Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. D: W meczu o honor lepsi Kubańczycy

MŚ, gr. D: W meczu o honor lepsi Kubańczycy

W grupie D spotkały się zespoły, które przegrały wszystkie swoje dotychczasowe mecze. Zarówno dla Kubańczyków, jak i reprezentacji Portoryko mecz ten był ostatnim występem w tegorocznych mistrzostwach świata. Lepsi okazali się młodzi siatkarze z Kuby, którzy pokonali rywala 3:1.

Na początku Kubańczycy kontrolowali sytuację na boisku, a wszystko za sprawą skutecznej i solidnej zagrywki. Portorykańczycy zupełnie nie radzili sobie z zagraniami rywali i na przerwie technicznej przegrywali 3:8. W kolejnych minutach przewaga reprezentantów Kuby rosła, raz po raz mylili się przeciwnicy, a Lopez i spółka zamieniali na punkty każdą nieskończoną przez nich akcję. Gdy doszedł do tego także dobry kubański blok, a także udana zagrywka, było już 16:6. Im również przydarzały się błędy, ale ich liczba była dużo mniejsza i nie wpływało to na przebieg seta. Skuteczne ataki Kuby podwyższały jej i tak już wysokie prowadzenie (22:10), pozwalając szybko zakończyć partię premierową.

Nie inaczej było w kolejnej odsłonie, a po zagrywkach Lopeza o czas poprosił trener Portoryko. Jego zespół przegrywał wtedy 0:4. Po chwili rozmowy Portorykańczycy wrócili na boisko mocno zmotywowani, zdołali rozegrać nawet całkiem kombinacyjną akcję, odrabiając przy tym część strat (4:6). Skuteczność odzyskał Mauricio Torres, dzięki czemu tym razem Kubie ciężko było zdominować boisko. Lepsza gra portorykańskich siatkarzy trwała, choć przy stanie 15:14 Jonathan Rodriguez lądując po bloku, skręcił nogę i opuścił boisko. Mimo to udało im się doprowadzić do remisu po 15. Wyrównana gra trwała nadal, ale to błędy Kubańczyków w dużej mierze ją powodowały (18:18). Mimo że Kubańczycy mieli swoje szanse na podwyższenie wyniku, to m.in. blok rywali na to nie pozwalał (20:20). W samej końcówce sytuacja zmieniła się diametralnie i po autowym zbiciu Kuby to Portorykańczycy mieli piłkę setową (24:22). O czas poprosił szkoleniowiec Kuby, ale jego podopieczni po nim popełnili kolejny błąd i zakończyli tym samym seta.

Gra kubańskiej drużyny nie przypominała tej z pierwszej partii, a kolejna jej pomyłka dała rywalom prowadzenie 3:2, które udaną zagrywką podwyższył Torres (5:3). Trwało to jednak tylko chwilę, następnie do głosu zaczęli dochodzić Kubańczycy, którzy przejęli prowadzenie po kilku kolejnych akcjach, a po przerwie technicznej skutecznym blokiem, a także sprytną, punktującą zagrywką je podwyższyli (10:6). Mimo to drużyna z Portoryko od razu wzięła się za odrabianie strat. Gdy natomiast punkt bezpośrednio z zagrywki zdobył Rivera, to ona była na prowadzeniu 14:13. Obie ekipy grały zrywami, wymiennie łapiąc przestoje. Gdy punktować zaczęli Kubańczycy, wynik zmienił się z korzyścią dla nich (19:16), a o czas poprosił trener Portorykańczyków. Różnica jednak powiększała się coraz bardziej, w portorykańskiej drużynie doszło do podwójnej zmiany (21:15). Zagrywka Pablo Guzmana zniwelowała część strat, a w kolejnej akcji Lopez uderzył w siatkę. W ważnym momencie Kubańczycy zaczęli tracić kontrolę (21:19). Chwila oddechu pomogła im jednak zwalczyć przestój, nie stracili swojej szansy i atakiem z prawej strony boiska wywalczyli piłkę setową (24:21). Partię zakończyła punktująca zagrywka Kuby.

Tymczasem początek kolejnej odsłony należał do Portorykańczyków, którzy wrócili do swojej wcześniejszej skuteczności w ataku (5:3). W kolejnych akcjach obie drużyny grały jakby od niechcenia, tocząc w miarę wyrównany bój. Skuteczne uderzenia Kubańczyków pozwoliły im następnie objąć prowadzenie, a po błędzie Torresa wynosiło ono już cztery punkty (14:10). Portorykańczycy starali się odrobić straty, dopiero potężne uderzenia Kuby ich zatrzymały (16:13). Ataki ze skrzydeł tej drużyny pozwoliły utrzymywać się na znacznym prowadzeniu (17:14) i mimo że popełniali nadal bardzo dużo błędów, spokojnie dogrywali partię i mecz do końca (20:16). Końcówka zupełnie należała do kubańskiej drużyny, Gutierrez dał jej piłkę meczową, a zakończył ją od razu as serwisowy.

Kuba – Portoryko 3:1
(25:15, 22:25, 25:21, 25:17)

Kuba: Gutierrez (30), Lopez (18), Alonso (9), Rodriguez (8), Hernandez (6), Arredondo (4), Alvarez (libero) oraz Herrera (1) i Leon
Portoryko: Torres (14), Rivera E. (11), Rodriguez (2), Sierra (2), Lozada (1), Goas, Rivera A. (libero) oraz Sanchez (9), Nieves (2), Guzman (1), Del Valle (libero), Perez i Vasquez