Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. E: Holendrzy nadal w grze o czołową szóstkę

MŚ, gr. E: Holendrzy nadal w grze o czołową szóstkę

Reprezentacja Holandii drużynie ze Skandynawii oddała tylko jednego seta. Oranje tym samym zgarnęli komplet punktów w starciu z Finlandią, podopieczni Gido Vermeulena teraz będą więc patrzeć na wynik starcia Rosji i Włochów.

Spotkanie między zespołami lepiej otworzyli Holendrzy, którzy za sprawą punktowej zagrywki Jaspera Diefenbacha oraz „czapie” postawionej przez Thomasa Koelewijna objęli prowadzenie 5:2. Na tablicy wyników ponownie zagościł jednak remis, kiedy kontrę zakończył Urpo Sivula (6:6). Od tego momentu zespoły rywalizowały punkt za punkt (10:10). Impas przerwali gracze z Holandii, gdyż popisali się oni blokiem na Sivuli, a następnie atak na punkt zamienił Thijs Ter Horst (14:10). Faworyci spotkania utrzymywali wypracowaną przewagę takimi akcjami jak choćby atak Gijsa Jorny czy też blok na Niko Suihkonenie (19:13). Reprezentanci Finlandii starali się znaleźć punkt zaczepienia, w czym pomógł szczęśliwy as serwisowy Markusa Kaurto (17:19). Złą serię swojego zespołu przerwał w końcu Nimir Abdel-Aziz (20:17). Siatkarze w pomarańczowych koszulkach nie pozwolili swym przeciwnikom ponownie zbliżyć się do remisu, ostatecznie pewnie kończąc seta.

Pierwsze dwie piłki drugiej odsłony trafiły na konto Holandii, która starała się kurczowo trzymać swej przewagi. Konkretnie robił to Nimir Abdel-Aziz, kończąc kolejne piłki (4:2). Skuteczna kiwka za blok Elvissa Krastinsa, punktowy serwis Sivuli oraz blok wyniosły jednak Skandynawów na rezultat 6:4. Podopieczni Gido Vermeulena przez chwilę mieli problemy w swej grze, pozwalając rozpędzić się przeciwnikowi, który wykorzystał swój moment, po asie serwisowym Sauli Sinkkonenna obejmując prowadzenie 15:10. Tym razem to gracze z Niderlandów poszukiwali okazji do zdobycia kilku „oczek” serią, próbując znaleźć sposobność do odrobienia strat (15:19). Gdy dobrym atakiem popisał się Abdel-Aziz oraz asa serwisowego dołożył Daan van Haarlem, rezultat odsłony był jeszcze sprawą otwartą (18:20), lecz Finowie do samego końca skutecznie bronili się przed oponentem, wyrównując stan meczu.

Nieznacznie lepiej do gry powrócili reprezentanci Holandii, gdyż blok Abdel-Aziza wywindował ich na prowadzenie 4:2. Ten sam zawodnik powiększył przewagę swojej drużyny, aplikując potężnego asa serwisowego (8:4). Kolejny punkt do zaliczki blokiem dołożył Van Haarlem, zatrzymując Krastinsa (11:6). W dalszej części odsłony formacje wymieniały się razami, co było wodą na młyn dla Holendrów, ponieważ zbliżało ich to do zdobycia dwudziestego piątego punktu. Przy stanie 17:11 punktową zagrywkę zanotował Diefenbach, zwiększając dystans pomiędzy formacjami. Siatkarze prowadzeni przez Vermeulena nie pozwolili sobie na przesadną frywolność, zgarniając seta z wyraźną zaliczką.

Zawodnicy Holandii byli „w gazie”, a dodatkowe pozytywne emocje swoim kolegom zapewniał Abdel-Aziz, widowiskowymi atakami zdobywając przewagę dla swoich kolegów (7:4), którą po chwili asem serwisowym powiększył Ter Horst. Niedługo później coś od siebie dodał wprowadzony na boisko Michael Parkinson, blokiem ustalając rezultat na 12:7. Po drugiej stronie w przyjęciu gubił się Antti Ronkainen, oddając w ten sposób punkty przeciwnikom (8:14). Różnice wyniku dwoma punktowymi zagrywkami powiększył Jeroen Rauwerdink, praktycznie zamykając Finom drogę do powrotu (19:11). Istotnie tak też się stało. Skandynawowie bowiem nie byli już w stanie odwrócić losów pojedynku, uznając wyższość Królestwa Niderlandów.

Holandia – Finlandia 3:1
(25:19, 23:25, 25:16, 25:13)

Holandia: Abdel-Aziz (22), Ter Horst (16), Koelewijn (14), Diefenbach (10), Jorna (6), Van Haarlem (5), Sparidans (libero) oraz Rauwerdink (2), Van Garderen (4), Keemink, Ter Maat i Parkinson (3)
Finlandia: Sivula (23), Suihkkonen (9), Sinkkonen (6), Kaurto (6), Krastins (5), Tervaportti (4), Kerminen (libero) oraz Breilin, Siirila (2), Eskok i Ronkainen