Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. C: Serbowie oddali Australii tylko jednego seta

MŚ, gr. C: Serbowie oddali Australii tylko jednego seta

Siatkarze reprezentacji Serbii zgarnęli komplet punktów w starciu z Australią. Podopieczni Nikoli Grbicia wyższość ekipy z Antypodów musieli uznać jedynie w drugiej odsłonie spotkania, pewnie triumfując w trzech pozostałych odsłonach.

Start spotkania należał wyraźnie do Australijczyków, który dzięki dobrej grze oraz błędach rywala objęli prowadzenie 6:2. Europejczycy szybko jednak poukładali swoje szyki, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku (7:7). Serbowie poszli za ciosem, po dość szczęśliwym asie serwisowym Marko Ivovicia osiągając wynik 10:9. Ogólnie rzecz biorąc, środkowy fragment seta toczył się punkt za punkt, obie formacje nie wystrzegały się też jednak prostych błędów (14:14). Impas został przerwany po przerwie technicznej, gdyż kontrę obiciem na blok skończył Ivović (17:15). Przewagę rywala atakiem w aut powiększył z kolei Nehemiah Mote (16:19). W końcówce seta znów z zagrywki zapunktował Ivović (21:17). Serbia nie roztrwoniła uzyskanej przewagi, pewnie obejmując prowadzenie w meczu.

Na początku druga odsłona pojedynku prowadzona była w spokojnym tempie, gdzie żadna z drużyn nie „szarżowała” (5:5). Ponownie równą rywalizację przerwali podopieczni Nikoli Grbicia, Za sprawą ataku Marko Podrascanina i skutecznego bloku odskakując przeciwnikom (9:6). Gracze z Australii starali się zniwelować straty, lecz nie potrafili oni znaleźć sposobu, by doprowadzić do wyrównania (16:14). W końcu „Kangury” dopięły jednak swego, a po ataku Paula Carrolla na tablicy pojawił się wynik 18:18. Niedługo później Mote zaaplikował asa serwisowego, a następnie kontrę zakończył Carroll, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 21:19. Tym razem to Serbowie nie znaleźli pomysłu na przeciwnika, pozwalając mu zdobyć odsłonę.

Podrażnieni gracze z Półwyspu Bałkańskiego starali się szybko przejąć inicjatywę na boisku, dzięki „zgaszeniu” piłki przez Nemanję Petricia i wyszli na prowadzenie 5:2. Następnie dobrymi atakami przewagę swojego zespołu utrzymał Aleksandar Atanasijević (8:5). Europejczycy nie zwalniali tempa, za sprawą ataku Srećko Lisinaca oraz zagrywce w „pomarańczowe” Ivovicia powiększając swą zaliczkę punktową (12:7). W dalszym fragmencie seta niewiele uległo zmianie, ponieważ Serbowie konsekwentnie utrzymywali wysoką zaliczkę, po skutecznym zagraniu Ivovicia osiągając rezultat 19:11. Reprezentanci Australii byli tym razem wyraźnie słabsi od oponenta, co przełożyło się na wysoko przegraną partię.

Serbowie kontynuowali dobrą grę również w czwartej odsłonie, po skutecznym bloku Podrascanina na Carrollu prowadząc 5:2. Ponownie gracze prowadzeni przez Grbicia rozpędzili się, wyraźnie zbliżając się do wygrania spotkania za trzy punkty. Skuteczny blok Petricia skłonił Marka Lebedewa do wzięcia pauzy dla swojego zespołu (11:7). Przerwa nie pomogła jednak Australijczykom, co potwierdziła kolejna „czapa” od Serbów (14:8). Chwilę później następnym blokiem popisał się Podrascanin oraz asa serwisowego zdobył Petrić, sprowadzając formacje na drugą przerwę techniczną (16:9). Powrót na parkiet dobrze wykorzystały „Kangury”, zbliżając się do rywala (13:16). Na niemoc podopiecznych czasem zareagował Grbić. Decyzja ta okazała się trafna, gdyż zawodnicy z Serbii zgarnęli dwa „oczka” z rzędu (18:13). Faworyci spotkania do samego końca utrzymywali prowadzenie, ostatecznie kończąc mecz.

Serbia – Australia 3:1
(25:20, 21:25, 25:17, 25:19)

Serbia: Lisinac (18), Petrić (15), Podrascanin (13), Ivović (12), Atanasijević (12), Jovović (1), Majstorović (libero) oraz Luburić, Kovacević (3) i Katić (1)
Australia: Staples (12), Graham (10), Carroll (10), Mote (6), Sanderson (3), Peacock, Perry (libero) oraz O’dea (1), Walker (1), Passier (1), Smith i Williams (5)