Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. C: Rosjanie w trzech setach pokonali Kamerun

MŚ, gr. C: Rosjanie w trzech setach pokonali Kamerun

Reprezentacja Rosji odniosła trzecie zwycięstwo w grupie C mistrzostw świata siatkarzy. Sborna w trzech setach pokonała Kamerun, ale trzeba przyznać, że w drugim secie zespół z Afryki napędził faworytom nieco strachu, Kamerun z jedną wygraną zakończył już swój udział w turnieju, Rosjanie we wtorek walczyć będą z Serbami o punkty, które liczyć się będą w kolejnej rundzie.

Rosjanie już na początku objęli prowadzenie, jednak szybko afrykańska ekipa zaczęła podbijać ich ataki, a kontra Sema Dolegombaia doprowadziła do remisu po 7. To wydaje się zdenerwowało siatkarzy Sbornej, która wygrali cztery akcje z rzędu (11:7) i to oni zaczęli bardzo swobodnie kontrolować przebieg tej partii (16:10). Chwilowa gra punkt za punkt zdecydowanie sprzyjała Rosji, której wyszło nawet dość przypadkowe zagranie Dmitrija Muserskiego, a punkt bezpośrednio z zagrywki dołożył do tego Maksim Michajłow (22:15) i tym samym już kilka akcji później mistrzowie Europy bez większych problemów wygrali premierową odsłonę.

Lepiej na początku kolejnego seta radzili sobie gracze z Kamerunu, obejmując dwupunktowe prowadzenie (6:4). Ta sytuacja nie trwała jednak zbyt długo, dał bowiem o sobie znać rosyjski blok (9:7). Lepsza skuteczność w ofensywie poskutkowała powiększeniem zaliczki Rosjan (15:11), ale rywale cały czas pozostawali w dość bliskim kontakcie z nimi (16:19). Podopieczni Siergieja Szlapnikowa nie byli w stanie powiększyć swojego prowadzenia i dopiero blok Siergieja Grankina dał im piłkę setową. Walkę na przewagi w tej odsłonie spowodował natomiast błąd doświadczonego rozgrywającego (24:24), a po kontrze z lewego skrzydła Davida Feughuo o oczko lepsi byli afrykańscy gracze. Sytuację odwrócił natomiast podwójny blok Rosjan, a losy tego seta rozstrzygnął atakiem z sytuacyjnej piłki Jurij Bierieżko.

Ponownie to Kamerun lepiej rozpoczął odsłonę (3:1) i chociaż Sborna wygrała trzy kolejne akcje, to chwilę później ponownie lepsi byli gracze z Afryki (7:6). Znów jednak mocno zaczęła kuleć ofensywa Kameruńczyków (7:10), a rosyjska drużyna bez większych problemów zaczęła kontrolować wydarzenia na parkiecie w Bari. Pojedynczym blokiem popisał się Ilja Własow (17:9), natomiast pojedyncze skuteczne akcje Kamerunu nie wystarczały, aby nawet myśleć o odrobieniu strat (12:21). Rosjanie krok po kroku zbliżali się do triumfu w całym meczu i chociaż po obu stronach siatki nie brakowało chaosu, to kontratak Iljasa Kurkajewa dał Sbornej piłkę meczową, a całe spotkanie zakończył błąd przeciwników w polu zagrywki.

Rosja – Kamerun 3:0
(25:16, 30:28, 25:15)

Rosja: Wołkow (10), Michajłow (10), Kluka (7), Wolwicz (3), Muserskij (3), Butko, Wierbow (libero) oraz Poletajew (13), Bierieżko (3), Grankin (2), Kurkajew (2), Własow (1), Rodiczew i Sokołow (libero)
Kamerun: Bitjaa (11), Dolegombai (9), Feughouo (9), Engohe (6), Hassana (3), Mbutngam, Bikoi-Bi-Nkot (libero) oraz Engala i Kamto (libero)