Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. D: Świetny mecz Polaków, Iran był bez szans

MŚ, gr. D: Świetny mecz Polaków, Iran był bez szans

Mecz biało-czerwonych z reprezentacją Iranu był niezwykle istotny z punktu widzenia zdobytych punktów zaliczanych do II rundy mistrzostw świata.  W dwóch pierwszych setach Polacy dominowali i dość spokojnie je wygrali. W trzecim przewagę mieli rywale i prowadzili nawet 22:19, ale nasi siatkarze zdobyli sześć punktów z rzędu i pokonali Iran 3:0.

To kluczowe spotkanie w kontekście walki o pierwsze miejsce w grupie D lepiej rozpoczęli Polacy, którzy objęli dwupunktowe prowadzenie po asie serwisowym Artura Szalpuka (5:3). Świetne zagrywki przyjmującego Skry Bełchatów odrzucały rywali od siatki i Irańczycy nie potrafili skończyć swojej pierwszej akcji. Po błędzie w ataku Amira Ghafoura, prowadzenie biało-czerwonych wyraźnie wzrosło (8:3). Podopieczni Vitala Heynena ciągle dobrze zagrywali, przez co utrudnione zadanie mieli ofensywni gracze reprezentacji Iranu i o przerwę dla swoich graczy poprosił Igor Kolaković (12:6). Przed drugą przerwą techniczną troszkę osłabił się poziom tego spotkania i siatkarze popsuli cztery z pięciu kolejnych zagrywek (16:11). Bardzo dobrze grą kierował Fabian Drzyzga, który wykorzystywał wszystkich swoich kolegów, przez co środkowi z Iranu mieli spory problem z dochodzeniem do bloku (20:14). Persowie coraz więcej ryzykowali, ponieważ nie mieli nic do stracenia. Momentalnie wykorzystali słabszy moment polskiego zespołu i zniwelowali straty do dwóch punktów (22:20). W końcówce bardzo ważne piłki skończył jednak Mateusz Bieniek (24:21), a seta udanym blokiem zakończył Michał Kubiak (25:21).

Na początku drugiej partii oba zespoły grały punkt za punkt (4:4). Ten stan rzeczy zmienił się, gdy na siatce Saeida Maroufa przechytrzył Kubiak (6:4). Irańczycy szybko wyrównali po wyśmienitym ataku Mohammadjavada Manavinezhada w kontrze (7:7). Przy stanie 10:8 do gry dobrze wprowadził się Jakub Kochanowski, który skończył dwa ataki i dołożył pojedynczy blok na środku siatki (15:11). Po stronie Iranu zaczęły pojawiać się nieporozumienia i po jednym z nich błąd popełnił Milad Ebadipour (12:17). Chwilę później ten przyjmujący popisał się asem serwisowym i grę przerwał trener Heynen (14:17). Przy stanie 19:17 dla Polaków piłkę w górze mieli Irańczycy, ale po ataku Bartosza Kurka blokujący dotknęli siatki i to Polska wciąż utrzymywała przewagę (20:17). W końcówce pojawiło się kilka nieporozumień i błędów z obu stron (23:20), ale to znów Polacy wyszli zwycięsko z tej konfrontacji (25:20).

Trzecią odsłonę tego meczu lepiej rozpoczęli Persowie, którzy wykorzystali chwilową niemoc Polaków w ataku (3:1). Bezapelacyjnie najlepszym zawodnikiem po stronie Iranu był Amir Ghafour, który kończył większość piłek w ataku i dokładał do tego świetne zagrywki (6:2). Biało-czerwoni szybko rzucili się w pogoń za rywalami, a po skutecznym zbiciu Piotra Nowakowskiego strata wyraźnie stopniała (7:9). Przez dłuższy moment znów gra toczyła się punkt za punkt (13:11), ale ciężar gry na swoje barki wziął kapitan polskiej reprezentacji. Michał Kubiak skończył dwa bardzo ważne kontrataki i znów na tablicy wyników widniał remis (14:14). Po drugiej przerwie technicznej Persowie znów minimalnie odskoczyli Polakom, gdy świetnym blokiem popisał się Seyed Mousavi (18:16). Wiele przed meczem mówiło o tym, że między dwoma zespołami będzie iskrzyło i do pierwszego starcia doszło przy stanie 22:19. Kubiaka zablokował Marouf i wyraźnie cieszył się w stronę przeciwnika. Zawodników rozdzielać musiał drugi sędzia, a kapitanowie zostali ukarani żółtymi kartkami. To spięcie podrażniło Polaków, którzy przy kapitalnych serwisach Jakuba Kochanowskiego potrafili świetnie ustawiać blok i wykorzystywali szanse, które pojawiały się w kontrach (22:22). Biało-czerwoni nie stracili od tamtego starcia żadnego punktu, a bohaterem został Kochanowski, który fenomenalnie zagrywał do końca spotkania (25:22).

Iran – Polska 0:3
(21:25, 20:25, 22:25)

Iran: Ghafour (17), Manavinezhad (10), Ebadipour (10), Mousavi (7), Shafiei (4), Saeid, Marandi (libero) oraz Hazratpourtalatappeh (libero), Ghaemi, Kazemi, Vadi i Sharifi
Polska: Kubiak (12), Nowakowski (10), Kurek (10), Szalpuk (10), Bieniek (4), Drzyzga, Zatorski (libero) oraz Kochanowski (6), Schulz (1) i Łomacz