangel i Samanthy Bricio Meksykanki jednak wyszły z kryzysu i powoli odrabiały straty. Na drugą przerwę techniczną oba zespoły zeszły po ataku Brayelin Martinez przy stanie 16:12 dla Dominikany. Zespół trenera Markosa Kwieka już tej przewagi nie oddał do końca seta. Ostatni atak w tej partii wykonała Brayelin Martinez i jej zespół wygrał 25:18, a w meczu było już 2:0 dla Dominikany.

W trzecim secie przy stanie 5:3 Dominikanki wygrały pięć kolejnych wymian i po ataku Bethanii De La Cruz znów odskoczyły rywalkom na bezpieczną odległość. Meksykanki próbowały walczyć, ale dość często nadziewały się na skuteczne kontry przeciwniczek. Po jednej z nich, którą wykończyła Prisilla Rivera, Dominikana prowadziła na drugiej przerwie technicznej 16:12. Od stanu 18:13 siatkarki z Meksyku znów zupełnie stanęły. Dominikana zdobywała punkty seriami, a ciężar ataku wzięła na siebie Gina Mambru. To właśnie dwa skuteczne zbicia tej siatkarki zakończyły seta wynikiem 25:15 i pewnym zwycięstwem w całym meczu reprezentacji Dominikany.

Meksyk – Dominikana 0:3
(13:25, 18:25, 15:25)

Meksyk: Rangel (14), Bricio (9), Quintero (8), Hernandez (2), Valle (1), Sashiko, Robles (libero) oraz Carranza (1), Valdez, Palacios (libero), Lopez i Gonzalez
Dominikana: De La Cruz (12), Martinez B. (12), Eve Mejia (10), Peña Isabel (8), Martinez J. (6), Marte Frica (1), Catillo (libero) oraz Rivera (4), Mambru (3), Dominguez (1), Arias (1), Gonzalez (1) i Martinez (libero)

Holenderki od mocnego uderzenia zaczęły starcie z Brazylijkami. Po błędach rywalek i zbiciach Lonneke Slöetjes odskoczyły od nich na trzy oczka. Siatkarki z Kraju Kawy do walki poderwała Tandara Caixeta, jej koleżanki dołożyły szczelny blok, ale na drugim czasie technicznym wciąż przegrywały (14:16). Na więcej nie było ich jednak stać. Popełniały za dużo prostych błędów, a rywalki miały Maret Balkestein-Grothues, która prowadziła je do sukcesu. W końcówce udanymi zagraniami odpowiadały jeszcze Drussyla Costa i Adenizia da Silva, ale Brazylijki i tak przegrały 21:25.  Przebudziły się w drugiej partii. Ograniczyły liczbę błędów, a zbicia Caixety i Gabrieli Bragi dały im cztery oczka przewagi. Europejki popełniały coraz więcej błędów. Choć uaktywniła się po ich stronie Juliet Lohuis, to Brazylijki miały Caixetę i Fernandę Rodriguez, które kontrolowały boiskowe wydarzenia. Nieskuteczna była Slöetjes, a Yvon Belien i Anne Buijs nie odmieniły losów seta. W końcówce dominowały canarinhes, które pewnie wygrały 25:18.

W trzecim secie poszły za ciosem. Wywierały presję na rywalkach zagrywką, punktowały też w bloku. Po ich stronie do gry włączyła się Ana Beatriz Corea, czego efektem było pięć oczek przewagi. Ale zbyt szybko uwierzyły chyba, że set sam się wygra. Z biegiem czasu pomarańczowe zaczęły wracać do gry. Wykorzystywały błędy rywalek, a doświadczenie Balkestein-Grothues i Slöetjes pozwoliło im zniwelować straty. W końcówce punktowały Slöetjes i Caixeta, ale w walce na przewagi lepsze okazały się Europejki, które przy udziale Celeste Plak wygrały 27:25. W czwartej partii obie drużyny szły łeb w łeb. Nadal odbywał się pojedynek Caixeta – Slöetjes, a żadna z ekip nie zamierzała odpuszczać. Dopiero po drugim czasie technicznym zaczęły mnożyć się błędy pomarańczowych. Brazylijki dołożyły oczka w bloku, a Braga dała im bezpieczne prowadzenie. Plak już nie poderwała Europejek do walki, które ostatecznie przegrały 19:25.

Tie-break rozpoczął się od walki cios za cios, ale jako pierwsze inicjatywę na boisku przejęły siatkarki z Kraju Kawy. Lepiej prezentowały się one w bloku, w ofensywie skuteczna była Rodriguez, a dzięki temu przy zmianie stron miały trzy oczka przewagi. Po niej gra pomarańczowych kompletnie się posypała, a Brazylijki dominowały na boisku. Przypomniała o sobie jeszcze Braga, a canarinhes triumfowały 15:7.

Holandia – Brazylia 2:3
(25:21, 18:25, 27:25, 19:25, 7:15)

Holandia: Slöetjes (25), Belien (9), Lohuis (9), Balkestein-Grothues (8), Buijs (4), Dijkema, Knip (libero) oraz Plak (10), Bongaerts (1), Jasper (1), Schoot (libero) i Luttikhuis
Brazylia: Tandara (28), Gabi (13), Ana Beatriz (10), Adenizia (5), Drussyla (4), Roberta (3), Suelen (libero) oraz Fernanda (13), Caroll (4), Natalia (2), Danielle (1) i Thaisa